Vuokra-asunnossani on liesi varmaankin 50-luvulta, takalevy ei toimi ja se myös kuumuu siihen malliin ettei sillä taida edes uskaltaa ruokaa tehdä. Vuokranantaja sanoi ettei meinaa uusia uunia vaan kehoitti ostamaan palohälyyttimen (??)
Rittääkö tuo vuoden määräaikasen vuokrasopimuksen purkusyyksi ??
Rittääkö tuo vuoden määräaikasen vuokrasopimuksen purkusyyksi ??
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei riitä...
Mikäli liesi ei vastaa paloturvallisuusvaatimuksia niin riittää syyksi tai vaihtoehtoisesti vuokranantaja on velvoitettu ostamaan uusi
Tai jos ei nyt ihan sopimuksen purkua mutta onko vuokranantajan vaihdettava liesi uuteen jokatapauksessa, eikö se kuulu kiinteään irtaimistoon joka on vuokranantajan vastuulla? Mitä tässä pitäis tehdä jos ei suostu vaihtamaan ?
Vuokranantajalla on velvollisuus hankkia uusi hella rikkinäisen tilalle.Sun ei tartte sitä maksaa.
Ymmärsin että uuni toimii ja on samassa kunnossa kuin asuntoa vuokratessa, joten vuokranantajan ei tarvi tehdä mitään.
Tässä vähän juttua vuokranantajan velvollisuuksista.Vuokranantaja on vastuussa odottamattomista huoneiston kunnon puutteellisuuksista, vaikka olisikin sovittu, että huoneisto vuokrataan siinä kunnossa kuin se on sopimusta tehtäessä. Ellei vuokranantaja korjaa odottamatonta puutteellisuutta, on vuokralaisella oikeus purkaa vuokrasopimus tai korjauttaa puute vuokranantajan laskuun.(laki24.fi,kuluttajaliitto).Vuokranantajan eli osakkaan vastuulla on huoneiston sisäosat (seinät, lattiat, kaapistot, kodinkoneet tms.)
Tuskinpa se hella nyt kuitenkaan 50-luvulta on, veikkaanpa että ennemminkin 70-luvulta. Jos siinä ei toimi kaikki levyt, niin tarkista sulakkeet (niitä on 1-3kpl riippuen kytkentätavasta!) ja vaihda mahdollisesti palanut sulake. Jos sulakkeet on ehjät, niin itse keittolevy saattaa olla palanut - senki pystyy vaihtamaan suht helposti. Koko hellaa siis ei tarvitse uusia sen takia, että yksi keittolevy ei lämpene.
Just joo...ja noitahan ei tarvitse itse väsäillä ja onko nykyään edes laillista purkaa uunia ja tehdä omia "kytkentöjä". Kyllä se on vaan vuokranantajan asia kutsua joko huoltomies tai uusia hella!
Sulakkeiden vaihtoko ei kuulu vuokralaisen itse tehtäviin hommiin?
Mulla ei kerran hella toiminut ollenkaan ja sulakkeita vaihdoin joka päivä,kunnes soitin huoltomiehelle.Sieltä oli jotain mennyt rikki ja se korjattiin.Sen jälkeen hella taas toimi.
No ei millään muotoa riitä purkuun syyksi. Eikö se ole sama uuni joka siellä oli kun otit asunnon? Olet huolinut asunnon siinä kunnossa missä se on, ei sulla ole mitään oikeutta vaatia enemmän mitä olette sopineet.
Palohälytin sun pitää hankkia joka tapauksessa.
JA se palohälyyttimen hankinta muuten kuuluu sitten jokaiselle asukkaalle/vuokralaiselle itselleen, ei vuokranantajalle.
Täytyyhän se liesi kuntoon saada. Se levyhän tulee LIIAN KUUMAKSI, niinhän se oli. Uusi levy tilalle. Ei siinä koko hökötystä tarvitse vaihtaa. Ilmoita vuokraisännälle että se on korjattava tai korjautat sen hänen laskuunsa. Niitä levyjä muuten saa esim. kierrätyskeskukseta aika mukavasti. Vanha mukaan malliksi.
No herranen aika, keittolevyt yleensä tulee kuumaksi ja itse ainakin olisin onnellinen jos mun hellassa riittäis teho keittolevyissä, nykyhellojen tehot on niin olemattomia, että loppuu aina kesken... ihan phärsiistä sanoisin
No mutta ei liian kuumaksi kuitenkaan, noista on ihan olemassa ohjeistukset miten paljon missäkin kohtaa hellaa saa olla joku tietty maksimilämpö.
Entisaikojen hellat oli parempia, niissä keittolevyt ihan oikeasti lämpeni kunnolla, eikä teho loppunut kesken - samaa ei todellakaan voi sanoa nykyhelloista. Eiköhän tuo ole niin, että kyseinen hella täyttää "sen ajan pykälät" ja näin ollen on täysin laillinen vielä tänäkin päivänä. Keittolevyissä on muuten yleensä säätökytkin, jolla tehoa voi säätää asteikolla 1-6... ei sitä ole pakko kutosella hehkuttaa!