Vi-Siblin

Jokohan?84

Olen kärsinyt ihan järkyttävästä ummetuksesta rv7 alkaen, nyt menossa rv13 , eli aikalailla alkaa huumori loppua jo..nesteitä juon reilusti, liikun, syön kuituja, luumuja olen kokeillut jne. Nyt hain sitten apteekista Vi-Sibliniä (moni tuntuu kehuvan sen auttavan ummetukseen) ja hyi karsea minkä makuista tavaraa se on!! Ensin yritin sekoittaa rakeet veteen ja juomatta loppu jäi..oksennusta sai pidätellä kun yritti juoda! Jogurttiin sekoittamalla lopputulos ei ollut kyllä yhtään sen kummoisempi..

Jos täällä on muitakin kyseisen valmisteen käyttäjiä, niin mielellään ottaisin vastaan vinkkejä mihin sen sekoitatte? Tai sittn täytyy suosiolla siirtyä koittamaan levolackia.

15

5637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maha84

      itse sekotin sen verran pieneen määrään vettä et meni melkein kertahulautuksella alas... siihen tottuu kyllä vaikka aluks on ku hiekkaa nielis :)

      Mut sen kans täytyy muistaa juoda tarpeeks vettä sit perään eli pitää "huuhdella" hyvin alas, koska tollaset "siemenet" voi jäädä suolistoon jumiin "taskuihin" ja tulehtua ja siten aiheuttaa niitä divertikkeleitä. Äidilläni on juuri tästä syystä jotain muita rakeita, en muista merkkiä mut muistaakseni jotain vihreitä ja sellasia ku liukenee hyvin. Divertikkeleistä kärsivä ystävänsä oli suositellut.

      Paljon vettä perään siis!!

    • yökyökhyhyhyhyiooi

      Joo, hyi ällö. Mullakin jäi visiblinit syömättä.. Yritin puuron sekaan laittaa ja hyh mitä klönttejä siitä tuli! Tulee kylmät väreet kun vaan muistelee :D nyt toinen raskaus alussa ja jos taas tulee ummetusta niin jotain muuta kyllä keksittävä!

    • Ohis................

      Tunnistin nimimerkin, ei ole kommentoitavaa ummetukseen, haluan vain sanoa että ihanaa nähdä että tämä pienoinen on oikeassa paikassa ja pysynyt siellä =)
      Mukavaa loppuodotusta ummetuksesta huolimatta!

    • Hhhhhhhhhh2013

      Itse söin tuotetta pitkään, koska ainakin aiemmin sitä sai myös reseptillä. Ota annos ruokalusikkaan ja lasiin appelsiinimehua. Kippaa lusikasta osa paljaana suuhun ja perään hieman mehua. Toista sama uudestaan. Kun mönjä (joka ei näin turpoa) on kurkusta alas juo reilusti vettä päälle. Toimii! Jos syöt tuotetta pitempi aikaisesti osta se sokeriton versio (muistaakseni sininen).

    • entinen kärsijä

      Mikä ruokavaliossa on muuttunut raskauden jälkeen?

      Yleensä viljojen kjuidut ummettaa eli rehuja suuhun ja viljat jätä kauppaan.

      Kyllä toimii vatsa.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

    • faökök

      Edelliselle kommentoijalle, että raskaana ollessa voi tulla ummetusta ihan vain koska aineenvaihdunta hidastuu noin puolella ja kasvava kohtu vie myös tilaa suolistolta. Että ei kaikilla auta, vaikka kuinka söis rehuja.
      t. kohta poikiva lehmä :P

      • Tekosyitä....

        No niin, siitähän se ummetus raskausaikana johtuu. Eikä tietenkään joka ikisellä ruokavaliomuutos auta, mutta totuuden nimessä on sanottava, että harva sitä tosissaan viitsii edes yrittää. Herkuista, pastasta ja patongista on niin epämukavaa luopua, että mieluummin nostetaan kädet pystyyn, todetaan "tää nyt johtuu vaan raskaudesta" ja kipitetään apteekkiin hakemaan Levolacia. Totuus kun on, että kasvisten kuidut saisivat usein sen vatsan toimimaan, liikamäärä viljakuituja pistää pötsin entistä enemmän jumiin. Siis vaikka söisikin täysjyväviljoja, valkoisesta en nyt edes aloita...


