Yhdysvaltain presidentti Barack Obama ei saa käyttöönsä amerikkalaisen älypuhelinteollisuuden ylpeyttä iPhonea, vaikka haluaisi. Hän käyttää kanadalaista BlackBerryä. IPad hänellä kyllä on, kirjoittaa Huffpost.
Syy on kansallinen turvallisuus. Apple on yksi niistä yhtiöistä, joita epäillään päästäneen kansallisen turvallisuusviraston NSA:n asiakastietoihinsa käsiksi.
Syy on kansallinen turvallisuus. Apple on yksi niistä yhtiöistä, joita epäillään päästäneen kansallisen turvallisuusviraston NSA:n asiakastietoihinsa käsiksi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luuletko että voi käyttää Lumiaa? No ei todellakaan voi sillä Applen iPhonen tapaan myös Microsoftin Windows Phone Lumiat sekä Googlen Android-puhelimet ovat liian helposti NSA:n vakoiultavissa ja Edward Snowdenin paljastusten jälkeen myös FSB:n vakoiltavissa. Nämä kolme käyttöjärjestelmää on rakennettu juuri USA:n kansallisen turvallisuuden ja etuaseman varmistamiseksi. BlackBerry oli turvallisempi osin NSA-vapaa mobiilijärjestelmä, muutahan on jo tuhottu NSA:n toimesta.
Oliskohan obamalle parempi virusimuri-android? hetkessä olisi kaikki maailman haittaohjelmat obamallakin ja valkoisen talon kaikki salaisuudet maailmalla!