Olen miettinyt pukeutumista kun nykyään on tullut kaikenlaista teknisiä alusasuaja.Muistan kun kärsin voimakkaasta hikoilusta ja hiertymistä.Epämielyttävä tunne oli viimeksi harrastuksen hiipumisen syy.
Hei olen aloittelemassa hiihto harrastusta
kuntohiihtäjä
181643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
jos nyt vain hakisit ne tekniset asut, eivät edes maksa paljon, ja kokeilisit. puuvilla ei ole aina sitä parasta mahdollista joka paikkaan.
20-30e saa hyviä teknisiä asuja, ainakin minulla toimii. Pitää lämmön yllä paljon paremmin kun tavalliset alusvaatteet.
Minä olen käyttänyt jo pikään merinovilla-asuja niiden hengittävyyden takia.Hommasin viime viikon loppuna uudet asusteet jyväskylän joulumessuilta.Täytyy myöntää että kehitys on mennyt ettenpäin merinovilloissakin,uusipukuni oli entistä mukavampi ja henggitävämpi.Myös mitotus on mahtava,ei enää ole selkä paljaana kun on pitkä alahelma.
Eikä ollut kalliskaan muistaakseen 70 euroa merinovilla asu ja sukat.Kiva kun merinovillaakin noin edullisesti tarjolla,on näköjään tullut lisää tarjontaa.Maksoin kaksivuotta sitten ekoista yli 150 ekee.Käyppä kattomassa tuolla.Pojat on näköjään pukannut kaupan,niin kun lupasivat.
Ääh unohtui toi linkki.
http://www.merinovillakauppa.fi
Ei hemmetti villahan kutittaa,kuti,kuti
Ei hän sitä tarvitse iholle laittaa,höh
Olette väärässä molemmat.Merinovilla-asut on tehty merinovillalampaan villasta,joka on pitkä kuitusta ja ei kutita vaan on mukavan lepponen.
Kun se ei kutita ja läpäsee kosteutta yli 30%,niin ilman muuta se laitetaan alle.
Kannattaa lukea nämä linkit ennekuin loksuttaa leukojaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Villa
http://www.merinovillakauppa.fi
Näillä sivuilla on mielestäni hyvin kerrottu ja annettu ohjeita mihin tuote sopii.
Minä olen käyttänyt jo vuosia merinovillaa kaikessa liikunnassa. On aivan ihana kun ei liimaudu ihoon kuin keinokuitu, yäk
Ihan totta uskomaton tuote ja eikä haise hielle vaikka kuinka hikoilis. Märkänäkin lämmittää aivan mahtava, ei ole paluuta teknisiin tai seoksiin. Sadan prossan villaa se olla pitää.
Aloittelijan virhe on laittaa liikaa vaatteita päälle, ja siinä sitten tulee hirvee hiki. Tekninen alusasu, siihen ehkä toinen hyvin ohut paita päälle, ja sitten tuulipuku (ei siis mikään vettä ja tuulta pitävä paksu kalvotakki).
Kyllä kans ite peukutan tuon merovillan puolesta. Atoopikkona voin sanoa, että ei kutita kuten normaali villa. Ja aivan mahtavasti toimii.
Samoin todella hyvin on pelannut minunkin herkällä iholla ja lämmittää märkänäkin.
Tokihan sitä voi itse lähteä kokeilemaan minkälainen pukeutuminen sopii itselle parhaiten. Itse käytän alla http://shop.24hsport.com/product/33/kompressiohousut-musta ja sitten siihen päälle hiihtoon suunnitellut housut. Yläosana minulla on normi tekninen pitkähihainen paita ja päällä Newlinen hiihtotakki.
Sukkiin kannattaa kans panostaa samoin kun hanskoihin.
Kokeilemalla oppii mikä sopii itselle parhaiten
Näillä olen pärjännyt hyvin.
Lenkki kamu on kehunut noita merinovilloja kyllästymiseen asti, täytynee käydä katselemassa.
Nyt kun pääsin hiihtämään vihdoinkin. Uskomaton tuo merinovilla, mukava iholla ei tartu ihoon ja lämmittää hikisenäkin. Sitä en voi käsittää kuinka hajuton tuote on!!!
Tilasin itselleni ja lapsille kerrastot. Mukavat oli yllärit paketissa. Kiitos merinovillakaupalle todella nopea toimitus.
Tekninen alusasu softsell huuhtopuku. Muuta ei tartte jos pakkasta ei kovin paljon. Kannattaa unohtaa ne tuulipuvut kun ei ne hengitä tarpeeksi.
Minulle hiihto on nautinto ja sen täydentää merinovilla-alusasu. Se on parasta mitä hiihtoon on tullut sitten lasikuitusuksien. Entisenä kilpahiihtäjänä osaan arvostaa merinovillan mukavuutta ja käytännöllisyyttä. Hiihdon jälkeen narulle vaan tuulettumaan. En kyllä liputtais näitten teknisten perään, minusta ikävät päällä.
Kyllä on mahtavat nuo merinovillat hiihtoon, ei voi käsittää miten mukava lämpö niistä lähtee, vaikka ne olis hiestä kastunut. Kerrankin pitkät hihat, ei ranteet kylmety. Ei hintakaan ollut paha merinovillakaupassa, boxerit pitäis vielä hommata.