Kysymys eronneille isille

Vastatkaa.

Kiinnostais seuraavanlainen asia:

Jos etsitte uutta parisuhdetta, minkälainen nainen seuraavista on ns. ensisijainen tai mieleisin vaihtoehto:

- yh-äiti
- lapseton nainen, joka haluaa lapsia vielä tulevaisuudessa
- hedelmätön eli vasten tahtoaan lapseton nainen
- omasta tahdostaan lapseton nainen eli "vela"

Olisi kiva kuulla myös perustelut valinnalle. Voitte myös laittaa vaihtoehdot mieleisyysjärjestykseen, jos se on helpompaa.

Ja tää kysymys oli siis nimenomaan isille, ei miehille, joilla ei ole itsellä lainkaan lapsia.

8

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miäss

      1. Omasta tahdostaan hedelmätön yh-äiti, joka haluaa lapsia vielä tulevaisuudessa, mutta ei kykene niitä saamaan.

    • Kommentoija69

      En ole eronnut, mutta vastaan silti: ei minkäänlaista naista. Jos avioliitoni päättyy eroon tai leskeytymiseeni, aion elää loppuelämäni säilyttäen päätäntävallan omissa asioissani kokonaan itselläni.

      • Kuulostaa pahalta

        Otan osaa, jos nykyinen liittosi on niin kauhea, ettet saa päättää mistään.


      • Kommentoija69
        Kuulostaa pahalta kirjoitti:

        Otan osaa, jos nykyinen liittosi on niin kauhea, ettet saa päättää mistään.

        Määreet "kaikesta" ja "ei mistään" tai "kokonaan" tai "ollenkaan" ovat ääripäitä, joiden väliin mahtuu paljon. Kannattaa opetella keskustelemaan siten, että lukee ja ymmärtää mitä on kirjoitettu. Säästyy kaikkien osapuolten aikaa. Sinä varmaan käyt läheistesi, työkavereidesi, esimiestesi, sukulaistesi ja muiden elävässä elämässä tapaamiesi ihmisten kanssa päivittäin keskusteluja. Niistä keskusteluista tulee paljon antoisampia ja tehokkaampia siinä mielessä, että niistä saavat kaikki lyhyemmässä ajassa enemmän irti, kun opettelet hahmottamaan tarkemmin mitä toiset sanovat ja vastaamaan siihen eikä johonkin sellaiseen mitä kuvittelet toisten sanoneen. Kun opettelet kuuntelemaan ja ymmärtämään paremmin, muut kanssaihmisesi kokevat seurasi vähemmän turhauttavana ja heillä on seurassasi mukavampaa ja he todennäköisesti kohtelevat sinuakin paremmin. Kaikki voittavat.


    • Kohti tasa-arvoa.

      Tasa-arvoa erovanhemmuuteen - isät pois paitsiosta
      Tavoite

      Projektin tavoitteena oli tuottaa koulutus, joka lisäsi ammattilaisten kykyä arvioida isän tai äidin soveltuvuutta huoltajuuteen ilman sukupuoleen liitettyjä stereotypisiä käsityksiä. Projektin painopisteenä oli isänäkökulman lisääminen ammattilaisten työhön siten, että miesten ja naisten tasa-arvoisuus toteutuisi myös erotilanteissa entistä paremmin. Työn ja perhe-elämän yhteensovittamisella voitiin parantaa isän osallistumista lasten elämään.

      Eroperheiden vanhempien hoivavastuun tasapuolisempi jakautuminen ja isän roolin vahvistaminen lisäsi miesten ja naisten tasa-arvoisuutta työelämässä.
      Kohderyhmät

      Suomen sosiaalialan ammattilaiset, jotka työskentelevät eroperheiden kanssa

      Välilliset kohderyhmät

      Eroperheet
      Eroperheiden työnantajat
      Eroperheiden lasten hoitopaikat
      Työterveyshuolto
      Kouluterveydenhuolto
      Neuvolat
      Huoltajuuspäätöksiä tekevät tuomarit
      Maahanmuuttajatyön viranomaiset
      Sosiaalialan koulutusta järjestävät oppilaitokset

      Projektin toteutusaika: 1.1.2010 - 31.12.2011

      Rahoittaja: ESR/STM
      Lisätietoja
      Projektipalvelut
      Pia Karjalainen, projektipalvelupäällikkö
      gsm 050 502 0623
      projektipalvelut[a]lamk.fi
      --------

    • Spekulointia

      Olen nyt naimisissa, enkä eroamassa, mutta tälla konseptilla seurustelin silloin aikoinaan, kun minulla ei vielä ollut lapsia aiemmista seurustelusuhteistani:

      - lapseton nainen, joka haluaa lapsia vielä tulevaisuudessa
      - hedelmätön eli vasten tahtoaan lapseton nainen/- omasta tahdostaan lapseton nainen eli "vela"
      - yh-äiti

    • Mulle kävisi kaikki muu, paitsi nainen, joka EI HALUA lapsia. Oma lapseni on oma lapseni ja tietenkin paljon myös luonani, enkä oikein jaksaisi uskoa, että omasta tahdostaan lapseton haluaisi pyöritellä lapsiarkea.

      Mutta tärkeintähän ei oikeasti ole se, onko naisella lapsia vai ei, vaan se, miten tulemme toimeen ja rakastamme toisiamme.

    • tonyla

      "Lapsellinen" nainen, joka haluaa lapsia, tai sitten ei. Tai lapseton, joka haluaa lapsia jos niitä nyt sitten sattuu tulemaan, tai ylipäätään halutaan hankkia. Itsellä pari lasta, ja voisin ehkä haluta lisääkin, mutta se ei ole välttämättömyys, aika näyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8194
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      425
      7234
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3713
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3382
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2884
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      45
      2408
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      30
      1620
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1487
    Aihe