Talvivaara myrkyttää tehostetusti,

lampaita oletta

25

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki käteen!

      http://yle.fi/uutiset/kaivot_syyniin_ja_jatevedet_yllatystestiin__yla-savossa_vaaditaan_tiukennuksia_talvivaaran_tarkkailuun/6974742

      Miksi Ylä-Savon sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä ei ole reagoinut noihin aloitusviestin linkkien paljastamiin tuloksiin?

      Käyrät ovat jo kuukausia paljastaneet Talvivaaran ylisuurten juoksutusten tuhoavan alapuolisia vesistöjä ennätysteholla, mutta asiaa ei ole nostettu julkisuuteen. MIKSI?

      Eikö äly riitä piirturien käyrien tulkitsemiseen vai eikö ole halua, vai...?

    • 2014 taas täysillä
    • Iisako valehtelee?
      • tämä on vasta alkua

        http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194866003160/artikkeli/talvivaaran juoksutuksessa keskeytys ph-nousun takia.html

        ja tilanne NYT ! :

        10.01.2014;06:00;..,..10,326;
        10.01.2014;05:30;..,..10,219;
        10.01.2014;05:00;..,..10,093;
        10.01.2014;04:30;..,....9,993;

        Talvivaarasta lähtevän liuoksen pH on yli 11, koska liuos kerkiää neutralisoitua useamman kilometrin matkalla ennen mitta-asemaa.

        Saastunut Kivijärvi ei ole koko talvena enää pystynyt laimentamaan Talvivaaran jätöksiä, joten nyt Laakajärvikin saa lähes raakana sitä itseään!

        Oisko aika herätellä Pohjois-Savon ELYn väkeä Kuopiossa?!


    • puhdistus jatkuu...

      10.01.2014;08:30;..,..10,467;
      10.01.2014;08:00;..,..10,485;

      No niin, nyt on tapettu bioliuotusbakteereja suuremmat ötökät Sääskisaariin asti, ja homma jatkuu...

    • Vai valetta!

      10.1.2014

      http://www.sotkamolehti.fi/Uutiset/1194866269870/artikkeli/yle talvivaara-tutkinta valmistunut.html

      ..."Stop Talvivaara -liikkeen tiedotteen mukaan tilanne Talvivaarassa on hälyttävä. Tarkastusretkellään liike on ottanut näytteitä kaivoksen Lumijokeen tulevasta juoksutusojasta 4.1. ja 9.1.
      Näytteiden mukaan juoksutusojan vesinäytteen sähkönjohtavuus 247 mS/m. Muutamaa kilometria alempana Lumijoen sillalla sähkönjohtavuus oli laimentumisen vuoksi alempi noin 70 mS/m. Toisella tarkastuskäynnillä Lumijoen sillalla mitattu sähkönjohtavuus oli liki kolminkertainen aiempaan eli 178mS/m."...

    • joko haisee?
    • ymmärrätkö lukemasi
    • myrkyt veteen

      KUhan joskus osinkoja tulis

    • hyvin pyyhkii
    • tästä on hyvä jatkaa
    • pH yli 10 ja nousee
    • yrittäkkee kestee

      Iisalmi ja Iisalmen ympäristökunnat ovat kepulaisten politiikkojen hoteissa ja tämä Talvivaara on kepulaisten kuningasnäyte Suomesta. Kepulaisten kahdeksan vuoden hallitusvastuu tuotti juuri tuon Talvivaaran ja jopa uraanin louhimisen sieltä. Eihän tuosta uraanin louhimisestakaan alunpitäen mainittu sanaakaan, vaan kaikki painettiin villaisella? Tämä viimeisin hallitus on joutunut hyväksymään nuo uraaninlouhintaluvat Talvivaaralle.

      Kepulaiset politiikot ja savolaiset maajussitkin ostivat kilpaa noita Talvivaaran osakkeita, koska äkkirikastuminen tietysti oli mielessä. Niin oli myös tuo äkkirikastuminen silloisen kepulaisen ympäristöministerimme Paula Lehtomäen mielessä, hän teki velkaa millin verran ja osti perheelleen noita osakkeita. Eli kyllät tässä moni maajussi ja kepulainen politiikko on ollut mukana kannattamassa laitoksen perustamista? Nyt itketään ja melutaan, kun kaikenlaista saastuttavaa virtaa Talivaarasta alapuolisiin vesitöihin ja myös rikkaiden Sonkajärveläisten maajussien riesaksi.

    • tässäpä teille

      Pekka Perä uhoaa tämän päivän Hesarissa, että kohta ne kulta-ajat Talvivaaralle koittaa. Kunhan te jaksatte uskoa miehen puheeseen? Tosin tähän asti nuo Pekka Perän puheet ovat osoittautuneet pelkäksi läpänheitoksi, eivät ole pitäneet paikkaansa. Voihan olla, että tässä konkan kynnyksellä puhellaan noita kulta-aika juttuja, että Espoon käräjäoikeus ei rysäyttäisi Talvivaaraa konkurssiin. Voihan olla, että röteillä puheilla ja suurilla lehden otsikoilla pystytään jopa oikeuslaitosta hämäämään ja tekemään päätöksiä.

    • uikaa uraanissa

      Sonkajärven järvetkin muuttuvat Pekka Perän touhujen takia Sontajärviksi. Että iloitkaa ja riemuitkaa Sonkajärveläiset, kun annoitte kepulaisille valtakirjan tähän projektiin.

    • Erkki68

      Älkäähän nyt hössöttäkö ja ettekö tajua miten suuri työnantaja Talvivaara on ja kaikkea sattuu aina ja kyllä sitä muissakin teollisuuksissa jätöksiä tulee ja niistä ei vaan huudella niin ku kyseisestä laitoksesta.

    • yks antero

      Appeellata näättää siellä kaenuun korvessa, taetaavat espoolaeset ryssättöö tuon talavivuaran konkurssiin. Eehän se Perä korkeelta tipu, yhellä eorolla osti koko rojektin?

    • (...) takia ole hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      119
      6354
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6177
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6050
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2395
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      121
      1420
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1261
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      61
      907
    Aihe