Hei,
olen suunnitellut aloittavani hiihtoharrastuksen ja haluaisin perinteisen lisäksi opetella luisteluhiidon. Hiihto-opetusta kyllä tässä kaupungissa saa, mutta mistä apua varusteiden hankintaan?
On ilmeisesti hankittava kahdet sukset, että voi luistelua opetella? Vai onko perinteisissä suksissa mitää mallia milla aloitteleva luistelua kokeileva kuntoharrastaja voisi luistelua kokeilla?
Onko olemassa missään hiihtäjien käytettyjen varusteiden myyntipaikkaa?
Olen 172cm ja paino vaihtelee 63-66kg, aktiivisesti liikkuva (kuntosali ja juoksu). Minkälaista suksea 2-4krt viikossa 5-10km hiihtävän kannattaisi hankkia?
Kiitos!
Varusteet harrastajalle
12
273
Vastaukset
- ssooppii
Olisiko tuossa karhut harkinnan arvoiset? - 50%
http://www.haijaa.fi/verkkokauppa/index.tmpl?ryhma_id=257
laita pituudeksi vaikka 188 ja paino oman tunnon mukaan, mieluummin vähän alakanttiin, ettei tule liian jäykkiä.
Sitten varrelliset monot. ja niihin sopivat siteet.
Sukset, side monot, sauvat, tekstiilit. Siinä tärkeysjärjestys.
Hyvä idea hankkia hiihto-opetusta heti alkuunsa, niin säästyy vaivoilta.
Käytettyjen kauppa on sattuman kauppaa. Mutta tietysti jos pääsisi kokeilemaan ensiksi, tai löytäisi kilpajuniorin sukset, jotka ovat jääneet pieniksi.- ladulle
kiitos, kävin tsekkaamassa sukset. Sitten ehkä kokeneemman mielestä tyhmäkin kysymys, mutta voiko esim. noilla luistelusuksilla mennä perinteiselläkin tyylillä tarvittaessa?
- Näkökulmia
ladulle kirjoitti:
kiitos, kävin tsekkaamassa sukset. Sitten ehkä kokeneemman mielestä tyhmäkin kysymys, mutta voiko esim. noilla luistelusuksilla mennä perinteiselläkin tyylillä tarvittaessa?
Ei ehkä onnistu, koska luistelusukset ovat sen verran jäykät että niitä ei saa pitämään kunnolla.
Tilanne on se, että perinteiseen ja luisteluun on hyvä olla eri sukset. - Suksilla sujuu
ladulle kirjoitti:
kiitos, kävin tsekkaamassa sukset. Sitten ehkä kokeneemman mielestä tyhmäkin kysymys, mutta voiko esim. noilla luistelusuksilla mennä perinteiselläkin tyylillä tarvittaessa?
Aloittelijan kannattaa ensin hankkia perinteisen sukset ja opetella jonkinmoinen perinteisen hiihtotaito.
Pertsan suksilla voi mainiosti kokeilla luisteluhiihtoa ja jos se tuntuu luontevalta, niin pitovoitelun poisjättämisellä voi luistelua tehdä hyvinkin.
Sitten kun on saanut tuntumaa eri hiihtotapoihin, voi suunnitella lisää suksihankintoja. - Tappi123
Kannataa ostaa käytettyjä kilpasuksia (tallisuksia)
Ne luistavat heti ja perushionnat tehty(ei mitään tusinaparia)
Niitä myy esm karilaine ja suprsort
Niitä myyrään noi puolee hintaan sisältää siteet - Tappi123
Kannataa ostaa käytettyjä kilpasuksia (tallisuksia)
Ne luistavat heti ja perushionnat tehty(ei mitään tusinaparia)
Niitä myy esm karilaine ja suprsort
Niitä myyrään noi puolee hintaan sisältää siteet
- Hiihtämään!
Minun kotikaupungissani on erikoissuksi kauppa jossa saa todella hyvää apua suksien hankkimiseen. Vaika olisit ''vain'' harrastaja niin suosittelen kilpasuksien hankkimista, niitä voi saada tarjouksessa yhtä halvalla kun ''tavalliset sukset''
Entisenä kilpahiihtäjänä suosittelen tätä, kunto ja kilpa suksissa on todella iso ero ja vaikka aloittaa hiihdon niin kanattaa aloitta hyvillä suksilla että hiihtäminen ei ala tympiä.
Jos kotipaikkakunnasasi on hiihtoseura niin ota heihin yhteyttä jos haluat apua hiihtoteknikoissa ja harjoiteluun liittyen, ehkä heillä on myös ryhmä vanhemille, on mukavaa välillä hiihtää muitten kanssa :).
Loppuksi tietenkin on myös hyviä kuntosuksia saatavilla, mutta minun neuvo on että kannattaa ainakin panostaa tuon 150-200e suksipari niin saa hyvät sukset.
Onnea hiihtoon!
Toivottavasti tästä oli jotain apua, vähän sekavaa tekstiä :D - hpniemi
Luisteluun omat sukset,monot ja sauvat. Tulee kalliiksi eikä kannata, jos vain kokeilee.
Harjoittele ensin perstan suksilla ilman pitoa ja jos kiinnostaa vielä kotvasen kuluttua, sitten kauppaan ja tuolle paketille tullee hintaa väkisinkin useampi satanen.- Siklitaavi
Kyllä ensin perinteisellä kannattaa aloittaa, siihen hankkia kunnon välineet. Ja sitten jos homma todella kiinnostaa, niin sen jälkeen panostaa myös vapaan hiihdon välineisiin. Kyllähän pertsan välineillä luistelua kokeilla voi, mutta on se hieman avutonta, koska perinteisen sukset ovat todella löysemmät kuin oikeat luistelusukset ja pitokohdan vastaan jarruttamista on vaikea kokonaan estää, vaikka jättäisi pitovoitelunkin pois.
Kunnon välineisiin ilman muuta kannattaa panostaa. Huonoilla välineillä ei mikään harrastus ole mukavaa. Markettien pakettitarjouksiin ei mielestäni kannata sortua, ellei ole mukana asiantuntijaa, joka sukset valitsee. Yleensä valmistaja tai maahantuoja toimittaa marketeille tavaraa, joka asiantunteville urheiluliikkeille ei ole kelvannut. Seassa tietysti sitten voi olla hyviäkin pareja, jotka vain asiantuntijan silmä erottaa.
Mene siis urheilukauppaan, jossa tiedät asiantuntemusta olevan, ja valitse siellä joko kilpasukset tai hyvät kuntoilijan sukset. Monella valmistajalla nimittäin on olemassa eräänlaiset kakkoslinjan sukset, joissa on kilpasuksen rakenne, mutta ovat huomattavasti halvempia. Säästetty ei ole laadussa, vaan esim. käytetty hieman raskaampia materiaaleja ja suksen profiileja on vähemmän. Tarkoitan, että voi esim valita sukset vesikelille ja pakkaskelille, mutta ei sitten enää erikseen puuterilumelle, kovalle alustalle, pehmeälle alustalle jne, jollaisia ominaisuuksia lähinnä vain kilpahiihtäjät tervitsevat. Tuollainen kakkoslinjan hyvä kuntoilijan suksi on mm. Peltosen Zenit, mutta muillakin toki on vastaavia. Karhun valmistus Kiteellä loppui. Kannattaa katsella vieläkö jostain löytyy Karhun Volcan kisasuksia, vanhaa varastoa. Voivat olla hyvässäkin tarjouksessa, ja ovat laatupelejä.
Monella seuralla on myös ns. kamapörssejä. Siellä kilpahiihtäjät myyvät omaa vanhaa kalustoaan. Niitä kannattaa katsella seurojen nettisivuilta. Voi saada hyvää tavaraa huomattavasti uutta halvemmalla.
- hiihtomies
Olen samaa mieltä, että kannattaa aloittaa perinteisellä. Luistelu vaatii paljon paremman kunnon ja tekniikan, jos hiihdosta aikoo nauttia. Ensin perinteisellä pari talvea ja jos sitten vielä piisaa intoa, niin voi kokeilla luistelua vaikka vuokrasuksilla. Voi sitä kokeilla aiemminkin, mutta en suosittele. Pertsalla voi säädellä vauhtia huomattavasti helpommin ja ehtii tarvittaessa ihailla maisemiakin.
Urheiluliikkeistä kannattaa mennä kysymään tuollaista keskihintaista (n. 250 euroa) pakettia. Pertsan sukset kannattaa ottaa hieman liian löysät kuin liian jäykät. Silloin pidon saa toimimaan, mikä on harrastajalle kaikkein tärkein. Nykysukset kyllä luistavat riittävän hyvin. Eikä mitään pitopohja- tai muita höpö-höpö-suksia eikä varsinkaan mitään kilpahiihtosuksia. Niissä ei ole mitään ominaisuuksia, mitä harrastaja ei löydä noista tavallisista suksistakin.
Luistovoitelua ei välttämättä tarvita. Pitoon riittää yksi voide, minä käytän Rexin sinistä, jonka alue on -2...-6. Se käy kaikille keleille noin -1:stä kylmempään. Tämän lämpimämmällä kelillä kannattaa jäädä kotiin. Alussa joutuu vähän hakemaan sitä pitoaluetta ja voiteen määrää, mutta noin 5 kerran jälkeen alkaa toimia.- Siklitaavi
Kyllä luistopinnatkin pitää voidella. Siihenkin riittää Rexin sininen fluoriton parafiini, jonka voitelun urheilluliike voi tehdä suksia hankittaessa. Kerran vuodessa uusintakäsittely, jos ei hiihdä kovin paljon, ja välillä sitten pikaluistoja, kun pohjat alkavat näyttää harmailta. Urheiluliikkeet usein myös voitelevat suksia ja monien laturetkien yhteyteen on järjestetty voitelupalvelua. Sitten jos hiihtää paljon, yli 500 km talvessa, niin kannattaa panostaa jo omiin voiteluvälineisiin. Silloinkaan sen voidevalikoiman ei tarvitse olla kovin laaja. Perussinisestä lähdetään.
Ei vesikelilläkään kotiin tarvitse jäädä. Luistoon silloin vaikka Rexin matalafluorista violettia, tai vesikelin pikavoidetta, ja pitoon Startin Universal-liisteriä. Vesikelillä tosin latu usein roskaantuu, ja kaikki käpyjä pienemmät roskat tarttuvat liisteriin, joten parempi hiihtotapa siinä mielessä vesikelillä on luisteluhiihto. - hiihtomies
Siklitaavi kirjoitti:
Kyllä luistopinnatkin pitää voidella. Siihenkin riittää Rexin sininen fluoriton parafiini, jonka voitelun urheilluliike voi tehdä suksia hankittaessa. Kerran vuodessa uusintakäsittely, jos ei hiihdä kovin paljon, ja välillä sitten pikaluistoja, kun pohjat alkavat näyttää harmailta. Urheiluliikkeet usein myös voitelevat suksia ja monien laturetkien yhteyteen on järjestetty voitelupalvelua. Sitten jos hiihtää paljon, yli 500 km talvessa, niin kannattaa panostaa jo omiin voiteluvälineisiin. Silloinkaan sen voidevalikoiman ei tarvitse olla kovin laaja. Perussinisestä lähdetään.
Ei vesikelilläkään kotiin tarvitse jäädä. Luistoon silloin vaikka Rexin matalafluorista violettia, tai vesikelin pikavoidetta, ja pitoon Startin Universal-liisteriä. Vesikelillä tosin latu usein roskaantuu, ja kaikki käpyjä pienemmät roskat tarttuvat liisteriin, joten parempi hiihtotapa siinä mielessä vesikelillä on luisteluhiihto.Joo, voi ne pohjat teettää liikkeessä. Mutta aika hyvin vähän hiihtävällä toimii pelkkä suksen pohjakin. Vaimolle ostettiin viime syksynä sukset ja kokeilin ensi kertaa ei-voitelua. Hyvin niillä näkyi sen 200 kilometriä pääsevän. Meinasin itse kokeilla samaa tänä talvena. Minä käytän myös vain kahta Rexin voidetta: sinistä ja sinistä. Millään kikkailulla ei pääse merkittävästi parempaan tulokseen. Minulle tulee toivottavasti taas se 1000 km täyteen. Nyt ei ole vielä metriäkään.
Mutta kuten totesin, jäädään nuoskakelillä kotiin. Tosin minullakin on, luisteluvermeet, mutta käytän niitä oikeastaan vain keväällä järven jäällä. Siellä niillä huitaisee 30 km melkein huomaamatta. Nämä keskisen Suomen mäkimaastot alkavat olla jo epämiellyttävät luistelulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1534707Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi2084022Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi352730Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122517100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es372248Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks151831Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1221707Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491494Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo341436- 371432