Tänään oli uutisissa että sukeltaja oli pelastanut uponneesta pienestä aluksesta laivakokin joka oli ollut yli 60 tuntia merenpohjassa. Laivan vessaan oli muodostunut ilmatasku joka oli mahdollistanut että mies selvisi siellä hengissä niin pitkään.
Miksei Estoniaa tutkittu sukeltajien toimesta uppoamista seuraavina päivinä, luulisi että isoon aluksen olisi muodostunut ilmataskuja hytteihin ja muihin umpinaisiin tiloihin jos kerta pieneen hinaajaankin niitä syntyy sen upotessa.
Eikä Estonia makaa kovinkaan syvässä joten mahdollisten henkiinjääneiden etsiminen olisi ollut aivan mahdollisuuksien rajoissa.
Estonia uppoaminen, ilmataskut.
15
5127
Vastaukset
- HÖH
Mitä tuota enää miettii. Aikaa on kulunut kohta kaksikymmentä vuotta.
- HÖHHH
on mielenkiintoinen pala merenkulun historiaa.mietitäänhän sitä titaniciakin vielä.
- sari
Heti uppoamisen jälkeenhän mm. venäläiset ja norjalaiset sukeltajat tarjoutuivat jopa ilmaiseksi sukeltamaan hylkyyn juurikin etsimään mahdollisia ilmataskussa loukussa olevia. Ruotsi ja Suomi kuitenkin heti kielsivät ketään sukeltamasta hylkyyn.
- tunarit
Onko faktaa? Miksi ihmeessä sinne ei olisi annettu sukeltaa?Alushan on n.80m syvyydessä joten sinne olisi ollut helppo sukeltaa.Monikohan matkustaja vietti pitkiä tunteja odottaen kumpi tulee ensin, sukeltajat vai happikato!
- Vai helppo!
tunarit kirjoitti:
Onko faktaa? Miksi ihmeessä sinne ei olisi annettu sukeltaa?Alushan on n.80m syvyydessä joten sinne olisi ollut helppo sukeltaa.Monikohan matkustaja vietti pitkiä tunteja odottaen kumpi tulee ensin, sukeltajat vai happikato!
Koikeile joskus tuota 80m syvyyteen sukeltamista. Tulet yllättymään!
- Tyhmää!
Vai helppo! kirjoitti:
Koikeile joskus tuota 80m syvyyteen sukeltamista. Tulet yllättymään!
Lisäksi neliasteisessa vedessä.
Mitäs jos ensin miettisitte, mitä kirjoitatte, ettekä kirjoittele miettimisiänne niitä arvioimatta. - Lisäksi tämä
Tyhmää! kirjoitti:
Lisäksi neliasteisessa vedessä.
Mitäs jos ensin miettisitte, mitä kirjoitatte, ettekä kirjoittele miettimisiänne niitä arvioimatta.Jos on ilmataskussa 80m syvyydessä, vesi puristaa taskussa olevan ilman vastaamaan veden painetta, ja elämä loppuu siihen.
- painetta
Lisäksi tämä kirjoitti:
Jos on ilmataskussa 80m syvyydessä, vesi puristaa taskussa olevan ilman vastaamaan veden painetta, ja elämä loppuu siihen.
Koetas hengittää paineilmaa suoraan letkusta......80m = 8 baarin paine.
- hinuri
painetta kirjoitti:
Koetas hengittää paineilmaa suoraan letkusta......80m = 8 baarin paine.
No estonian keula on n.65m syvyydessä. Miten tämä hinaajan vessaan jäänyt selvisi hengissä 60m syvyydessä 60 tuntia???
- jerrypuu
Kävihän siellä vissiin pari viikkoa uppoamisen jälkeen ne sen oliko nyt hollantilaisten sukellustukivehkeen kanssa dyykkaamassa, olivat vissiin viikon, käytiin kuvaamassa se lautta, kuin silloin myös kun visiiri nostettiin. Se kylki on korkeimmillaan ~50 metriä pinnasta.
- Hinurit
Hinatkaa itsenne nykyaikaan.
- 4+3
Lankomies on eläkkeellä oleva Royal Navyn taistelu- ja raivaussukeltaja. Juttelin hänen kanssaan muutama päivä Estonian uppoamisen jälkeen. Hänen mielipiteensä oli se, että maksimaalinen elinaika johonkin ilmataskuun jääneellä olisi ollut n. 10 h. Perusteli näkemystään mm. lämpötilalla.
- Jajot
Estonian pelastusten aikaan merivesi oli 4 astetta eli jääkylmää! Pelastajat ja poliisi sanoivat, että pelastuslautoille selvinneet ihmiset pystyvät olemaan meressä korkeintaan 3 tuntia hengissä kunnes hypotermia tekee tehtävänsä. Eli ei siellä merenpohjassa olevassa vedessä voi suojaamaton ihminen elää 10 tuntia.
Lisäksi huomioikaa säätila silloin. Meri myrskysi vielä pari päivää uppoamisen jälkeen eli sukeltaminen alukseen olisi voinut olla myös sukeltajillekin kohtalokas. Myöskin vedenpaine on tehnyt ihmisistä selvää siellä. Hyttiosastot ovat sukeltajien mukaan murskautuneet niin pahasti, että sinne meneminen on vaarallista. Ainoastaan ravintoloihin ja komentosillalle on päästy, sekä muutamaan hyttiin.
- 24234234523523
hehe mitä paskapuhetta taas. tor verkot on pullollaan videoita missä sukelletaan kokonaisia hyttikerroksia, ihan ehjiä ovat. faktat kuntoon! Valtiot piilottelevat tässä selvästi jotain! Mitä olikaan lastina..??!
- VaavoPäyrynen
Syytän tästä Paavo Väyrystä joka on kaiken korruption perikuva.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315713
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134342- 1962389
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661780Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791716Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351487Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741365viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241214- 941195