Moi. Plussasin sunnuntaina( positiivinen varmistui maanantaina lääkärin testissäkin). Ollut kaksi viikkoa jo kauheaa pahoinvointia ja väsymystä, plussan jälkeen oli pari pv tosi kauhea nälkä kokoajan ja himot ruokaan ja aika tuntuva vatsakipu, mutta tänään ei ole oikein mitään oireita ollut paitsi samallaista vihlontaa alamahassa kuin kuukautisissakin. Lisäksi minulla on nyt viikon aikana tullut ruskeaa vuotoa. Voi hitsi kun pessimistisyyteni pääsee valloilleen tälläisessa tilanteessa. Epävarmuus kyllä vie tälläisissä tilanteissa kun neuvolakin on vasta parin viikon päästä ja ei voi tietää onko tämä edes "normaali" raskaus. Onko teillä ollut ruskeaa vuotoa ja oireiden katoamista ja kaikki ollut siltikin hyvin?
Raskausoireet
esikoinenko
4133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voithan käydä yksityisellä ultrassa jos ja kun asia sinua kovasti, ymmärrettävästi, painaa. Itse olen käynyt kaikissa rask.viikoilla 5 , yhden ku:n jälkeen, ku:n jossa meinasi mennä oma henki.
Itse en juurikaan ole oireillut missään vaiheessa raskautta.
Toivon mukaan kaikki on hyvin.
mulla myös rusehtava vuoto alkuraskaudessa tarkoitti kohdunulkoista :(
Se on harvinaista joten todennäköisesti tästä ei ole kyse, mutta mielenrauhan saat kun menet ultrattavaksi
Itsellä oli ruskeaa vuotoa viikoilla 7-8 joka jatkui lähestulkoon yhtäsoittoa, mutta ei kipuja. Lääkäri ultrasi ja kaikki oli hyvin. Alkuraskaudessa on täysin normaalia jos tuollaista rusehtavaa vuotoa esiintyy. Ei aina tarkoita kohdunulkoista tai muuta pahaa. Itse olin myös todella peloissani ja huolissani silloin asiasta.
Ei ole ollut suurempia kipuja paitsi kuukautismaista nipistelyä ja vihlontaa.