Eli mulla 7 platya 63l akvassa, hankaavat itseään koristeisiin ja kakkaavat valkoista pitkää rihmaa, eikös nämä ole merkkejä joistain loisista ? Hankin ne sunnuntaina kaverilta, eli ne on mun uudessa akvassa ollut nyt 3 päivää, en tiedä olisiko tautia ollut niillä jo vanhassa kodissaan. Aika surkeat olot jos nyt jo sairastuivat :D Mutta saako näistä oireista selkoa että mikä loinen se voisi olla ja mitä lääkettä pitäisi hankkia?
En tiedä olisiko kiduksetkin tulehtuneen näköiset, ovat punaiset mutta ei tietoa onko se normaalia ...
Mitään mittareita en ole ehtinyt vielä hankkia, pH tai veden kovuus tai mitään, eli näitä tietoja en nyt pysty antamaan. Veden lämpötila 20 astetta.
Mitä loisia platyilla ?
10
252
Vastaukset 10
- Määä.
Jos asiat ovat huonosti on kyseessä pilkkutauti mutta tuskin kuitenkaan pilkkutaudista on kyse. Vai miltä kalat näyttävät.
Voi olla että kalat ovat vain ressaantuneita muutosta ja muuttuneista olosuhteista. Nopeasti vesi platyille sopivaksi. Ihan ensiksi voisit nostaa lämmön 23-25ºC mikä on suositus lämpötila platyillä. Hanki kunnon ruokaa eläinkaupasta. Tarkkaile kaloja ja etsi pilkkutaudin määritykset ja katso täsmääkö kaloihisi. - Platyyy
Ihan terveiltä ne näyttävät päällisin puolin, siisti ja kiiltävä pinta ja ehjät evät pyrstö jne. En ole lämmitintä ehtinyt hankkia enkä voikaan kun 6.12. ja viikonloppu, mutta ensiapuna vaihdoin sinne lämmintä vettä niin että lämpötila on nyt 24ºC, sama minkä tämä kaverinikin minulle ohjeisti.
Odotan nyt jonkun aikaa että paraneeko tilanne, jos se olisi stressiä, jos ei parane (, eivätkä kalat ole kuolleet :P ), niin hankin niille kyllä jonkin matolääkityksen, säälittää vaan katsoa mun pikkusia kun kutisevat siellä D: - Jaskalla1
Turhaan sinä sinne lämpöisempää vettä laitoit. Ei lämpötila kuitenkaan kauan pysy 24:ssä vaan laskee nopeasti taas siihen 20 asteeseen. Pahempi se on kaloille jos lämpö seilaa ylös alas.
Onko akvaario juuri perustettu (sunnuntaina) oletko kypsyttänyt akvaariota mitenkään. Vai laitoitko kalat, koristeet ja muut yhdellä kertaa akvaarioon ja vettä perään. Laitoitko platyt suoraan raakaan hanaveteen elämään? - Määä.
Jaa että näin tässä taas on käynyt. Kaikki kerralla akvaarioon ja ihmetellään miksi kalat voi huonosti hanavedessä. Ilmeisesti tämä virhe on taas tehty kun ei vastata mitään. Vaikeneminen on myöntymisen merkki.
- Platyyy
"Vaikenin" koska sain eläinkaupasta lääkettä joka täsmää oireisiin. Ja akvaariossa oli vesi, vedenparannusaine, koristeet, hiekat ollut ja suodatin käynnissä yli 2 viikkoa ennen kalojen hankkimista, ihan niinkuin mulle oltiin aiemmin neuvottu.
Eläinkaupasta sain Waterlifen Sterazinia.
Lämmittimen hankin lauantaina 7. pvä ja laitoin 24astetta, eli ei se veden lämpötila siinä päässyt paljoa heittelemään. Nyt odotellaan tehoaisko lääke :)- Platyyy
Ja samalla ostin niitä mittareita ja kaikki pH, veden kovuus, nitraatit ja nitriitit, olivat normaalitasolla.
- vfd6
Älä mitään lääkettä sinne akvaarioon laita ennen kuin tiedät onko vesi sellaista kuin platyille pitäisi olla. Kun platyt on huonossa kunnossa ja laitat akvaarioon lääkettä voi kalat menehtyä kun eivät kestä lääkkeen aiheuttamaa rasitusta. Toivotaan että kävi tuuri ja lääke oli oikea ratkaisu. Mittaa kuitenkin vesi että tiedät mitä se on
- Platyyy
Ai millä tavalla saisin tietää onko vesi sellaista mitä platyt tarvitsevat ? Mittasin nuo pH:t sun muut ja ne olivat kaikki normaalitasolla ja lapposin pohjaa ja puhdistin suodattimen ennen lääkekuurin aloittamista.
- Platyyy
Platyyy kirjoitti:
Ai millä tavalla saisin tietää onko vesi sellaista mitä platyt tarvitsevat ? Mittasin nuo pH:t sun muut ja ne olivat kaikki normaalitasolla ja lapposin pohjaa ja puhdistin suodattimen ennen lääkekuurin aloittamista.
Vai meinasitko vfd6 että akvaariovedestä olisi voinut määrittää mikä tauti siellä jyllää ? Selllaiseen en oo törmännyt, ja eläinkaupassakin katsottiin vaan kalojen oireiden perusteella (toivottavasti)oikea lääke.
- Vfd 6
Mitä ne ph sun muut arvot olivat. Ei vesiarvoilla selvitetä mikä tauti kaloilla on vaan onko vesi sellaista mitä se platyille pitäisi olla. Kerrappa nuo arvot meille jos ne kerran olet mitannut. PH, nitriitti, nitraatti ja veden kovuus nyt ensialkuun. Kaloilla ei vältyämättä ole edes mitään tautia tai loisia mihin nyt lääkitystä annat. Oireet voi johtua väärästä vedestä. Mutta jos et meille niitä vesiarvoja kerro niin tätä keskustelua on turha jatkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851246
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475