EU-komissio: Työharjoittelijoita ei saa käyttää ilmaistyövoimana
Keskiviikko 4.12.2013 klo 16.27
Euroopan komissio haluaa laittaa huonot työharjoittelut kuriin. Komissio ehdottaa unioniin yhteisiä sääntöjä harjoittelulle,
Pitääkö mielestäsi työharjoittelusta maksaa palkkaa?
Euroopan komissio haluaa laittaa huonot työharjoittelut kuriin. Se ehdottaa unioniin sääntöjä harjoittelulle.
Ehdotuksen mukaan harjoittelusta pitäisi solmia kirjallinen työsopimus, josta tulisi käydä ilmi työolot ja opetus. Hakuvaiheessa pitäisi kertoa, maksetaanko harjoittelusta palkkaa.
Komission mukaan ei ole hyväksyttävää, että harjoittelijoita pidetään pelkkänä ilmaisena työvoimana
Tuoreen kyselyn mukaan kolmasosa harjoitteluista EU:ssa tehdään huonoissa työoloissa tai niissä ei opi. Joka neljännelle harjoittelijalle on tarjottu harjoittelusopimuksen uusimista sen sijaan, että heitä olisi palkattu työhön. Joka kolmas on tehnyt harjoittelua ilman kirjallista työsopimusta.
Säännöt eivät kuitenkaan koskisi esimerkiksi korkeakouluopintoihin kuuluvia harjoittelujaksoja.
STT
Keskiviikko 4.12.2013 klo 16.27
Euroopan komissio haluaa laittaa huonot työharjoittelut kuriin. Komissio ehdottaa unioniin yhteisiä sääntöjä harjoittelulle,
Pitääkö mielestäsi työharjoittelusta maksaa palkkaa?
Euroopan komissio haluaa laittaa huonot työharjoittelut kuriin. Se ehdottaa unioniin sääntöjä harjoittelulle.
Ehdotuksen mukaan harjoittelusta pitäisi solmia kirjallinen työsopimus, josta tulisi käydä ilmi työolot ja opetus. Hakuvaiheessa pitäisi kertoa, maksetaanko harjoittelusta palkkaa.
Komission mukaan ei ole hyväksyttävää, että harjoittelijoita pidetään pelkkänä ilmaisena työvoimana
Tuoreen kyselyn mukaan kolmasosa harjoitteluista EU:ssa tehdään huonoissa työoloissa tai niissä ei opi. Joka neljännelle harjoittelijalle on tarjottu harjoittelusopimuksen uusimista sen sijaan, että heitä olisi palkattu työhön. Joka kolmas on tehnyt harjoittelua ilman kirjallista työsopimusta.
Säännöt eivät kuitenkaan koskisi esimerkiksi korkeakouluopintoihin kuuluvia harjoittelujaksoja.
STT
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo, kyllähän aina töitä löytyy, palkanmaksajat vain ovat vähissä.
Olet sitten oppinut kopioimaan. Etkö osaa mitään kirjoittaa itse!? Tämän pitäisi olla keskustelusaitti.
Työelämä
Palkaton työharjoittelu hiertää liittoja - ”Todella röyhkeää”
EU-komissio narahti: Toimii itse moittimallaan tavalla
EU-komissio: Työharjoittelijoita ei saa käyttää ilmaistyövoimana
Palkaton työharjoittelu hiertää liittoja - "Todella röyhkeää"
Torstai 5.12.2013 klo 20.49
Ammattiliittojen mukaan palkaton työharjoittelu on yhteiskunnallinen ongelma.
suurimman ammattiliiton PAMin neuvottelupäällikkö Juha Ojala sanoo, että palkattomaan harjoitteluun liittyvä problematiikka on palvelualalla ilmiönä hyvinkin tuttu. Asia nousi tapetille keskiviikkona, kun EU-komissio ilmoitti haluavansa kitkeä huonot työharjoittelut Euroopasta.
- Se, että nuori saa harjoittelupaikan, on totta kai hyvä juttu. Ei voi kuitenkaan olla niin, että esimerkiksi 30 henkilöä työllistävässä yrityksessä on 5-10 palkatonta harjoittelijaa, Ojala sanoo.
Käytetäänkö nuoria hyväksi teettämällä heillä palkatonta työtä?
- Haluaisin antaa krediittiä työnantajille varsinkin tällaisena aikana, jolloin nuoret pitäisi saada mukaan työelämään, mutta kyllähän totuus on se, että palkatonta työvoimaa käytetään joissain tapauksissa väärin, Ojala myöntää.
Ojalan mukaan niin kutsutut lisätunnit eli se, että osa-aikatyötä tekevä työntekijä ei saa haluamiansa lisätyötunteja, on varsinkin kaupan alalla polttava ongelma.
- Kun työpaikalle tupsahtaa yhtäkkiä kolme nuorta ja lisätunteja pyytäneelle työntekijälle sanotaan, että "opasta sinä heitä", niin kyllähän se kiristää tunnelmaa työyhteisössä, Ojala sanoo.
