Olen kuullut/lukenut vähän ristiriitaista tietoa. Voiko kesäkuukausilta nostaa opintotukea, jos saa keskimäärin lukuvuoden aikana 5op/kuukausi. Eli toisin sanoen, jos saan yli 60op syyskuu-toukokuu -välillä kerättyä, voinko nostaa myös kesältä tukea huoletta? Virallisestihan noiden 15op tulee kertyä kesäkuukausilta, mutta ainakin kaveri sanoi riittävän, että 60op on tullut täyteen. Opintopisteitä kuulemma seurataan lukuvuositasolla. Onko täällä faktoja/kokemuksia?
Kesäopintotuesta
2
253
Vastaukset
- kesälläselviytyjä
En nyt oleta, että Suomi24-palstalta tulisi kovin luotettavia vastauksia, mutta olisi kiva, jos jonkun linkin voisi heittää vaikka näkemyksensä tueksi.
- ---
Jos haluaa nostaa kesältä tukea kuitenkaan opiskelematta, pitää täyttää kaksi ehtoa:
1. Lukuvuoden kokonaispistemäärän pitää riittää tukien nostamiseen (vähintään 60op)
ja
2. Kelalle pitää voida ilmoittaa opiskelevansa sellaisia opintoja, jotka kuuluvat tutkintoosi (vaikka sitten vapaa-valintaisina opintoina).
Et voi nostaa tukea pelkästään sillä, että olet syksyn, talven ja kevään aikana opiskellut tarpeeksi. Kela pyytää kirjallisen selvityksen siitä, mitä aiot kesällä opiskella.
Kela ei siis kuitenkaan tee seurantaa yksittäisten kuukausien osalta. Jos sinulle myönnetään tuki, kukaan ei tule Kelalta selvittelemään oletko sinä oikeasti opiskellut sen, mitä olet heille ilmoittanut.
Itse nostin opiskeluaikana tukea parina kesänä. Yhtenä kesänä taisin nostaa vain yhdeltä kuukaudelta, koska silloin oli mahdollista suorittaa yksi iso tentti, toisena vuonna "tein gradua", joka ei edistynyt jännästi kesän aikana ollenkaan. Aiemmin kerätys opintopisteet riittivät oikein hyvin.
Voit toki lukea Kelan sivuilta asiasta:
http://www.kela.fi/opintotuki_mihin-opintoihin-tukea#kesaopinnot
Kukaan ei voi kuitenkaan linkittää sinulle mitään sellaista, missä tämä asia kerrottaisiin jonkun virallisen tahon suulla. Eihän Kelakaan voi julkaista keinoja naruttaa heitä. Faktaa tämä silti on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2334477Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752894- 472423
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451717- 781399
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831202- 181008
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137929- 69888
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86864