Marxilainen kristitty puolustaa köyhiä.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos tästä löydöstä! Luin sen suurella mielenkiinnolla. Juuri tätä olen odottanut. Nyt vain pitää selvittä että onko Terry Eagleton:nilla suomennettuaj teoksia.
      Muuta poimita artikkelista:

      ”Monet ateistiset tai agnostiset tutkijat ostavat ateisminsa halvalla. He eivät edes kohtaa kristinuskoa, jota vastaan olisi vaikea argumentoida. Sen sijaan he tekevät ratkaisunsa sellaisen uskonnon mielikuvan perusteella, joka on tavalla tai toisella karakterisoitu ja yksinkertaistettu.”

      Näin on käynyt tälläkin palstalla. On joukko ateisteja, joilla on niin ahdas käsitys kristinuskosta, että siihen mahtuu vain pieni osa uskovista. Argumentit on asetettu heitä kohtaan – ei sitä suurta joukkoa kohtaan.

      ”No, molemmat myös ovat joutuneet kohtaamaan groteskin perversion opeistaan. Sosialismin tapauksessa se oli stalinismi, kristinuskolla esimerkiksi kirkon monet ongelmat. Pohjimmiltaan en usko, että isoa ristiriitaa on.”

      Mitä enemmän olen lukenut Raamatusta Jeesuksen opetista, sitä vähemmän olen löytänyt ristiriitoja Marxin oppien kanssa. Se on ällistyttävää…

      ”Marx kuitenkin sanoi myös, että uskonto on sydämettömän maailman sydän ja sieluttoman maailman sielu. Se, mistä hän ei kristinuskossa pitänyt, oli uskonnon taipumus tehdä kärsimyksestä luonnollista syntien sovitusta. Mielestäni tämä on kuitenkin virhetulkinta kristinuskosta. Jeesus ei Uudessa Testamentissa halua meidän kärsivän syntiemme tähden. Päinvastoin hän pitää inhimillistä kärsimystä pahana.”

      Näin pitää käsitellä historiaa. Ymmärtää se, mikä eri aikakausina on ollut painopiste eikä tulkita kaikkea suoraan juuri tähän aikaan. Huvittavaa on että osa uskovista ajattelee aivan samoin, mutta kavahtaa ajatusta siitä, että Marx oli ihminen ja näki saman asian tuon ajan mallissa. Uskonto oli juuri sitä oopiumia, eli joka passivoitti ja alisti ihmisiä sen koneiston osaksi, jota kohtaan kuitenkin esitettiin kritiikkiä. Kuten se nytkin tekee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13212
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      116
      2966
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe