Halpojen lentojen hinnoittelulogiikka

Miettinyt

Mhin perustuu tuo, että voivat tarjota niinkin halvalla usein lentoja? Mistä ottavat sen halvalla myydyn lipun loppuosan? Ei ainakaan oheismyynneistä. Yleensä halpojen lentojen kyttääjät eivät mistään muustakaan maksa.

12

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko taikatemppu?

      Vai voisiko olla niin, ettei avaaja tiedä ihan kaikkea. Ei Ryanair taida mikään kriisiyhtiö olla?

    • Esim näin

      Halpalentojen perusideologiaan kuuluu mahdollisimman lyhyitä lentoja, kone täynnä ja mahdollisimman monta kertaa päivässä / kone. Tämä onnistuu esim Keski-Euroopan suurten kaupunkien välillä.

      Sitten sekundaarikeinot lisäksi, eli vaaditaan lähes olemattomia kenttämaksuja, tai ei suostuta lentämään ja ollaan vailla ainakin pienemmiltä marginaalikohdekentiltä ns markkinointitukia, jotka ovat satoja tuhansia / reitti / kohde. Kun markkinointitukien maksaminen lopetetaan, loppuu samaan aikaan myös ko reitti ja sen lentäminen.

      Myöskin lentäjät ja matkustamohenilökunta nautii riistomeiningistä ja eniten varmaan lentäjät, jotka torpparin ominaisuudessa pakotetaan lentämään paljon ja sairaana ym ym.

      Näillä keinoilla päästään jo pitkälle halpalentotiminnassa ja varmasti löytyy lisää kivoja tapoja ja kohteita, joilla maksattaa halpojen lippujen puuttuvat rahamäärät.

    • 14+10

      Tukia saavat legacy-yhtiötkin nykyään (esim finnair/flybe ja airBaltic Suomessa) - mutta

      - täydet koneet
      - uudet koneet - pienempi kulutus
      - lyhyet vaihtoajat --> enemmän lentoja/kone/päivä
      - halvempi polttoaine kuin monella pienemmällä yhtiöllä
      - kakkoskentät/terminaalit
      - vaativat vähemmän maapalveluita (esim lentoemännät siivoavat koneet)
      - matala organisaatio
      - alempi palkkataso kuin legacy-yhtiöillä (esim finnair tai SAS)
      - maksulliset lisäpalvelut

      Kaikki tietysti ei päde kaikkiin yhtiöihin.

      Pääsääntöisesti halpalentoyhtiöiltä puuttuu vanhojen legacyjen pöhöttyneet kustannusrakenteet ja yli-ikäinen konekanta, mikä helpottaa kummasti.

    • toimii se

      Monet ihmiset kuluttavat mielellään lentokoneen palveluja ja monet ihmiset myös ottavat matkatavaroita mukaan, joista he maksavat lisämaksun.

      Halpalentoyhtilö luottaa siihen, että ihmiset tarvitsevat laukkujaan ja tavaroitaan joka tapauksessa ja he ovat siinä ihan oikeassa.

      Halvoilla hinnoilla saadaan korkeampi täyttöaste, jonka avulla se pieni voitto sitten saadaan aikaiseksi. Se on tarkkaa matematiikkaa ja todennäköisyyksiä.

    • Miettinyt

      Väitän, että ns "halpalentoyhtiöt" saavat lentoa kohden/asiakas lähes saman, kuin nämä ns eihalpalentoyhtiötkin.
      Ymmärtääkseni halpalentoyhtiö laittaa ensin tyrkylle pilkkahinnan, millä voi mainostaa lentojaan ja saa suuren huomion. Ensimmäiset varaajat saavatkin lippunsa lähes ilman. Kuitenkin seuraava ja seuraavan varaajan kohdalla hinta nousee muutaman prosentin. Kun koneen täyttöaste on 50% niin sillä kohdalla joutuukin jo maksamaan lähes normaalihinnan. Siitä eteenpäin varatessa lippu käy aina vaan kalliimmaksi ja viimeiset paikat myydään sikahinnalla. Siis loppupään varaajat maksavat ylihinnallaan alkupään varaajien lipuista (suuren) osan.

      Mihinkään oheismyyntikatteisiin ei halvat hinnat perustu, kuin vaan pieneltä osin. Kuka nyt satasilla syö ja juo lennon aikana, minkä antamalla katteella lentoyhtiö voisi paikata (vaikkapa 59e Barcelonaan) alihinnoitellun lipun aiheuttamat menetykset.

      Tietenkin huokeahkot hinnat perutuvat myös tehokkuuteen ym. mitä aikaisemmissa viesteissä on jo lueteltu.

    • bytheway

      Oletkohan ollut näillä halvoilla lennoilla koskaan? Kuulostaa tuo kommenttisi enemmän "mututiedolta" kuin kokemukselta. Olen lentänyt niin Finskillä, Raikulla kuin muillakin operaattoreilla. Kaikissa on ihan samanlaista oheismyyntiä ja ostamista.

      Minä henk. koht. ostan lennoilla mitä huvittää ja milloin huvittaa olipa lentoyhtiö mikä tahansa.

    • 14+15

      Ainakaan Ryanairin hinnoittelumekanismi ei toimi 'miettineen' mallin mukaisesti. Muiden yhtiöiden hinnoittelua en ole seurannut.

    • Miettinyt

      Seurasin miten hinta hyppäsi heti 40 e ylös, kun olin ostanut Norskilta lipun Espanjaan.

      • 14+12

        Jos hinta nousi ylös, ei se tarkoita sitä, että samaan koneeseen ei voisi myydä enää halvempia lippuja. Hintoja hinataan ylös ja alas koko ajan, ehkäpä viikon päästä päätetään myydä vaikkapa 10 paikkaa taas halvemmalla tuohon koneeseen, johon menit liput ostamaan. Halpisyhtiöiltä lipun ostaminen on kuin uhkapeliä pelaisi, saatat voittaa tai sitten hävitä...


    • 15+3

      Noin se on. Mahdollisimman aikaisin ostettu lippu ei välttämättä ole halvin. Erot eivät ehkä ole suhteessa yhtä isoja kuin esimerkiksi VR:llä, mutta jos matka on pidemmän ajan päässä kannattaa ehkä seurata hintakehitystä hetken aikaa - useammallakin lentoyhtiöllä.

      Itse laitoin esimerkiksi kesäkuun lennot skyscannerin seurantaan, ja ostin, kun hinta putosi menopaluulipulla 132,- --> 81,- Tänään näköjään vielä saman hintaiset.

    • 2+1

      Yllä jo oli mainittu paljon hyviä syitä.
      - Lisäksi voisi mainita sen, ettei lentolippuja myydä "vaihdolla" eli lennot ovat paikasta paikkaan ja myöhästyessäsi toiselta lennolta ei sinulle järjestetä lippuja seuraavalle lennolle tai majoituksia tms.
      - Henkilökunnan etuuksiin ei pysty esim. Finnair paljon vaikuttamaan, kun henkilökunta pitää kiinni vanhoista eduistaan. On melkoinen etu, kun pystyt ottamaan työhön matkustamohenkilökunnan, joka siivoaa ja hoitaa koneen bordingin
      - Ja matkatavaroiden käsittely maksaa aivan varmasti eli kustannusten siirtäminen niille, joilla on laukkuja on mielestäni oikein.
      - Tuet, huonot lentoajat, halvat terminaalit ja kentät jne. kuuluvat konseptiin.

      Ja yhtiöt pitävät yllä "edullista" mainettaan, vaikka lentolippujen keskihinta ei olekaan niin paljon edullisempi perinteisiin verrattuna kuin kuvitellaan. Joku
      maksaa lipuista enemmän koneessa

      Ja huomioiko kaikki, että yölento voi tulla yöpymisineen kalliimmaksi kuin perinteisen lentoyhtiön aamulla lähtö-illalla paluu matka-aikataulu.

    • 3+13

      Viime vuosipuoliskolla Ryanairin keskimääräinen lippu on maksanut 52€ (sis pakolliset kulut laukut keskimäärin). On tuo selvästi halvempaa kuin legacyillä.

      Koneet lentävät koko päivän aikaisesta aamusta myöhään iltaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      270
      3371
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      100
      1591
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1057
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      55
      1015
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      966
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      114
      738
    Aihe