Talvivaara myrkyttää tehostetusti,

lampaita oletta

25

629

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki käteen!

      http://yle.fi/uutiset/kaivot_syyniin_ja_jatevedet_yllatystestiin__yla-savossa_vaaditaan_tiukennuksia_talvivaaran_tarkkailuun/6974742

      Miksi Ylä-Savon sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä ei ole reagoinut noihin aloitusviestin linkkien paljastamiin tuloksiin?

      Käyrät ovat jo kuukausia paljastaneet Talvivaaran ylisuurten juoksutusten tuhoavan alapuolisia vesistöjä ennätysteholla, mutta asiaa ei ole nostettu julkisuuteen. MIKSI?

      Eikö äly riitä piirturien käyrien tulkitsemiseen vai eikö ole halua, vai...?

    • 2014 taas täysillä

      Pilatuksen käsien pesu vuoden lopuksi.

      http://yle.fi/uutiset/ely_talvivaaran_on_selitettava_miksi_jatevesien_luparajat_ylittyvat/6993186

    • Iisako valehtelee?
      • tämä on vasta alkua

        http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194866003160/artikkeli/talvivaaran juoksutuksessa keskeytys ph-nousun takia.html

        ja tilanne NYT ! :

        10.01.2014;06:00;..,..10,326;
        10.01.2014;05:30;..,..10,219;
        10.01.2014;05:00;..,..10,093;
        10.01.2014;04:30;..,....9,993;

        Talvivaarasta lähtevän liuoksen pH on yli 11, koska liuos kerkiää neutralisoitua useamman kilometrin matkalla ennen mitta-asemaa.

        Saastunut Kivijärvi ei ole koko talvena enää pystynyt laimentamaan Talvivaaran jätöksiä, joten nyt Laakajärvikin saa lähes raakana sitä itseään!

        Oisko aika herätellä Pohjois-Savon ELYn väkeä Kuopiossa?!


    • puhdistus jatkuu...

      10.01.2014;08:30;..,..10,467;
      10.01.2014;08:00;..,..10,485;

      No niin, nyt on tapettu bioliuotusbakteereja suuremmat ötökät Sääskisaariin asti, ja homma jatkuu...

    • Vai valetta!

      10.1.2014

      http://www.sotkamolehti.fi/Uutiset/1194866269870/artikkeli/yle talvivaara-tutkinta valmistunut.html

      ..."Stop Talvivaara -liikkeen tiedotteen mukaan tilanne Talvivaarassa on hälyttävä. Tarkastusretkellään liike on ottanut näytteitä kaivoksen Lumijokeen tulevasta juoksutusojasta 4.1. ja 9.1.
      Näytteiden mukaan juoksutusojan vesinäytteen sähkönjohtavuus 247 mS/m. Muutamaa kilometria alempana Lumijoen sillalla sähkönjohtavuus oli laimentumisen vuoksi alempi noin 70 mS/m. Toisella tarkastuskäynnillä Lumijoen sillalla mitattu sähkönjohtavuus oli liki kolminkertainen aiempaan eli 178mS/m."...

    • joko haisee?
    • ymmärrätkö lukemasi

      Talvivaaran Pekan allekirjoittama selostus läträämisistään Talvivaarassa.

      On aivan selvää, että Talvivaarasta on tehty (ja tehdään edelleen) hätäjuoksutuksia Lumijokeen.
      Voihan kyllä kyseessä olla jo ihan totaaliset jätevesien karkailut liuotuskentiltä ja altaista.

      Vieläkö riittää vastaaninttäjiä?

      http://www.ely-keskus.fi/documents/10191/2304464/2014_01_03_liite_kehotustiedote.pdf

      (sama lyhyemmin: http://tinyurl.com/pjacj5q )

      Talvivaaran "suljettu kierto", heh, heh,...

    • myrkyt veteen

      KUhan joskus osinkoja tulis

    • hyvin pyyhkii
    • tästä on hyvä jatkaa
    • pH yli 10 ja nousee
    • yrittäkkee kestee

      Iisalmi ja Iisalmen ympäristökunnat ovat kepulaisten politiikkojen hoteissa ja tämä Talvivaara on kepulaisten kuningasnäyte Suomesta. Kepulaisten kahdeksan vuoden hallitusvastuu tuotti juuri tuon Talvivaaran ja jopa uraanin louhimisen sieltä. Eihän tuosta uraanin louhimisestakaan alunpitäen mainittu sanaakaan, vaan kaikki painettiin villaisella? Tämä viimeisin hallitus on joutunut hyväksymään nuo uraaninlouhintaluvat Talvivaaralle.

      Kepulaiset politiikot ja savolaiset maajussitkin ostivat kilpaa noita Talvivaaran osakkeita, koska äkkirikastuminen tietysti oli mielessä. Niin oli myös tuo äkkirikastuminen silloisen kepulaisen ympäristöministerimme Paula Lehtomäen mielessä, hän teki velkaa millin verran ja osti perheelleen noita osakkeita. Eli kyllät tässä moni maajussi ja kepulainen politiikko on ollut mukana kannattamassa laitoksen perustamista? Nyt itketään ja melutaan, kun kaikenlaista saastuttavaa virtaa Talivaarasta alapuolisiin vesitöihin ja myös rikkaiden Sonkajärveläisten maajussien riesaksi.

    • tässäpä teille

      Pekka Perä uhoaa tämän päivän Hesarissa, että kohta ne kulta-ajat Talvivaaralle koittaa. Kunhan te jaksatte uskoa miehen puheeseen? Tosin tähän asti nuo Pekka Perän puheet ovat osoittautuneet pelkäksi läpänheitoksi, eivät ole pitäneet paikkaansa. Voihan olla, että tässä konkan kynnyksellä puhellaan noita kulta-aika juttuja, että Espoon käräjäoikeus ei rysäyttäisi Talvivaaraa konkurssiin. Voihan olla, että röteillä puheilla ja suurilla lehden otsikoilla pystytään jopa oikeuslaitosta hämäämään ja tekemään päätöksiä.

    • uikaa uraanissa

      Sonkajärven järvetkin muuttuvat Pekka Perän touhujen takia Sontajärviksi. Että iloitkaa ja riemuitkaa Sonkajärveläiset, kun annoitte kepulaisille valtakirjan tähän projektiin.

    • Erkki68

      Älkäähän nyt hössöttäkö ja ettekö tajua miten suuri työnantaja Talvivaara on ja kaikkea sattuu aina ja kyllä sitä muissakin teollisuuksissa jätöksiä tulee ja niistä ei vaan huudella niin ku kyseisestä laitoksesta.

    • yks antero

      Appeellata näättää siellä kaenuun korvessa, taetaavat espoolaeset ryssättöö tuon talavivuaran konkurssiin. Eehän se Perä korkeelta tipu, yhellä eorolla osti koko rojektin?

    • (...) takia ole hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1652
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      88
      574
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe