Varkauden kirpparit

Kirppareita kierrellessäni olen huomannut,että joilakin kirppareilla myydään uutta tavaraa "punaisin hintalapuin ". Useampi pöytä täynnä vain näitä tavaroita.Onko tämä ihan laillista "kirppari " myyntiä ?
2101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onnekseni ainakaan minun ei ole mikään pakko ostaa "kirpparilta" yhtään
mitään jos en itse sitä vapaaehtoisesti halua. Eläköön valinnanvapaus!
Nykyajan Suomessa monessa asiassa "laillisuus" on vain alkuperäisen
tarkoituksensa naurettava irvikuva. Tähän törmää päivittäin mitä mininai-
simmissa asioissa. Laillisuus loppuu vasta sitten kun laittomuudesta jää
kiinni. Muistakaa se.

Äänestä

Eikös se oo mukavoo jos kirpparilta löytää välillä jotain uuttakin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirpparisti kirjoitti:

Kirppareita kierrellessäni olen huomannut,että joilakin kirppareilla myydään uutta tavaraa "punaisin hintalapuin ". Useampi pöytä täynnä vain näitä tavaroita.Onko tämä ihan laillista "kirppari " myyntiä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu