Ilmalämpöpumppu puhaltaa yhtäkkiä kovaa?

Apuja.,.

Eli syksyllä asennettu Panasonic N9 sarjan pumppu. Pumpun puhallusnopeus voi yhtäkkiä muuttua kovaksi vaikka automaatti ei ole päällä ja puhallusnopeus asetettu 2/5 ja silent toiminto päällä. Mistähän johtuu? Puhallusnopeus voi siis muuttua yhtäkkiä suureksi. Kun pumpun käynnistää uudestaan niin se palaa normaaliin hiljaiseen tilaan 2/5 nopeudella...

Ulkolämpötila -9C, sisälämpötila asetettu 21C.

11

8202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panasonic NE9

      Noin se kuuluukin toimia, jos kompressori pyörii täysillä niin puhaltimissakin täytyy olla kierroksia, vaikka käyttäjä pyytäiskin virheellisesti liian vähän niin kone lisää kun tarvitaan.
      Sama on kesällä jäähdytyksessä, olen pitänyt manuaalisesti pienimmällä nopeudella niin nostaa silti kierroksia kun kompressori alkaa pyöriä enemmän, kesällä sen takia manuaalilla kun automatilla pysäyttää puhaltimen ja kenno jää turhaan märäksi kun kompressori pysähtyy, puhallin kuivattaa kun jää pyörimään.
      Talvella pidän puhaltimen automaatti asennossa, on minusta paras vaihtoehto.

    • Alk.per.kysyjä.

      Ok. Kiitos tiedosta.

    • ei auto asentoa

      Minä en tiedä mitään käyttöä pumpulle, jossa tuo auto puhallus olisi hyvä. Esim talvella kun pumpun ympäristö lämpeää 21, pumppu luulee ettei tarvi enää juurikaan lämmittaa ja pienentää tehoja ja samalla puhallusta pienennetään, vaikka kauempana pumpusta voi olla 17, mutta ei pumppu sitä tajua. Meillä pakkasilla -20 puhallus 4/5 ja -10 3/5 ja 0 2/5. Jos tarvitaan äkkiä paljon lämpöä koko kämppään, sitten puhallin 5/5 ja pyynti 30.

      • automaattista elämää

        taidat kuulua siihen ryhmään joka pitää puhaltimen täysillä ja nauttii tuulitunnelissa asumisesta ja sitten ihmetellään kun laakerit menee rikki puhaltimesta :D


    • eiköstelijä

      Eikös tuo ole sulatusjuttuja?

    • Onimaisuus

      Koneeni on Pana 12 sarjalainen, talvella "heat" asennossa, tuuletinta ei voi pitää "auto" asennossa kun meteli on suorastaan häiritsevä. Sisäyksikkö käyttää jostain syystä isoja nopeuksia pitkään ja hartaasti. Pakko pitää puhalin 1/5 tai 2/5 nopeudella. Ilmeisesti Panasonikkien 'ominaisuus'.

      • puhallusta

        Niillä 1/5 ja 2/5 nopeuksilla ei lämpöpumppu paljon säästöä lämmitykseen tuo. Ei siitä lauhduttimesta siirry sisäilmaan lämpöä, jollei kennon läpi virtaa ilmaa.


      • vika se on

        Puhallinmoottorin laakerit loppu. Ne menee vähän kerrassaan ja sillain huomaamatta, ettei edes muista miten hilainen se ilppi uutena olikaan.

        Joissain tuo on ihan tyyppivika. Meillä 2006 mallinen Toshiba ja muistelisin, että siinä on sama moottori kuin Panasonicissa. Vaihdoin moottorin pari vuotta sitten. Meteli loppui, eikä ainakaan vielä ole lisääntynytkään. Ilmeisesti parmmat laakerit..


      • 17+14
        vika se on kirjoitti:

        Puhallinmoottorin laakerit loppu. Ne menee vähän kerrassaan ja sillain huomaamatta, ettei edes muista miten hilainen se ilppi uutena olikaan.

        Joissain tuo on ihan tyyppivika. Meillä 2006 mallinen Toshiba ja muistelisin, että siinä on sama moottori kuin Panasonicissa. Vaihdoin moottorin pari vuotta sitten. Meteli loppui, eikä ainakaan vielä ole lisääntynytkään. Ilmeisesti parmmat laakerit..

        Meillä taas Panasonic vuodelta 2009 ja siinä on jo keraamiset laakerit niinkuin taitaa kaikissa uudemmissa koneissa olla, ne pitäs kestää täältä ikuisuuteen.


      • Vähän puhallusta
        puhallusta kirjoitti:

        Niillä 1/5 ja 2/5 nopeuksilla ei lämpöpumppu paljon säästöä lämmitykseen tuo. Ei siitä lauhduttimesta siirry sisäilmaan lämpöä, jollei kennon läpi virtaa ilmaa.

        Höpö höpö, meillä riittää kakkos asento aivan hyvin pitämään 120m2 torpan lämpimänä aina -10c asti, vain märkätiloissa on lattialämmitys päällä. Talossa vm. 2011 on kyllä nykyaikainen avara layout.


      • konemees
        17+14 kirjoitti:

        Meillä taas Panasonic vuodelta 2009 ja siinä on jo keraamiset laakerit niinkuin taitaa kaikissa uudemmissa koneissa olla, ne pitäs kestää täältä ikuisuuteen.

        Joo laakeri kestää eikä kulu. Akseli kuluu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3335
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      121
      1355
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1285
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1038
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1031
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1016
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      957
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      931
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      910
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      865
    Aihe