      • Totuus....
        Tekosyitä.... kirjoitti:

        No niin, siitähän se ummetus raskausaikana johtuu. Eikä tietenkään joka ikisellä ruokavaliomuutos auta, mutta totuuden nimessä on sanottava, että harva sitä tosissaan viitsii edes yrittää. Herkuista, pastasta ja patongista on niin epämukavaa luopua, että mieluummin nostetaan kädet pystyyn, todetaan "tää nyt johtuu vaan raskaudesta" ja kipitetään apteekkiin hakemaan Levolacia. Totuus kun on, että kasvisten kuidut saisivat usein sen vatsan toimimaan, liikamäärä viljakuituja pistää pötsin entistä enemmän jumiin. Siis vaikka söisikin täysjyväviljoja, valkoisesta en nyt edes aloita...

        Kun minulla todettiin raskausajan diabetes karsin pois kaikki herkut, pastat, riisit ja perunat, söin ehkä 3 ruisleipäviipaletta päivässä ja muuten söin sitten hedelmiä ja kasviksia ja lihaa.
        Ummetusa minulla oli silti.
        Älä pliis jakele mitään totuuksia kun en usko että olet mitään empiirista tutkimusta suorittanut kuitenkaan.


      • Tekosyitä...
        Totuus.... kirjoitti:

        Kun minulla todettiin raskausajan diabetes karsin pois kaikki herkut, pastat, riisit ja perunat, söin ehkä 3 ruisleipäviipaletta päivässä ja muuten söin sitten hedelmiä ja kasviksia ja lihaa.
        Ummetusa minulla oli silti.
        Älä pliis jakele mitään totuuksia kun en usko että olet mitään empiirista tutkimusta suorittanut kuitenkaan.

        Minä sanoin, että se ei kaikilla toimi. Mistä nyt luit, että olisin väittänyt, että toimii? Ja kyllä se on ihan totta, että harva pistää ruokavalionsa uusiksi. Ylipainoisia odottajiakin on koko ajan enemmän ja monet eivät harrasta myöskään liikuntaa -> lisää ummetusta. Ja kolme ruisleipää päivässä kuulostaa melko paljolta. Ruisleipä ei sovi monenkaan mahalle, vaikka niin kuvitellaan.


    • yksi neuvo

      Ota purkista magnesiumia. Jos et ole varma että minkälaista (Mg-sitraattia, Mg-kelaattia, Mg-oksidia,...) niin kysy vaikka luontaiskaupasta (esim. Life) että mitä suositellaan. Magnesiumista on monella puutosta ja se oireilee mm. juuri ummetuksena. Myös sen oikea annostus on kullekin yksilöllinen ja se etsitään tarkkailemalla, milloin kakka on sopivaa. Jos se on liian kovaa, magnesiumia menee liian vähän. Jos menee ruikuliksi niin sitten sitä voi vähentää.

      Magnesiumista ei ole haittaa raskaana ollessa. Olen tarkistanut asian ja käytän itsekin. Auttoi kyllä eikä tule hirveän kalliiksikaan.

    • :O)

      Ensinnäkin hienoa Jokohan?84 että vauvva on saanut alun ja pysynyt siellä missä on :)
      Itse olen toistakertaa raskaana ja vi-siplin yms lisäkuidut ei helpottanu ummetusta vaikka join kuinkapaljon! Maistuivatki pahoilta kun kokeilin eka raskauden aikaan niitä :D Apteekista suositeltiin magnesiamaitoa ja toimii hyvin! Eli jos ei kuitumössöt mene alas niin kokeile ihmeessä tuota m-maitoa :)

    • Jokohan?84

      Kiitos vinkeistä ja onnitteluista :) Kaippa tässä pikkuhiljaa uskaltaa alkaa jo iloitsemaan siitä, että nyt todella näyttäisi vauva meille tulevan

    • tässä totuus

      Pohjoismaiden ministeriöneuvoston selvityksen mukaan vain alle 10 % suomalaisista sanoo syövänsä viisi annosta kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja päivässä.



      Korkeintaan 2 annosta (EI 6-9) täysjyväviljaa jos viljat sopivat ja jää nälkä?


      Mihin perustuu VRN:n kuidun saantisuositus viljasta? Maksimaaliseen leivän/viljan syömiseen vai mihin? Miksi suurimmassa osassa maapalloa ihmiset eivät kärsi ummetuksesta, eivät saa paksu- ja peräsuolen syöpää tai II-tyypin diabetesta, vaikka eivät edes tiedä, mitä ruis, täysjyvävehnä, kaura ja ohra ovat? Mutta meitä täällä pelotellaan, että jos ei syö 6-9 annosta täysjyvää joka päivä, niin noutaja saapuu takapuolisyövän, ravintoaineiden puutosten aiheuttamien sairauksien ja vaikka minkä taudin takia. Lisäksi moni kärsii ummetuksesta juurikin viljojen kuitujen takia. Eli jos sinulla on ummetusta, niin kokeile pari viikkoa syödä viljojen tilalla muita kasvikunnan tuotteita.


      Virallisten ravitsemussuositusten takaa löytyvät mm. leipomoteollisuuden menekinedistämisyhdistys Leipätiedotus ry ja kulutustavarajätti Unilever Oy.
      http://samisundvik.com/2013/09/13/viralliset-ravitsemussuositukset-nain-elintarviketeollisuus-meita-ohjaa/



      Viljat (tutkitun tiedon mukaan täysjyvä on nopeasti imeytyvää hiilihydraattia kuten vaalea vehnäkin) sekä riisi (n. 70% hiilihydraattia), sokeri (100% hiilihydraattia) ja peruna (peruna sisältää runsaasti tärkkelystä, joka on käytännössä pelkkää pakattua glukoosia, siis sokeria, joka hajoaa nopeasti suolistossa nostaen huomattavasti veren sokeritasoa) nostavat verensokerin nopeasti, jolloin haima alkaa tuottaa runsaasti insuliinia. Liiallinen insuliini veressä laskee verensokerin liian alas ja liian nopeasti. Tällöin ihminen on taas nälkäinen ja haluaa syödä. Lisäksi liiallinen insuliini poistaa lähes kaiken sokerin verenkierrosta ja näin aivot jäävät ilman energiaa, jolloin ihminen väsyy. Insuliinitason pysyessä vakaana elimistö polttaa rasvaa ja aivot saavat energiaa. Perunan, riisin ja viljat voi korvata muilla kasvikunnan tuotteilla, joissa on vähemmän hiilihydraattia, jolloin insuliinitaso pysyy vakaana ja ihminen virkeänä. Viljat ovat myös huono kuitujen lähde. Energiatiheyden suhteen vihanneksissa, juureksissa, marjoissa, pavuissa, linsseissä, hedelmissä ja kasviksissa on kahdeksan kertaa enemmän kuituja kuin viljassa. Viljat ovat myös huono vitamiinien lähde. Jauhatuksen jälkeen B-vitamiinit häviät nopeasti jauhoista. Eräiden arvioiden mukaan jopa 24 tunnin jälkeen jäljellä on vain puolet vitamiineista ja viikon jälkeen ei juuri lainkaan. sekä riisi (n. 70% hiilihydraattia), sokeri (100% hiilihydraattia) ja peruna (peruna sisältää runsaasti tärkkelystä, joka on käytännössä pelkkää pakattua glukoosia, siis sokeria, joka hajoaa nopeasti suolistossa nostaen huomattavasti veren sokeritasoa) nostavat verensokerin nopeasti, jolloin haima alkaa tuottaa runsaasti insuliinia. Liiallinen insuliini veressä laskee verensokerin liian alas ja liian nopeasti. Tällöin ihminen on taas nälkäinen ja haluaa syödä. Lisäksi liiallinen insuliini poistaa lähes kaiken sokerin verenkierrosta ja näin aivot jäävät ilman energiaa, jolloin ihminen väsyy. Insuliinitason pysyessä vakaana elimistö polttaa rasvaa ja aivot saavat energiaa. Perunan, riisin ja viljat voi korvata muilla kasvikunnan tuotteilla, joissa on vähemmän hiilihydraattia, jolloin insuliinitaso pysyy vakaana ja ihminen virkeänä. Viljat ovat myös huono kuitujen lähde. Energiatiheyden suhteen vihanneksissa, juureksissa, marjoissa, pavuissa, linsseissä, hedelmissä ja kasviksissa on kahdeksan kertaa enemmän kuituja kuin viljassa. Viljat ovat myös huono vitamiinien lähde. Jauhatuksen jälkeen B-vitamiinit häviät nopeasti jauhoista. Eräiden arvioiden mukaan jopa 24 tunnin jälkeen jäljellä on vain puolet vitamiineista ja viikon jälkeen ei juuri lainkaan.


      EU hylkäsi Suomen leipomoteollisuuden terveysväitteet!
      Maaseudun tulevaisuus -lehti uutisoi 11.11.2011, että rukiin terveysväitteet menivät nurin. Suomalaiset suurleipomot Vaasan ja Fazer lähettivät Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto Efsalle kaikkiaan 21 ehdotusta terveysväitteeksi leivälle. Ehdotuksista puoli tusinaa koski ruista. Efsa hylkäsi kaikki lähetetyt terveysväitteet yhtä lukuun ottamatta.

      Ainoan hyväksytyn terveysväitteen mukaan ruislesekuitu edistää vatsan toimintaa. Hylättyjen terveysväitteiden joukossa oli mm. se, että ruisleipä vaikuttaisi edullisesti sokeriaineenvaihduntaan tai veren kolesterolitasoon. Moni Efsan hylkäämä terveysväite löytyy myös suomalaisista ravitsemussuosituksista.
      http://ravitsemusjaterveys.wordpress.com/2011/11/13/eu-hylkasi-suomen-leipomoteollisuuden-terveysvaitteet/

    • oksidia ummetukseen

      Magnesiumvalmisteita löytyy useina eri muotoina. Parhaiten imeytyvien joukkoon kuuluvat: Magnesiumöljy, Mg-aminohappokelaatti, Mg-sitraatti, Mg-tauraatti, Mg-glukonaatti, Mg-laktaatti, Mg-aspartaatti, Mg-malaatti ja Mg-orotaatti, Mg-fumaraatti, Mg-glysinaatti ja niiden jälkeen keskinkertaisesti imeytyvä Mg-karbonaatti ja Mg-sulfaatti sekä kaikkein huonoimmin imeytyvänä Mg-oksidi (toimii ulostuslääkkeenä).


      esim. Citymarketista saa hankintatukun sitraattia kympillä 3kk satsi eli halpaa on ja lisäksi on myynnissä magnesiumsuihke (kallista suomessa). Muut hyvin imeytyvät täytyy tilata ulkomailta.
      http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-magnesia-sitraatti-300---&product=96


      Magnesiumin puutostilat ovat nykyään hyvin yleisiä.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

    • coco88

      Vi-Sibliniä käytän itsekin muutaman kerran viikossa, helpottanaam raskausajan vatsantoimintaa. Oman kokemuksen mukaan menee parhaiten alan greippimehun kanssa.

      Vispaan mitallisen kuitujauhetta noin 1 desilitraan greippimehua (oma lemppari GodMorgon punainen greippi :)) haarukalla, ja kulautan nopeasti alan. Greippi on niin voimakkaan makuinen, että sieltä se siemenen maku ei kyllä tule läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe