jakohihnan vaihtoväli/ hinta kia cerato 2005

ahik

Olisko tietoa Kia Cerato 1.6 jakohihnan vaihtovälistä?
Vaihtohinnasta ?
Kiristysrullat kai pitää vaihtaa samalla ?¨
Entä vesipumppu?

14

14695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hesu.

      Vaihtoväli 90 000 km. Ceraton jakopäässä on kiristinrulla ja ohjurirulla molemmat kannattaa vaihtaa kun rempaa tehdään. Vesipumppu ei ole Ceratossa jakohihnakäyttöinen mikäli oikein kuvaa tulkitsin.

    • ahi

      Kiitos tiedosta. Sainkin arvion osille ja työlle. Noin 380 E ellei vesipumppua tarvitse vaihtaa.Merkkiliike aika paljon kalliimpi.Tämä on valtuutetun Hundai huollon arvio.

      • ahi

        Olit muuten oikeassa ettei jakoketju käytä vesipumppua! Syy siihen vesipumpun vaihdon tarpeeseen lienee siinä , että vaihto vaan on näppärää tehdä hihnan vaihdon yhteydessä.


      • Anonyymi
        ahi kirjoitti:

        Olit muuten oikeassa ettei jakoketju käytä vesipumppua! Syy siihen vesipumpun vaihdon tarpeeseen lienee siinä , että vaihto vaan on näppärää tehdä hihnan vaihdon yhteydessä.

        Ei muuten ole! Vesipumppua vaihdettaessa pitää jäähdytysnestettä laskea pois ja vaihdon jälkeen täyttää sekä ilmata järjestelmä. Lisää työaikaa 0.5-1,5 tuntia autosta riippuen.
        Minun autossani vesipumpulla on ajettu 650 000 km eikä vaihdolle ole vieläkään mitään oireita. Se vesipumpun vaihto on yksi suurimpia huijauksia epärehellisiltä korjaamoilta.
        Ja niitä kiristinrulliakaan ei tarvitse vaihtaa ennenkuin ne kuluneisuuttaan alkavat rahisemaan ja tuntuvat väljiltä.
        Kirjoitti vanha asentaja.


    • JanneH76
    • aarnis

      Kuinka muuten käy tuollaisen ceraton 2004 1.6 bensakoneella, jos jakohihna pettää. Eli osuuko venttilit ja männät yhteen, vai lopettaako vaan käymisen?

      • kiakuskiksivaan

        Omasta Kia Ceratosta on kaksi (2) kertaa Oulussa katkennut remmi. Vahinkoja ei ole tullut mutta takaa en koska kukaan ei ole uskaltanut sitä sanoa. Kokemukseni mukaan ei voi olla näin hyvä munkki joten uskon enemmän ettei katkeaminen aiheuta vauriota.
        Vesa Tuppurainen


    • ketju.kestää.kuin.auto

      Kuka hölmö ostaa vielä nykyäänkin hihnavetoisia autoja?

      • Anonyymi

        Nykyään joka toisessa ketjukoneessa tyypivikana ketjun venyminen. Kuka hölmö ostaa ketjukoneita. Maksaa itsensä kipeeks ku tulee pakollinen ketjuremppa eteen josta valmistaja ei ota vastuuta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyään joka toisessa ketjukoneessa tyypivikana ketjun venyminen. Kuka hölmö ostaa ketjukoneita. Maksaa itsensä kipeeks ku tulee pakollinen ketjuremppa eteen josta valmistaja ei ota vastuuta

        mulla on auto jossa ei ole ketjua eikä hihnaa vaan hammasratas kestänyt jo 50 vuotta eikä tarvi ikinä vaihtaa kun katsoo öljyn aina joskus auto on capri jos kaikis olis tämä niin ei venyis ketjut eikä katkeis remmit 5 vuotta sitten huoltoliike mittas rattaiden hammastuksen ja ei mitää vikaa kulumaa ehkä noin 4% ja rattaat toimii vielä jos kuluma olis yli 50% eli lähes ikuinen keksintö löytyy myös japsiautoihin remmejä jotka kestää 400.000 kilsaa väriltään sinisiä ei paljoa tavallista kalliimpia ei suositella autoihin joissa maailman tyhmin idea eli jakoremmi pyörittää myös vesipumppua kuten opelit


      • Anonyymi

        Taitaa ketjut mennä 4 kertaa nopeammin vaihtoon. Melko pommeja nuo ketju vehkeet.


    • suklaamunaa

      Oulussa on tosiaan omituinen ilmasto?

      • Anonyymi

        en tiä oulun ilmastosta mut juomavedes täytyy olla jotain ku oululaisilla on niin oudot jutut


    • Anonyymi

      Poron paskaa taitaa olla pohjaveden seassa jos maistuu jäkälälle?🎃🎃

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1484
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1365
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      34
      1148
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      27
      1065
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      913
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      898
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      846
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      695
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      687
    Aihe