Olen ottamassa pentua, jonka aikuisena tulisi painaa n. 8-10kg. Ongelmana on nyt, että pennun painon nousun kanssa on ongelmia. Pentu syntyi hyvänpainoisena, mutta lopetti imemisen lähes kokonaan muutamaksi viikoksi syntymänsä jälkeen ja sai korviketta, mutta paino ei silti noussut ja pysähtyi. Kun pentu alkoi saada kiinteää ruokaa se maistui sille oikein hyvin ja onkin nykyisin aika ahmatti, mutta edelleen painon nousun kanssa on ongelmia. Paino oli n. 4 viikon ikäisenä 550 gr ja nyt 5 viikon ikäisenä n. 800 gr. Ongelma on, että joinain päivinä pennun paino ei nouse ollenkaan (esim. viimeisen viikon aikana). Pentu saa kyllä ruokaa hyvin, mutta toisaalta se myös ulostaa kuulemma melko paljon. Lisäksi sillä on vatsaa, mutta sillä ei ole ns. "pentupyöreyttä" vaan esim. lantio- ja lonkkaluut tuntuvat ja turkki ei ole niin kovin hyvässä kunnossa (muilla pentueen pennuilla turkki kiiltää). Kasvattaja epäilee josko pennulla olisi jokin sairaus tms.
Kannattaako pentua ottaa, onko tuollainen normaalia pennun painon kehityksessä?
Kannattaako pentua ottaa, onko tuollainen normaalia pennun painon kehityksessä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pyytäisin kasvattaja ottamaan virtsanäytteen ja lähettää se eläinlääkärin kautta Vetlabbiin .että munuaisissa ei ole vika. Viittaa siihen
Pentu tarvitsee eläinlääkäriä. Vasta sitten päätös.
sanoa, että jos pennussa on jotain tuollaista vikaa kasvattajan olisi ollut viisainta lopettaa pentu jo heti alkuunsa, kun huomasi, että siinä on jotain vialla.
Älä ota tuollaista pentua.
Arvailla aina voi maksasuntti, eikä ole pitkäikäinen joten kasvattajan täytyisi olla armollinen ja viedä eläinlääkärille tutkittavaksi ja mahdollisesti lopetus. Olen itse kasvattannut pentueen jossa pentu kehittyi normaalisti 4viikon ikään ja lopetti kasvamisen. Vein lekurille ja todettiin elimistön olevan väärin päin siis sydän väärällä puolella yms. lopetettiin pois kärsimästä.