Pohdinnan paikka

Viitaten viime päivinä Ap-yleisöosastossa käytyihin kannanottoihin koiraverosta puolesta ja vastaan.
On mainintoja että veron valvonta on vaikeaa, olisihan työpaikkoja "lappuliisoja" vaihtoehtoisesti olopäivärahoille.
Toinen kirjoittaa! Olisi tärkeämpiäkin asioita kuin verottaa. ! Ainakin näillä kulmilla haittaa säännöllisesti aamuvarhaisella räksyttävä harmaa joku norjan hirvikoiraa muistuttava --jatlanni.
Voisi aivan vapaasti mekastaa ja kiertää joskus toisen reitin.
Tästä haittaverosta vielä, onhan monet muutkin verot julkisia miksei myös tämä lista julkinen, ystävälliset naapurit hoitaa varmasti lopun vaivannäön ilmoittamisesta.
17273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

joo kannatan koiraveroa! saadaan kunnalle lisää tuloja. talous kun on aika kuralla tätänykyä.
sen verran paljon on koiran ulostetta kaikki jalankulkuväylät ja postilaatikon juuret täynnä. se mikä vielä erikoista, niin ei perheille riitä yksi koira vaan niitä pitää olla useita. ja eihän ne niitä omilla porteillaan kakata vaan pitää lähteä viemään toisten ihmisten kiusaksi sinne korttelin toiseen päähän ja saastuttamaan muiden ihmisten pihan edustat! TÖRKEE ASENNE!
Ja ihan turha vedota siihen että joku satunnainen kulkija joskus heittää roskan tai pullon tielle, ei se anna oikeutusta ällöttävän ulosteen levittämiselle!

Äänestä
  • "Satunnaisia kulkijoita" näyttää olevan melko paljon liikkeellä, varsinkin viikonloppuisin. Olisi opettavaista jättää kaupunki siivoamatta "satunnaisten kulkijoiden" jäljiltä jonakin viikonloppuna.

    Sitten ne ihastuttavat (?), kaupunkia elävöittävät(?) töherrykset talojen seinissä... Sellaiseen ei tietenkään voi vedota tällaisessa kaupunkia rikastuttavassa, mahdollisessa koiraveron keräämisessä. Siivotaan säälittävät töherrykset hissukseen yhteisillä varoillamme pois, uudestaan ja uudestaan, niin pääsevät "taiteilijat" taas kalliisti puhdistetulle pinnalle töherryksineen ilahduttamaan kanssaihmisiä.

    Äänestä

Ilman heijastinta kulkeville on saatava rikesakko tms muu vastaava peloite. Ei se
vaan tehoa, että jankutetaan esim. "heijastin on halpa henkivakuus" ja tehdään kallistavalistustyötä ja kampanjaa mm. televisiossa. Se ei ala heilua, ennenkuin on
myöhäistä, valitettavasti. Autoilijana on myös turvaton kahdestakin syystä. Joko
olet itse kanttuvei, mikäli ehdit jotain hahmoa väistää tai jos ajat päälle, niin syyte
on päällä. Ainoa ryhmä, joka käyttää heijastinta sekä liikkuu muutenkin varovasti
muun liikenteen huomioonottaen, on koirat omistajineen. Siksi olisin sitä mieltä,
että ko. ryhmä tulee palkita esim. kunnallisveron alennuksella.

Äänestä
  • komm. ed.-,Ainoa ryhmä ,just joo. Se on sakki joka nopeasti porhaltaa omalta portiltaan ruiskutteleen niin sivistyneesti toisten pihatolppiin .
    Mitenkä tähän veroon liittyvät töherrykset,roskat,heijastimet ja autoilu?
    Kaiken verotoiveen takana lienee vaikuttaa koirien räjähdysmäiseen kasvuun
    kaupunkialueella . Nyt jo pelkkä ajatuskin talven maisemasta niiltä osin kuvottaa.

    Äänestä

olipahan taas vertauskuvat! ei taida ihan helposti kävelijä liata itseään jos jossain seivässä olisikin töherrys! koirien uloste on bakteerisaastaa, ja varsinkin pienten lasten kanssa kulkiessa on todella harmittavaa kun kengät ja vaatteet menevät pilalle. ei se sonta tosiaankaan irtoa, ja ulkoilureissu on kertaheitoööa ohi kun sontaläjään vaatteensa likaa.

Äänestä
  • Pohdinnan aiheelle.............

    Siinä sulla on tekemistä joulunajaksi kun koiranpaskaa verolle mietit. Kerro sitten kuinka sen järjestit

    Äänestä

  • Mieti samalla niitä räkäklimppien ja äijien kusien bakteerikantoja siellä koirankakkojen ohella.
    Onks teillä pesukonetta?

    Kyllä "satunnaisen kulkijan" täytyy saada heitellä roskia ja töhertää muiden, kuin oman talonsa senät.

    Äänestä

Kyllä rakkivero pitäisi olla pakollinen kaikille. Joku 1000 e vuodessa / rakki olisi sopiva

Korvaan sitten maksun suorittamisesta sellainen hyvin näkyvä läpyskä, niin kuin lehmillä. Joka vuosi eri värinen.

Äänestä
  • "Rakki"tyyppikin on jälleen avannut sanaisen arkkunsa. Aina yhtä rakentavasti.

    "pakollinen kaikille" sopii hyvin, vauvasta vaariin, niin saadaan kunnan talous elpymään. Rixussakin noin 30miljoonaa! Vau!

