Miksi poliisi ei ole julkistanut murhaajan nimeä?

Poliisilla on kovasti vaihteleva käytäntö milloin rikollisen nimi julkaistaan ja milloin ei.

Voisi olla poliisin uskottavuudelle parempi, että poliisilla olisi vain yksi käytäntö sille, milloin rikollisen nimi julkaistaan.
10608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitähän sinäkin sensaatio nälkäinen ihminen niillä nimillä teet ? Katso vain, että oma omatuntosi on puhdas ennen , kun alat toisten päitä vadille vaatimaan.

Pthyi häpee!

Äänestä

Meitä kiinnostaase, miksi poliisi julkistaa suomalaisten rikollisten nimet, mutta venäläisten murhamiesten kohdalla poliisilla on eri käytäntö. Polisi varmaan kertoo mielellään miksi näin?

Äänestä
  • Ei ollu suomalaisen lapsikaapparin nimeä, ei asianajan murhaajan nimeä, ja monta muuta paikallista rikollista keiden nimiä ei ole julkaistu.

    Äänestä

  • ei utelias kirjoitti:

    Ei ollu suomalaisen lapsikaapparin nimeä, ei asianajan murhaajan nimeä, ja monta muuta paikallista rikollista keiden nimiä ei ole julkaistu.

    Lapsikaapparin nimi julkaistiin monessakin lehdessä. Asianajajan murhaajan nimeä ei taidettu julkaista, mutta sille oli jokin poliisin mukaan jokin painava syy.

    Tiedän erään perheen, jonka jäsenistä kolme on tehnyt itsemurhan sen jälkeen, kun Kymen Sanomat julkaisi heidän perheeseen kuuluvan rikollisen nimen.

    Äänestä

  • Vornamo J kirjoitti:

    Lapsikaapparin nimi julkaistiin monessakin lehdessä. Asianajajan murhaajan nimeä ei taidettu julkaista, mutta sille oli jokin poliisin mukaan jokin painava syy.

    Tiedän erään perheen, jonka jäsenistä kolme on tehnyt itsemurhan sen jälkeen, kun Kymen Sanomat julkaisi heidän perheeseen kuuluvan rikollisen nimen.

    Eiköhän siinä ole jo tarpeeksi syytä miksi nimiä ei julkasta.
    Sitäpaitsi hevosmiesten tietotoimistohan tänne laittaa heti nimet esille, oli rikos mikä tahansa.

    Äänestä

niin pitääkin... ennen oli lehdessä heti kuvat ja nimet kun oli joku syylinen.... eikä mitään lappuja naaman päällä. niin pitäisi olla nytkin.

Äänestä
  • Mitähän sinunkaltaiselle ihmiselle pitäisi oikein tehdä ?

    Äänestä

Kyllä oli lapsikaappaajan nimi lehdessä, kuin myös asianajajan murhaajan.(fakta tieto) Usein nimet tulee samalla kun tuomio julistetaan. Ei kannata kirjoittaa asioista joista ei itse tiedä.

Äänestä
  • Nimenomaan ei kannata kirjoittaa jos ei tiedä.

    Äänestä

"Poliisi ei normaalisti julkista rikoksesta epäillyn nimeä. Julkisuuslain mukaan tällaiset tiedot ovat salassa pidettäviä viranomaisten asiakirjoja, jotka tulevat julkisiksi kun asia on ollut oikeudessa tai jätetty sikseen. Asetus esitutkinnasta ja pakkokeinoista puolestaan säätää, että rikoksesta epäillyn nimen tai hänen kuvansa saa antaa julkisuuteen vain, jos se on välttämätöntä rikoksen selvittämiseksi, epäillyn kiinni saamiseksi tai muusta erittäin painavasta syystä".

"Lehdet eivät yleensä julkaise tekijän nimeä, jos hänen tuomionsa on alle kaksi vuotta vankeutta. Periaate on kirjattu monen mediatalon sisäisiin ohjeisiin."

Googlettamalla selviää monikin asia...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


VA.K kirjoitti:

Poliisilla on kovasti vaihteleva käytäntö milloin rikollisen nimi julkaistaan ja milloin ei.

Voisi olla poliisin uskottavuudelle parempi, että poliisilla olisi vain yksi käytäntö sille, milloin rikollisen nimi julkaistaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu