Elikkä, olen tyypin 1 diabeetikko ja kutsunnat ens syksynä. Mitä niissä tapahtuu ja mitä tulee postissa. Sen tiedän että vapautuksen saavat pääsevät ensin. (ois kiva jos löytyisi joku seinäjokinen)
Kutsunnoista
4
270
Vastaukset
- alanlekuri
Keväällä tulee ohjekirje, jossa pyydetään käymään lääkärintarkastuksessa joko kouluterveydessä tai terveyskeskuksessa. Olet ehkä lasten tai sisätautipolin potilaana , siellä ne ei oikein osaa näitä tarkastuksia tehdä. Sut tullaan vapauttamaan rauhanaikaisesta palvelusta ( luokka C) diabeteksen perusteella. Kutsunnoissa kuluu puolipäivää tietoiskujen merkeissä, kierrätte hoitajan ja lääkärin haastattelussa ( ei mitään tutkimista) ja sitten sotilaslautakunta tulostaa vapaustodistuksen ja se on siinä. Välttämättä et pääse sieltä ekana ulos.
- 7.62x39 m43
Ok. Koululääkäri oli vaan sanonu tarkastukses, että vapautettavat potkitaan ulos ekana.
- nou hätä
Kutsunnoissa ei ketään "leimata" millään tavoin muiden nähden. Joten kukaan ei tule siellä kutsuntatilaisuudessa tietämään tai saamaan edes mitään vinkkiä siitä, että sinut vapautetaan. Kun itse kävin aikoinaan kutsunnoissa, niin sisään kutsuttiin aakkosjärjestyksessä.
- 7.62x39 m43
En pelekääkkää "leimautumista". Halusin vain tietää kutsunnoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1906889
- 594592
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s353923- 673145
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161935Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271666- 171640
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341429
- 1431197