tavu vai bitti

Olen aina epätietoinen kun on merkintöjä lyhenteillä siirtonopeuksista, tiedoston koosta yms. Onko tässä jokin selvä linja missä yhteydessä mitäkin käytetään. Byte - Bitti. Molemmat alkaa B:llä, mutta ovat kai aivan eri mittoja. Byte = 8 bittiä.
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tavua käytetään tiedostojen koko ja tallenusvälineiden kapasiteettimittana, bittiä tiedonsiirtonopeuksista puhuttaessa.

Englanninkielisissä lyhenteissä B on tavu (byte) ja b on bitti (bit) eli kirjainkoko ratkaisee, noita valitettavasti sotketaan jatkuvasti.

Äänestä
  • Joo sotketaan samoin kuin bitrate ja baudrate.

    t:p

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tavutonbitti kirjoitti:

Olen aina epätietoinen kun on merkintöjä lyhenteillä siirtonopeuksista, tiedoston koosta yms. Onko tässä jokin selvä linja missä yhteydessä mitäkin käytetään. Byte - Bitti. Molemmat alkaa B:llä, mutta ovat kai aivan eri mittoja. Byte = 8 bittiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu