Leluja on aikasta paljon...Ei mitään dvd:itä tms.
Mitäpä omalle 2v lapselle joululahjaksi?
7
198
Vastaukset
- legot on
kivoja.Kirjat ja palapelit myös.Junarata tai osia siihen.
- fghjkl
No mulla on 2,5 v tyttö. Itse et kerro lapsen sukupuolta? Meillä ainakin on tytsillä nyt tosi in kaikki prinsessapuvut, keijun siivet, juhlakengät, korut, vauvat...
Sukupuolesta riippumatta ikään sopivia ovat myös palapelit. Nyt kun ne nuppipalapelit ovat jo liian helppoja, on hyvä kun löytyy muutama "ison tytön/pojan" palapeli tehtäväksi. Myös kirjat ovat hyviä hankintoja.
Legot ovat ikuisesti hyvä hankinta. Mulla on myös 5v poika. Legot käyvät kaiken ikäisille. Yli 2v alkaa jo leikkimään pikku legoillakin, jos ei halua niitä isoja enää hankkia. Mun tytsi on ihastunut niihin lego friends:eihin. Poika on jo sen verran isompi, ettei hänen lego maku oikein sovi vielä 2 vuotiaalle.
Joku ehdottikin junarataa. Sitä ei ole koskaan liikaa, kuten ei legojakaan. - Kaksoset
Vaikeaa ehdotella kun ei tiedä onko tyttö vai poika?!!
No itsellä on 2 vuotiaat kaksoset tyttö ja poika, joten listaan mitä he saavat meiltä vanhemmilta sukulaisilta.
Tyttö: nukkekoti, värityskirja kynäsetti,! kirjoja! vaatteita, nuken rattaat, oma laukku,
Poika: junarata setti, vaatteita, autoja, kirjoja, legoja, oma lumikola
Yhteiset lahjat: lasten "keittiö", lasten siivoustarvikkeita, pöytä tuoli!
Palapelejä, eläinleluja - tuutikki1
Seinäkello (lasten aiheinen,sen tyylinen mistä lapsesi tykkää), joku hieno lastentaulu, helppo värityskirja ja sen lisänä vois olla puuvärit/vahavärit jos ei ole vielä niitä kyniä.
Tytölle vois jotain isoja helmiä, joista sais väkerrellä oman kaulakorun :) - 342rq2ft
Meidän 2v. tytölle on toivottu/ostettu oma olkalaukku, lorupussi, duploja, pulkka, satukirjoja ja siskon kanssa yhdessä saavat askartelu/väritystarvike paketin. Neiti tykkää myös kovasti isosiskon Petshopeista, joten pitää kattoa jos sellainenkin eksyisi mukaan.
- pakkoko jotain ostaa
Tarvitseeko omalle 2v:lle ostaa itse lahjaa jos mitään ei kerran tarvitse. Lapset saa yleensä kuitenkin paketteja isovanhemmilta ja kummeilta, kuinka paljon niitä lahjoja täytyy olla? Meillä ostettiin 3v eka joululahja itse ja nyt 4v saa taas vain yhden paketin vanhemmilta.
- mävaan
Aivan, yleensä!! Ei kaikilla ole isovanhempia tai sitten eivät saa sieltä lahjoja! Meillä saa, mutta ostimme kyllä itsekin lapsellemme joululahjoja, meillä on kohta 3 vuotias tyttö, ja hän saa meiltä duploja, junarataa, ariel-barbin ja kitaran. Vuosi sitten sai muumitalon, rummun, kirjan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133346Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722542Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling472037Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61898Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901591
- 721153
- 741140