Mulla on uisteluvene 4 t. 6 hv rattiojauksella, ohjaus toimii , mutta miten onnistuu kytkeminen kaukohallinta laitteisiin että vaihteet ja kaasu toimisi , siihen pitäisi rakentaa oma viritys kun ei moottorissa ole valmiina, enkä välttämättä tarvii isompaa moottoria, on ideoita
ohjaus
@.fi
5129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkoitan onko ideaa kytkentään, säästyisin uuden moottorin ostolta. Kiitos.
Jos et itse osaa selvittää niin soitappa moottoria edustavaan liikkeeseen ja kysy onko saatavilla "kaukohallintalaite sarjaa".
On pulpettiveneessä 20hv:n perätuuppari jossa ei ole kaukohallinta valmiutta
hommasin vanhan kaukohallinta laitteen ja sain vaihteen toimimaan vetämäl-
lä vaijerin pään silmukka vaihdevivun kiinnitysruuvin alle ja ohjaus poraamalla
moottorin kantokahvaan reikä pulttia varten jolla ohjausvaijeri on kiinni.
Kaasun käyttö jatkuu entiseen tapaan kaasukahvasta joko takapenkiltä tai
pientä jatkovartta käyttäen, tosin uistellessa ei paljon tarvitse kaasutella.
Ompa ihmeellinen 20 hp, kun ei ole kaukohallintamahdollisuutta ?
Koneen merkistä voisi olla apua,tietäisi mikä systeemi siinä on, joten jälleen kerran kysymyksiin tarkennusta, ettei vastaajien tarvitsisi alkaa arvailemaan.
Jos koneessasi on pelkkä kahva mistä vaihde ja kaasu kiertämällä toimii, niin silloin paras keino on teleskooppisen jatkovarren käyttö, joka maksaa n. 10€ Bilteemassa.
Toinen vaihtoehto on kiinnittää vääntökahvaan pantasysteemillä pystylatta johon kaapelin sisävaijeri kiinnitetään ja kaapelin kuorelle oma kiinnityssysteemi johonkin lähelle koneen runkoon.
Kolmas vaihtoehto rakentaa sähköinen järjestelmä, joka toimii askelmoottorin avulla.
Jotkut ovat purkaneet kahvan pois, jos vain on mahdollista, ja tehneet omat vipusysteemit tilalle, jos ei konekohtaisia ole saatavissa.
Suosittelen jatkovarren käyttöä, tuskin sitä kaasua ja vaihdetta kovin tiuhaan tarvitsee käytellä.