Mitäpä omalle 2v lapselle joululahjaksi?

yllätyyys

Leluja on aikasta paljon...Ei mitään dvd:itä tms.

7

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • legot on

      kivoja.Kirjat ja palapelit myös.Junarata tai osia siihen.

    • fghjkl

      No mulla on 2,5 v tyttö. Itse et kerro lapsen sukupuolta? Meillä ainakin on tytsillä nyt tosi in kaikki prinsessapuvut, keijun siivet, juhlakengät, korut, vauvat...

      Sukupuolesta riippumatta ikään sopivia ovat myös palapelit. Nyt kun ne nuppipalapelit ovat jo liian helppoja, on hyvä kun löytyy muutama "ison tytön/pojan" palapeli tehtäväksi. Myös kirjat ovat hyviä hankintoja.

      Legot ovat ikuisesti hyvä hankinta. Mulla on myös 5v poika. Legot käyvät kaiken ikäisille. Yli 2v alkaa jo leikkimään pikku legoillakin, jos ei halua niitä isoja enää hankkia. Mun tytsi on ihastunut niihin lego friends:eihin. Poika on jo sen verran isompi, ettei hänen lego maku oikein sovi vielä 2 vuotiaalle.

      Joku ehdottikin junarataa. Sitä ei ole koskaan liikaa, kuten ei legojakaan.

    • Kaksoset

      Vaikeaa ehdotella kun ei tiedä onko tyttö vai poika?!!
      No itsellä on 2 vuotiaat kaksoset tyttö ja poika, joten listaan mitä he saavat meiltä vanhemmilta sukulaisilta.

      Tyttö: nukkekoti, värityskirja kynäsetti,! kirjoja! vaatteita, nuken rattaat, oma laukku,

      Poika: junarata setti, vaatteita, autoja, kirjoja, legoja, oma lumikola

      Yhteiset lahjat: lasten "keittiö", lasten siivoustarvikkeita, pöytä tuoli!
      Palapelejä, eläinleluja

    • tuutikki1

      Seinäkello (lasten aiheinen,sen tyylinen mistä lapsesi tykkää), joku hieno lastentaulu, helppo värityskirja ja sen lisänä vois olla puuvärit/vahavärit jos ei ole vielä niitä kyniä.
      Tytölle vois jotain isoja helmiä, joista sais väkerrellä oman kaulakorun :)

    • 342rq2ft

      Meidän 2v. tytölle on toivottu/ostettu oma olkalaukku, lorupussi, duploja, pulkka, satukirjoja ja siskon kanssa yhdessä saavat askartelu/väritystarvike paketin. Neiti tykkää myös kovasti isosiskon Petshopeista, joten pitää kattoa jos sellainenkin eksyisi mukaan.

    • pakkoko jotain ostaa

      Tarvitseeko omalle 2v:lle ostaa itse lahjaa jos mitään ei kerran tarvitse. Lapset saa yleensä kuitenkin paketteja isovanhemmilta ja kummeilta, kuinka paljon niitä lahjoja täytyy olla? Meillä ostettiin 3v eka joululahja itse ja nyt 4v saa taas vain yhden paketin vanhemmilta.

      • mävaan

        Aivan, yleensä!! Ei kaikilla ole isovanhempia tai sitten eivät saa sieltä lahjoja! Meillä saa, mutta ostimme kyllä itsekin lapsellemme joululahjoja, meillä on kohta 3 vuotias tyttö, ja hän saa meiltä duploja, junarataa, ariel-barbin ja kitaran. Vuosi sitten sai muumitalon, rummun, kirjan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      203
      9699
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      39
      4460
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      122
      4009
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      107
      3888
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3557
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      36
      2964
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1537
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1416
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1214
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1181
    Aihe