"Todella röyhkeää"
Suomen viidenneksi suurimman ammattiliiton Pron lakiasiainpäällikkö Else-Mai Kirvesniemi on huolissaan työelämässä yleistyneestä ilmiöstä, jossa työnantajat irtisanovat ensin työvoimaa tuotannollistaloudellisista syistä ja paikkaavat sitten syntynyttä aukkoa teettämällä työtä halvemmalla tai jopa ilmaiseksi työharjoitteluaan suorittavilla opiskelijoilla.
- Se tuntuu olevan ihan lainmukaista, mikä on valitettavaa, Kirvesniemi sanoo.
Kirvesniemen mielestä opiskelijoita on tässä tilanteessa turha syyllistää siitä, että he suostuvat palkattomiin työharjoitteluihin muita työntekijöitä selvästi huonommilla ehdoilla.
- Pitää olla realistinen ja ymmärtää se, että tuolla on tällä hetkellä aikamoinen taistelu opintoihin liittyvistä työharjoittelupaikoista. Sehän on ihan selvä, että opiskelijat ottavat innoissaan vastaan tällaista niin sanottua "kunnon työharjoittelua", koska se antaa heille mahdollisuuden saada jalkaa oven väliin ja kerryttää työkokemusta, Kirvesniemi sanoo.
Kirvesniemen mukaan harjoittelijoiden käyttäminen halpatyövoimana on yhteiskunnallinen ongelma, johon pitäisi puuttua lainsäädäntöä muuttamalla.
- Jos työtä tehdään osana opintoja eli se on integroitu esimerkiksi ammattikorkeakoulun työharjoittelujaksoon, niin silloinhan kyse on käytännössä ilmaisesta työvoimasta. Se on mielestäni todella röyhkeää ja työsuhdeturvan kiertämistä. Työlainsäädäntömme on tässä asiassa hakoteillä, kun se mahdollistaa tällaisen, Kirvesniemi sanoo.
Kirvesniemen mukaan säännöllistä ja normaalia työtä ei saa teettää palkattomasti opiskelijoilla, eikä palkallista työvoimaa saa toisaalta korvata palkattomilla harjoittelijoilla.
Laatu tärkeintä
Suomen neljänneksi suurimman ammattiliiton Tehyn neuvottelupäällikön Kirsi Markkasen mukaan oppimista edistävä harjoittelu on terveydenhuoltoalalla pääsääntöisesti palkatonta.
- Meilläkin on keskustelu siitä, että kun terveydenhuollon ammatteihin liittyy kiinteästi työssä oppiminen, niin mikseivät nämä harjoittelut voisi olla palkallisia. Sanotaanko niin, että sen pitäisi olla ainakin mahdollista, että harjoitteluista saisi palkkaa, Markkanen sanoo.
Markkanen näkee, että ainakin pidemmät harjoittelujaksot voisivat hyvinkin olla palkallisia.
- Laadukas harjoitteluympäristö on kuitenkin kaikkein tärkeintä. Vaadittavaa ammattitaitoa ei voida saavuttaa, jos harjoittelupaikat eivät tue opiskelun tavoitteita, Markkanen muistuttaa.
MARKO-OSKARI LEHTONEN
[email protected]
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2013120517798211_tb.shtml
On se hyvä, että osaa kopioida ja linkittää mielipiteensä, jotka osuvatkin vielä naulan kantaan kerrasta.
Varkopilaisia harjoittelijoita sivusta seuranneena:Maksakaa laskut.Ulosotto kirpaisee vain kerran.Hakekaa oikeita töitä.
Luuletko, että laskuja ei vaan viitsitä maksaa? Entä jos ei ole rahaa? Haen jatkuvasti aktiivisesti töitä. Niitä oikeita! Ilmoita edes yksi työpaikka, joka ottaa juuri minut töihin. Kokeile elää KELA:n rahalla! Sivusta voi kyllä seurata, mutta ei arvostella, Mitähän sinäkin tiedät ulosotosta?
Jos sinulla ovat luottotiedot menneet,et pääse esim kaupan kassalle.
Itse olen pienipalkkaisessa työssä nk paskatyössä.Maksan lainat ja laskut.Käteen jää vähemmän kui se mainostamasi kelan raha.Sossusta ei saa tukea jos omistaa asuntonsa.Töitä saat heti Pestiltä,mutta tuskinpa sinua kiinostaa.
Helpompaa on jäädä kotiin ja asua vuokrakämpässä.Laskut voi jättää maksamatta ja ulosottoon on tonnin suojaraja.
Soitapa Pestille..Sitä kautta ei kyllä töitä saa.Samat paikat pyörii työkkärin sivuilla vuodesta toiseen.Säälittävää toimintaa.
Näköjään Varkaudessa pääsee kassalle vaikka olisi luottotiedot ajat sitten menneet!