nivustaipeen ongelma.

Aamulla käyn suihkussa niin saattaa illalla olla nivustaipeessa ikäänkuin "kosteutta" joka haisee ja vähän kutiaa.
Mitä enemmän aikaa kuluu viime suihkusta käynnistä niin sitä enemmän nivustaipeen "kosteus" lisääntyy ja muuttuu pahemman hajuiseksi.

Minkäänlaista värimuutosta tai muutakaan ihottuman tyyppistä näkyvää ei ole nivustaipeissa.

Daktarin voidetta olen käyttänyt noin 2 viikkoa ja se tuntuikin tehoavan mutta kun lääkkeen lopetin niin ongelma palasi hiljalleen.
Olisiko sitä sitten pitänyt käyttää kauemmin?

En tiedä mikä tämä on?
Mikä tähän tepsisi?
Osaisiko joku suositella lääkettä?

Kiitos.

Koittaisin muut konstit ensiksi ennenkuin menen lääkärille paikkoja näyttämään.
86500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä se on hiivaa, joka pitää kosteana ja tuoksahtavana.
Canesten-voidettakin voisit kokeilla. Samoin jatkuvasti vaikka Natusan tai Libero sinkkivoidetta (lasten pyllyihin käytetään yleensä).
Pitää kuivemman oloisena ja hillitsee ihon hiivakasvustoa.
Alushousun reunat eivät saa myöskään hiostaa, tarkista sauman materiaali.

Hiivaa tuppaa tulemaan nivusiin, rintojen alle yms hautuviin kohtiin.

Ihotautuilääkärin määräämät lääkkeet voivat olla vahvempia, mutta eivät lopullisesti poista ongelmaa, koska hiiva kuuluu normaaliflooraan ihossa.
Kurissa sitä voi onnistua pitämään joskus.

Äänestä

Ei poista ongelmaa?

Onko minulla mahdollisesti joku hiiva tulehdus?
Ja jos on niin kyllähän sen sitten lääkkeellä voi poistaa.

Olen mies niin en näistä hiivoista niin tiiä.

Kiitos .

Äänestä

Iholla on ja kuuluukin olla bakteereita ja hiivaa, samoin kuin suolistossa.
Joskus, jos ihoon tulee vauriota syystä tai toisesta, nämä asiaan kuuluvatkin pöpöt saattavat aiheuttaa tulehdustilan.
Tai antibioottihoidon aikana omien bakteerien ja hiivojen tasapaino sekoittuu ja vallalle voi päästä oma normaali pöpö, joka aiheuttaakin liiallisena enemmän haittaa kuin hyötyä.
Jotkut saavat suuhun hiivatulehduksen omasta hiivasta, jotkut genitaalialueelle jne.

Hiiva on siis päässyt vaan otollisissa oloissa = nivustaipeen lämmössä vähän muhimaan liikaa. Ihan yleinen ilmiö aikuisilla.
Kyllähän siihen tietynlainen tulehdustila iholle tulee, jos näin on tapahtunut sinulle.

Hiiva on aika sitkeässä ja tulee helposti taas uudelleen otollisiin paikkoihin. Siis ihan se ihon oma hiivakanta runsastuu edellä mainituista syistä.

Apteekissakin osaavat neuvoa hyviä reseptivapaita voiteita, jotka auttavat tasapainottamaan hiivan kasvua iholla ja helpottavat kutinaa.
Rohkeasti vaan kysymään neuvoa nivustaipeen ongelmaan.

Äänestä

Se on kyllä melkokorkea kynnys, sen takia kysynkin täältä?
Jos jollain olisi kokemusta ja osaisi neuvoa.
Toki se on kysyttävä jos ei muu auta.

Kumminkaan mitään ihomuutosta ei ole, ei punoitusta tai vastaavaa.
Käsittääkseni hiivassakin ihon pitäisi ärtyä.

Äänestä

Jos nivuset ovat vain hiostuneet ja siitä seuraa vähän sitä hajuakin?
Jos iho on ehjä, sipaise pestyille ja hyvin kuivuneille nivusille ihan vähän antiperspiranttia?

Sinkkivoidetta kannattaa olla aina. Sitä voi käyttää niin moneen erilaiseen iho-ongelmaan. Löytyy marketeista lastenhoito-osiosta.
Samasta kohdasta löytyy talkkia (Natusan baby Pudder esimerkiksi). Se sitoo kosteutta.

Äänestä

Mä laitan väkiviinietikkaa nivusiin ja kullin juureen ennenkuin lähden baariin

Äänestä
  • Valehtele vähän paremmin. Väkiviinaetikkaa ei tule käyttää suoraan iholle sen
    syövyttävien ja ärsyttävien ominaisuuksien vuoksi. Suomessa tyypillisesti käytettävän väkiviinaetikan etikkahappopitoisuus on 3–5 prosenttia, mutta jopa tämä laimennettu muoto voi olla haitallista herkälle iholle.

    Äänestä

Osta pieniä pyyhkeitä ja laita heti suihkun jälkeen ne sinne nivusiin vähintään puoleksi tunniksi.
Pese myös nivuset kuivattavalla saippualla.

Kuulostaa siltä, että sulla jää sinne nivusten väliin kosteutta suihkun jälkeen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiva se tämäkin.. kirjoitti:

Aamulla käyn suihkussa niin saattaa illalla olla nivustaipeessa ikäänkuin "kosteutta" joka haisee ja vähän kutiaa.
Mitä enemmän aikaa kuluu viime suihkusta käynnistä niin sitä enemmän nivustaipeen "kosteus" lisääntyy ja muuttuu pahemman hajuiseksi.

Minkäänlaista värimuutosta tai muutakaan ihottuman tyyppistä näkyvää ei ole nivustaipeissa.

Daktarin voidetta olen käyttänyt noin 2 viikkoa ja se tuntuikin tehoavan mutta kun lääkkeen lopetin niin ongelma palasi hiljalleen.
Olisiko sitä sitten pitänyt käyttää kauemmin?

En tiedä mikä tämä on?
Mikä tähän tepsisi?
Osaisiko joku suositella lääkettä?

Kiitos.

Koittaisin muut konstit ensiksi ennenkuin menen lääkärille paikkoja näyttämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu