Kesäopintotuesta

kesälläselviytyjä

Olen kuullut/lukenut vähän ristiriitaista tietoa. Voiko kesäkuukausilta nostaa opintotukea, jos saa keskimäärin lukuvuoden aikana 5op/kuukausi. Eli toisin sanoen, jos saan yli 60op syyskuu-toukokuu -välillä kerättyä, voinko nostaa myös kesältä tukea huoletta? Virallisestihan noiden 15op tulee kertyä kesäkuukausilta, mutta ainakin kaveri sanoi riittävän, että 60op on tullut täyteen. Opintopisteitä kuulemma seurataan lukuvuositasolla. Onko täällä faktoja/kokemuksia?

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesälläselviytyjä

      En nyt oleta, että Suomi24-palstalta tulisi kovin luotettavia vastauksia, mutta olisi kiva, jos jonkun linkin voisi heittää vaikka näkemyksensä tueksi.

    • ---

      Jos haluaa nostaa kesältä tukea kuitenkaan opiskelematta, pitää täyttää kaksi ehtoa:

      1. Lukuvuoden kokonaispistemäärän pitää riittää tukien nostamiseen (vähintään 60op)

      ja

      2. Kelalle pitää voida ilmoittaa opiskelevansa sellaisia opintoja, jotka kuuluvat tutkintoosi (vaikka sitten vapaa-valintaisina opintoina).

      Et voi nostaa tukea pelkästään sillä, että olet syksyn, talven ja kevään aikana opiskellut tarpeeksi. Kela pyytää kirjallisen selvityksen siitä, mitä aiot kesällä opiskella.

      Kela ei siis kuitenkaan tee seurantaa yksittäisten kuukausien osalta. Jos sinulle myönnetään tuki, kukaan ei tule Kelalta selvittelemään oletko sinä oikeasti opiskellut sen, mitä olet heille ilmoittanut.

      Itse nostin opiskeluaikana tukea parina kesänä. Yhtenä kesänä taisin nostaa vain yhdeltä kuukaudelta, koska silloin oli mahdollista suorittaa yksi iso tentti, toisena vuonna "tein gradua", joka ei edistynyt jännästi kesän aikana ollenkaan. Aiemmin kerätys opintopisteet riittivät oikein hyvin.

      Voit toki lukea Kelan sivuilta asiasta:
      http://www.kela.fi/opintotuki_mihin-opintoihin-tukea#kesaopinnot

      Kukaan ei voi kuitenkaan linkittää sinulle mitään sellaista, missä tämä asia kerrottaisiin jonkun virallisen tahon suulla. Eihän Kelakaan voi julkaista keinoja naruttaa heitä. Faktaa tämä silti on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      28
      6533
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5178
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4785
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4609
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4468
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4048
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3997
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      122
      3888
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3510
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe