kastrointi

ViiviS

meillä kaksi mäyräkoiraa (5v. ja 3 v.) ja nyt ollaan sitten kääteltty että vanhempi on ainakin leikattava. meille on tulossa vauva joten toivon että kastrointi rauhottaisi tuota vanhempaa hökelöä. nuorempi on luonteeltaan todella rauhallinen ja sellanen mietiskelijä, joten käytöksen puoleta sitä ei tarvitse leikata. mutta onko parempi että molemmat urokset kuitenkin leikkautetaan ettei niille tule keskenästä ongelmaa? vai onko sillä väliä? jos jos suosittelette leikkausta molemmille, kannattaako se tehdä yhtäaikaa vai ensin toinen ja myöhemmin toinen?

kiitos jo etukäteen vastauksista!

1

255

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2*mäykky

      Ei se leikkuu aina rauhoita muuttaa vain hormonin toimintaa. Ja ei kai se haittaa vaikka vähän höpsö onkin. Mäykky on erinomainen vauvanhoitaja. Ainakin omani oli. Annettiin tutustua vauvaan ihan reilusti kun tultiin kotiin laitokselta, vauvanyytti lattialle ja mäykkyni haisteli ja lähestyi pitkällään selkä edellä vauvaa kohden ja hyvä kaikki. Koira oli sitä mieltä että ai tällainen ja tuli kyllä aina ilmoittamaan kun vauva kitisi. Uskalsin näin tehdä kun tunsin koirani mutta en kuitenkaan koskaan jättänyt koiraa valvomatta vauvan seuraan. Jos päädyt leikkaukseen niin vie silloin molemmat samaan aikaan tulee yksillä vaivoilla hoidettua ja nuorempi ei ala pomottaa sitä vanhempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      786
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      521
      734
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      66
      648
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe