Kissanpentu tulee koiratalouteen!

vufvfu

HEi!

Meillä on kaksi koiraa ja toinen niistä suhtautuu aina kovin villisti kissan nähdessään. Molemmat ovat siis ollut kissojen kanssa tekemisissä, mutta tämä villimpi tapaus ei ole koskaan päässyt lähemmin tutustumaan kissojen kanssa, koska meinaa aina säikyttää ne haukahtamalla kovasti tai ryntäämällä liian nopeasti haistelu etäisyydelle.

Nyt kaivataan siis muiden kokemuksia tällaisesta tilanteesta ja miten teillä on selvitty tämmöisestä tilanteesta. Tiedän kyllä, että koirani tottuvat kissaan aivan varmasti, mutta eihän lisävinkit ole koskaan pahitteeksi!

Niin ja koirani ovat nähneet aina aikuisia kissoja. Onkohan pentuun totuttaminen helpompaa, kun pentu ei ole vielä niin oman arvonsa tunteva vai ?

6

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissoja ja koira

      Pidin aluksi erillään kun olin poissa. Sitten vapaana kun olin paikalla. Sitä villiä koiraa pidin silloin hihnassa kiinni ja koko ajan tarkkailin, ja jo ajattuksen tultua kissajahdista kielsin. Kissat oppi nopeasti olemaan välittämättä haukusta eikä koirakaan kissaa haukkunut, kun olin kieltänyt. Ne oppi nopeasti myös olemaan pakenematta kun koira tulee liki.
      Kissoilla, isoilla ja pienilllä on ollut monta turvapaikkaa ja niillä on oma huone, jonka edessä on iso laatikosto ja pieni rako, josta kissa pääsee kulkemaan. Koirani on sen verran vahva, että portti ei olisi pysynyt paikallaan.

    • Testi.

      Testi

      • ...6,

        ...


    • kiittii

      Kiitos vinkeistä!! Tuommoinen portti voisi olla kätevä missä on kissan mentävä aukko.

    • 45,,67

      23..45

    • I pray for the kitty

      Voi kissanpentuparkaa, taitaa päästä pian hengestään. Mutta mitä on yhdellä kissanpennulla väliä, otetaan sen enempää ajattelematta... Kova kohtalo joutua isojen koirien leikkikaluksi ja ehkä surmaamaksi :(.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3381
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2076
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1377
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe