*Aurinko kuultaa läpi kesänvihreitten lehtien. Pehmeät askeleesi kulkevat pitkin valoisan metsän polkuja. Kuulet takanasi rasahduksen. Hätkähtäen käännät päätäsi nähdäksesi häiritsijän. Takanasi seisoo kultainen leijona. Sen turkki hohtaa auringon valoa ja sen vihreät lempeät silmät katselevat sinua varmana. Hymyilet. Leijona ravistaa paksua harjaansa ja karjaisee. Kauempaa kuuluu ketun naurua. Katsahdat taivaalle ja suljet silmäsi.
Avatessasi ne huomaat olevasi kallioisella karikolla. Taivaan peittää hiilenharmaat myrskypilvet ja taivaanrannassa jyrisee. Kivi allasi on kylmää ja märkää. Vieressäsi seisoo surullinen supikoira katsellen sinua kyyneltentäyttämillä kirkkailla silmillään. Edessäsi meri pauhaa raivoten. Tuuli ulvoo vihaista mutta kaihoisaa melodiaa. Takanasi on kolkko luola josta kuulet lepakoiden kirkunaa ja pantterin matalaa murinaa. Kylmät väreet kulkevat selkääsi pitkin. Hyppäät harmaan vaaralliseen veteen.
Henki loppuu. Yrität uida piintaan. Vahva virtaus kuitenkin tekee sen vaikeaksi. Matka pinnalle tuntuu olevan niin pitkä, mutta ponnistat viimeisillä voimillasi. Onnistut, rikot pinnan ja haukot henkeä. Edessäsi pauhaa suuri kimaltava vesiputous. Ympärilläsi elämän täytöinen viidakko laulaa jokapäiväistä lauluaan. Uit rantaan. Kauniin värikkäitten lintujen täyttämän palmupuun alla lepää pullea koira. Läheltä kuuluu kissan kehräystä, muttet näe äänen lähdettä. Istut alas koiran viereen ja haukottelet. Olosi on lämmin ja seesteinen. Tässä on hyvä olla. Suljet silmäsi ja huokaiset tyytyväisenä. Kun heräät, minne seikkailu sinut sitten viekään?
Seikkailu odottaa sinua Cilya nimisessä kissa- ja koiraeläinten fantasiaroolipelissä! Roolipelissä luot mieleisen hahmon ja rakennat sille elämän. Ja sitten vain Maailman reuna on rajana. Päästä mielikuvituksesi valloilleen ja saavu Cilyan ihmeelliseen saaristoon. Annatko seikkailulle mahdollisuuden?
Sivuston osoite:
http://cilya.webs.com/
Cilya, kissa- ja koiraeläinten fantasiaroolipeli
Aurelia
1
375
Vastaukset
- oot urpo
Ööh mitä hitsiä toi on
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753514Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1401926Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041671- 861548
- 891533
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531202Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois731113- 631041