Mammat!

teenteen

Oletteko saaneet koulunne käytyä loppuun lapsenhoidon ohella?
Oletko työelämässä?
Miten tulet toimeen? paljonko tulosi ovat kk?

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti20v

      Hei :) Minä en ole vielä käynyt kouluja sitten 9.luokan jälkeen. Ajatus olisi hakea aikuiskoulutukseen parin vuoden päästä. Nuorimmainen on nyt 1v2kk ja esikoinen 3v :) Olen ollut töissä nyt 7kk ja toivonmukaan jatkuu vielä sen pari vuotta :) Kouluja olen lykännyt taloudellisen tilanteen takia (opintotuki menisi pelkästään bensakuluihin) ja lapset vielä sen verran pieniä, että mieluiten käyn töissä kodin lähellä kun ajan päivittäin 200km koulumatkoja, lähimpään ammattikouluun on siis 100km matkaa, kun täällä korvessa asun :D Siinä voi venyä lasten hoitopäivätkin ihan liian pitkiksi, mieskin kun tekee parhaimmillaan 14h päivässä töitä. Muuttamaankaan en ala koska miehellä tosiaan työt täällä ja talokauppojakaan ei jaksaisi nyt.. Voi kun olisi hoitanut nämä opiskelut alta pois ennen perheen perustamista, mutta minkäs teet.. Aina ei mene kaikki käsikirjoitusten mukaan. Onkai tässä syytä olla onnellinen kun töitä kuitenkin on ja niitä aijon myös tehdä niin kauan kun on mahdollista, sen jälkeen sitten opiskelemaan :)

      • Äiti20v

        Ainiin, nuista tuloista sen verran, että teen töitä siis 4pv/vk ja kuukausituloni ovat lapsilisineen osittainen hoitoraha n.1600 euron luokkaa, eli melko vähän. Kuitenkin jos olisin hoitovapaalla saisin vaivaiset 400e kotihoidontukea eli mielummin käyn kyllä töissä vaikka tulot ei päätä huimaakkaan :) Meillä kuitenkin mies tienaa tuplat minun palkasta eli hän ns. tuo leivän pöytään.


      • Äiti20v
        Äiti20v kirjoitti:

        Ainiin, nuista tuloista sen verran, että teen töitä siis 4pv/vk ja kuukausituloni ovat lapsilisineen osittainen hoitoraha n.1600 euron luokkaa, eli melko vähän. Kuitenkin jos olisin hoitovapaalla saisin vaivaiset 400e kotihoidontukea eli mielummin käyn kyllä töissä vaikka tulot ei päätä huimaakkaan :) Meillä kuitenkin mies tienaa tuplat minun palkasta eli hän ns. tuo leivän pöytään.

        Menee kyllä jo ohi aiheen mutta jatkan vielä.. Yksi syy vielä miksi käyn töissä on se, että täällä päin ei ole oikein mitään "ohjelmaa" lapsille. Joku perhekahvila kerran viikossa tunnin verran löytyy, lisäksi joku muskari mutta nekin paikat varataan heti täyteen ja ovat ihan törkeän kalliita. Mutta kun käydään molemmat töissä niin lapset pääse päiväkotiin 3pv/viikossa ja toisten lasten seura tekee heille todella hyvää :) Lapset on oppinu todella lyhyessä ajassa hirveästi asioita, nuorempi on alkanut sanomaan hirveästi sanoja ja jopa syö itse! Tietysti ovat myös paljon sosiaalisempia jne. Mikään virikehoitopaikka ei ole täällä edes mahdollista koska hoitopaikat on muutenkin melko vähäisiä ja vaikka olisikin niin tuskimpa käyttäisin sitä mahdollisuutta muutenkaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      448
      6474
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      158
      3814
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      101
      2490
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1969
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      123
      1333
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1263
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1114
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1019
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      993
    Aihe