Eli ostin isohkon matkaveneen joka on jonkin aikaa seissyt. Olen tyhjentänyt tankin, putsannut sekä huoltanut moottorin tästä jo, suodattimen jne.
Mutta sitten varmaan keväämmällä pitäisi käydä sisustan ja päällikuoren kimppuun. Kannella on vähän sellaista tummaa laikkua siellä täällä, en tiedä mistä tullut. Mikä on helpoin tapa päästä eroon, maali?
Sisustassa oli ainakin yhdessä puuseinässä vähän pilkkuja. Itse ajattelin että pesen aika vahvalla klorite liuoksella, hion vähän ja lakkaan. Vai mitä pitäisi tehdä?
Muualla en ole nähnyt mitään hometta tai vastaavaa vaikka olen aukonut lokeroita. Pitäisikö silti joku käsittely tehdä koko veneelle? Etikkaa? Vähän tunkkainen haju, mutta ei paha.
Ehkä makuu tyynyt voisi pestä tai jotain, nekin ovat olleet veneessä koko ajan.
Jonkin aikaa seisseen lasikuituveneen läpikäynti
5
251
Vastaukset
- puziz-kleen
joo kannattaa pestä nuo makuu tyynyt. Ties vaikka niitä edelliset omistajat käyttäneet pers'alus tyynyinä, kun makkaraa piilotettu..
- Nämä ainakin
Vanhan veneen rungon saumojen kunto on tarkastettava kosanilla kuumentamalla, jos vettä tirskahtaa, on paras jättää hylky edelleen myyntiin. - Luulisin.
Toinen tärkeä kohde on männäntapin laakerit, nehän ovat moottorin täekeimmät laakerit.
Ja tietenkin, että oljypumpun akseli ei ole poikki. Kokeile kanteen oksaalihappopesua. Oksaalihappoa saa monenlaisena tuotteena, Itse suosin omatekemää happoliisteriä. Oksaalihappo jauheena apteekista ja sekoitetaan tavalliseen tapettiliisteriin. Liisteri on siitä hyvä, että pysyy levityksen jälkeen pystypinnoillakin enemmän kuin hetken. Muutaman minuutin jälkeen pesu harjaa ja runsaasti vettä.
Sisällä ahkeraa pesua. Jos sisällä on pesun jälkeen tunkkaista, niin otsonointi voisi olla suositeltava operaatio.- Bellallaa
Kaikki lokerot, kaapit, laatikot, WC, ym. tilat on hyvä pestä esim. Klorite-vedellä, klorite tuoksuu ehkä päivän-kaksi, mustat pilkut ja ehkä kaikki muutkin lasikuitupinnat kannattaa kiillottaa esim Fareglan G6 kiilloitustahnalla, käsin on varmaan kova homma, itelläkin on samat puuhat ens keväänä, joten halvan hiomakoneen osto on edessä. Nyt talvella voi pitää ovet ja luukut auki, jos mahdollista. Moottorin letkujen ja läpivientien kunto pitää tarkastaa ja klemmareiden tiukkuus. Ite vaihtaisin ainakin merivesiletkut. Jos on akseliveto, niin sisäboksin letku myös.
- pekko
Kun sisällä on tunkkaista niin otsooni puhdistus poistaa kaikki hajut
eri asia on jos siellä on kosteutta sisällä tai muutenkin likaista niin ne ei tietenkään tällä lähde ja hajut palaa takaisn ajastaan..
Mutta mikä tärkeämpää on läpikäydä kaikki vesilaiteet, niissä on varmasti eniten laittoa siitäkin huolimatta että käyt läpi kaikki mahdolliset pumppujen impellerit, suodattimet jne
Toimiiko kaikki sähkökatkaisimet, onko hapettumia jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417