    Äänestä

  • missä rakeet kirjoitti:

    "Rakki"tyyppikin on jälleen avannut sanaisen arkkunsa. Aina yhtä rakentavasti.

    "pakollinen kaikille" sopii hyvin, vauvasta vaariin, niin saadaan kunnan talous elpymään. Rixussakin noin 30miljoonaa! Vau!

    Rakkityyppi ei vissiin tietänytkään että silloin kun koiravero maksettiin, siitä sai merkin joka pidettiin kaulapannassa, sai kyllä olla taskussakin.

    Enään veroa ei peri kuin Helsinki ja Tampere, minkä nekin on poistamassa vaikka olenkin sen maksun ymmärtänyt, niillä on paljon kallista maapohjaa koirapuistoina, harjoitushallein ym.

    Nyt riihimäkeläiset asukkaat haluaisivat koiraveron, siitä tulee sellainen joka pidätetään suoraan tulosta, ei auta vaikka ei koiraa olisikaan, ne ei kysele onko televisioakaan kaikilla mutta veron ottavat.

    Äänestä

Voisi olla myös kissavero, akvaariovero, lintulautavero, polkupyörävero, kumisaapasvero, jne. Jos ei itse käytä koskaan kumisaappaita, on hyvä kannattaa kumisaapasveroa niille jotka kumisaappaita käyttävät. Ei ole myöskään mitään erityistä syytä verottaa juuri koiranomistajia sen enempää kuin polkupyöränomistajia. Sitäpaitsi koiranomistajat maksavat jo paljon veroja koiran ruuista, tarvikkeista, eläinlääkärikäynneistä, ym.

Äänestä

Ei voi olla totta!!!!
paskantaaks esim akvaariokalat niin että ulkonaliikkujat likaavat itsensä?!
tai lintulauta tai polkupyörä? taitaa olla aivot narikassa "rahaa valtiolle" kirjottajalla!
oma vika jos koiranruuista ja lääkäreistä pitää maksaa, miks ottavat koiran!?
aatelkaa jos kaikki vauvan vanhemmat heittäis ulostevaipat pihalle toisten ihmisten jalkoihin ja portinpieliin!?

Äänestä

Luultavasti alle 1 prosenttia koiranomistajista paskattaa koiransa jalkakäytävälle ja jättää jätökset siivoamatta. Senkö takia kaikkien koiranomistajien pitäisi maksaa veroa? Suurempi prosentti akvaarion omistajista varmaan aiheuttaa vesivahinkoja vuokra-asuntoihin. Lintulaudat roskaavat ja aiheuttavat hiiri- ja rottaongelmia. Ei ole halpaa sukeltaa polkupyöriä joista ja uimapaikoista, eikä ne rikkinäiset pyörät puskista ja puistoista ilmaiseksi katoa. Aina veroille voidaan keksiä syitä.

Jos joku heittää jatkuvasti vaippoja portinpieliin, siihen kyllä puututaan kuten koiran paskattamiseen samaan paikkaan. Mm teiden levähdyspaikoilla on usein näkynyt lojumassa käytettejä vaippoja. Nyt täytyy saada vauvavero!

Äänestä

Jos koirille, kissoille tai akvaariokaloille laitetaan veroja, ei se lainkaan vähennä väärin toimivien toimintaa. Sinne samalle lasten hiekkalaatikolle ne katit kusee ja paskoo edelleen. Veron suuruudesta riippumatta sama koiranomistaja antaa koiransa kakkia kaupan oven eteen. Samalla periaatteella laitetaan kaikki aseen omistajat verolliseksi koska joku heistä kuitenkin ampuu ihmistä, ja valtio sen hoidon maksaa.

Äänestä

Kyllä ne koirat kusee ja sotkee vääriin paikkoihin jos siellä närun päässä ei ole ajattelevaa ihmistä,
,- mutta kunnon vero hillitsisi mielivaltaisesti otettujen koirien määrää . Siitähän tässä verotoiveessa käsitykseni mukaan on kysymys.
Aivan turhaa on keksiä puolustukseen muita verukkeita.

Äänestä
  • Mitenkä koira on otettu mielivaltaisesti? Tarkennusta

    Äänestä

  • Miksi "satunnaiset kulkijat" saavat sotkea paikkoja vapaasti? Kunnon rangaistus hillitsisi moista käyttäytymistä, koska tuollaisten ymmärtäminen ei näytä auttavan. Rautalangalla voisi heille vielä vääntää, mistä on kysymys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herätyskello kirjoitti:

Viitaten viime päivinä Ap-yleisöosastossa käytyihin kannanottoihin koiraverosta puolesta ja vastaan.
On mainintoja että veron valvonta on vaikeaa, olisihan työpaikkoja "lappuliisoja" vaihtoehtoisesti olopäivärahoille.
Toinen kirjoittaa! Olisi tärkeämpiäkin asioita kuin verottaa. ! Ainakin näillä kulmilla haittaa säännöllisesti aamuvarhaisella räksyttävä harmaa joku norjan hirvikoiraa muistuttava --jatlanni.
Voisi aivan vapaasti mekastaa ja kiertää joskus toisen reitin.
Tästä haittaverosta vielä, onhan monet muutkin verot julkisia miksei myös tämä lista julkinen, ystävälliset naapurit hoitaa varmasti lopun vaivannäön ilmoittamisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu