Automaattinen ISO

Kjkdkdkdkdkd

Laitoin nikon 5100:seen päälle auto ISO:n. Kuitenkin jos kuvaan esim. M tai A asetuksella, niin se ei näytä automaattisesti ISO arvoa missään. Pystyn jopa muuttamaan ISO arvoa itse. Säätääkö kamera kuitenkin ISOn haluamakseen kun kuvan ottaa? Mistä näen, että mikä kuvan ISO arvoksi tuli?

Jos välillä haluan säätää ison ja välillä automaattisesti, niin pitääkö se aina menusta vaihtaa?

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnsbvns

      Katso kuvistasi onko arvo muuttunut eri kuvien välillä.
      Sen voi nähdä kuvien katselutilassa, kun ottaa kuvainfon esille, jolloin valotustiedot näkyy pikkukuvan vieressä.
      Muistaakseni auto ISO ei näytä arvoa, muuta kuin otetussa kuvassa ja menussa lukee vain AUTO.
      Auto ISO ei muuta arvoa, ellei valotusolosuhteet muutu tarpeeksi.
      Valitettavasti useimmat säädöt digikameroissa on menuissa, mutta mm. ISOon pitäsi olla pikanäppäin, jolla päästään suoraan herkkyyden säätöön.

      Useimmiten käytetään manuaalisia herkkyyksiä, jolloin tilanne on aina hallinnassa, tai rajoitettuja arvoja, jolloin ei tule yllättäen "kaurapuurokuvia", mikä helposti tapahtuu heikossa valossa, kun kamera nappaa maksimi isot.

    • puuroa?

      Hyvässä kamerassa voi asettaa max ISO-arvon jota automatiikka käyttää. Silloin ei tule vahingossa ”puuroa” vaan kaikki kuvat on velliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2186
    2. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1423
    3. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1423
    4. 168
      1291
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1081
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      940
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      939
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      872
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe