Olen kuullut/lukenut vähän ristiriitaista tietoa. Voiko kesäkuukausilta nostaa opintotukea, jos saa keskimäärin lukuvuoden aikana 5op/kuukausi. Eli toisin sanoen, jos saan yli 60op syyskuu-toukokuu -välillä kerättyä, voinko nostaa myös kesältä tukea huoletta? Virallisestihan noiden 15op tulee kertyä kesäkuukausilta, mutta ainakin kaveri sanoi riittävän, että 60op on tullut täyteen. Opintopisteitä kuulemma seurataan lukuvuositasolla. Onko täällä faktoja/kokemuksia?
Kesäopintotuesta
2
355
Vastaukset
- kesälläselviytyjä
En nyt oleta, että Suomi24-palstalta tulisi kovin luotettavia vastauksia, mutta olisi kiva, jos jonkun linkin voisi heittää vaikka näkemyksensä tueksi.
- ---
Jos haluaa nostaa kesältä tukea kuitenkaan opiskelematta, pitää täyttää kaksi ehtoa:
1. Lukuvuoden kokonaispistemäärän pitää riittää tukien nostamiseen (vähintään 60op)
ja
2. Kelalle pitää voida ilmoittaa opiskelevansa sellaisia opintoja, jotka kuuluvat tutkintoosi (vaikka sitten vapaa-valintaisina opintoina).
Et voi nostaa tukea pelkästään sillä, että olet syksyn, talven ja kevään aikana opiskellut tarpeeksi. Kela pyytää kirjallisen selvityksen siitä, mitä aiot kesällä opiskella.
Kela ei siis kuitenkaan tee seurantaa yksittäisten kuukausien osalta. Jos sinulle myönnetään tuki, kukaan ei tule Kelalta selvittelemään oletko sinä oikeasti opiskellut sen, mitä olet heille ilmoittanut.
Itse nostin opiskeluaikana tukea parina kesänä. Yhtenä kesänä taisin nostaa vain yhdeltä kuukaudelta, koska silloin oli mahdollista suorittaa yksi iso tentti, toisena vuonna "tein gradua", joka ei edistynyt jännästi kesän aikana ollenkaan. Aiemmin kerätys opintopisteet riittivät oikein hyvin.
Voit toki lukea Kelan sivuilta asiasta:
http://www.kela.fi/opintotuki_mihin-opintoihin-tukea#kesaopinnot
Kukaan ei voi kuitenkaan linkittää sinulle mitään sellaista, missä tämä asia kerrottaisiin jonkun virallisen tahon suulla. Eihän Kelakaan voi julkaista keinoja naruttaa heitä. Faktaa tämä silti on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658