järjestelmä kmaeraaa halvalla???????

pinga

Eli onko missään hyvää järjestelmä kameraa halvalla?? linkkejä?

8

209

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missään hyvää
    • suhdemittaus

      "Eli onko missään hyvää järjestelmä kameraa halvalla?? linkkejä? "

      mitähän se halpa tällä kertaa tarkoittaa?

      järkkäreitä saa alk. 100€

      mitähän se hyvä tarkoittaa?

      hyviä järkkäreitä saa alk 2000€

    • D40?

      Halpa? Jollekin 100 € on kallis, toiselle 1000 € halpa.

      Jos leikitään kipurajan olevan 100 €, niin sen alle löytyy varmasti montakin oikein hyvää järjestelmäkameraa. Ne vain ovat filmikameroita, jotka eivät tänään ole erityisen trendikkäitä. Olisit saanut minultakin vielä kolmisen vuotta sitten mainion Canon AE-1:n alle satasella.

      100–200 euron haarukassa olisi tarjolla vaikkapa käytettyjä Nikon D40 -kameroita. Malli on 7 vuoden takainen ja oli tuolloin senhetkisen hintaluokkansa harrastelijajärkkäreiden ehdotonta parhaimmistoa. D40 on tänään aivan yhtä hyvä kuin 7 vuotta sitten, mutta ylenkatsottu, koska uudemmat mallit tarjoavat näennäisesti enemmän.

      Lukaisepa, mitä ammattivalokuvaaja ja bloginpitäjä Matti Sulanto kirjoittaa D40:stä:

      http://sulanto.blogspot.fi/2010/08/onko-vanhassa-vara-parempi.html

      Omaetsin-hakukoneella voi metsästellä sopivia yksilöitä.

      http://www.omaetsin.fi/#?q=Nikon D40&c=

      Jos haluat halvan järkkärin ja sen pitää olla uusi, on budjetti nostettava 300 euron tietämiin. Nikon D3100 olisi tuossa hintaluokassa kova sana.

      • käytetty

        Veikkaan, että käytetty samanhintainen D90 on parempi kamera kuin uusi D3100


      • D40?
        käytetty kirjoitti:

        Veikkaan, että käytetty samanhintainen D90 on parempi kamera kuin uusi D3100

        Ei tuota tarvitse veikata, vaan asia on juuri niin kuin sanot!

        Tarjosin D3100-vaihtoehtoa vain sitä varten että aloittaja haluaa välttämättä aivan iskemättömän kameran kaupan hyllyltä eikä luota käytettyihin.


    • näin son

      Vanha totuus: Jos haluat hyvän ja halvan sun täytyy ostaa ne erikseen. Ensin hyvä kalliimmalla ja sitten se halvempi, mikä ei taas ole hyvä. Hyvää ja halpaa samassa paketissa on mahdotonta löytää. Varsinkin jos kyseessä on uusi tuote.

    • Se on?

      1.Mikä on hyvä?
      2.Mikä on halpa?

      Kannattaisikohan kysyä?

      3.Mikä on edullinen ja hinta/laatu suhteeltaan hyvä järjestelmäkamera ostaa?
      Edullinen on siis usein eriasia kuin hyvä ja/taikka halpa vaikka tekisi hyvät kaupat.

      Vastaus: Yleensä useinmiten "poistoalennusmyynnissä" olevat kameran valmistajan aiempimalli/mallit, jonka uutuus korvaa uutena ja takuulla.
      tai laadukas hyväksi koettu ammatti/puoliammattilais runko.

      Entä oma suosikkini (halvalla) hinta/laatusuhteeltaan, laatu taas on tässä eriasia kun pelkät kuvausominaisuudet sen yleensä tuntee kädessä kun pitelee sitä..
      Yksi parhaista kuin myös kehutuimmista muovista harrastaja järkyistä mitä miloinkaan on tehty yhä Nikon D90.

      Eli ehkä mieluummin D5100 kun D3100 Nikonilta ja jotain muuta kun Canon.1100D Canoninta. Voisi olla halpa ja hyvä tarjouksessa vaikkapa Rajalassa.

      Sori? Senhän piti olla "hyvä"?

      • IR tietää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      2074
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      124
      1162
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1135
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      948
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      58
      862
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      717
    8. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      72
      693
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      687
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe