Valtionavut nyt noin 60 prosenttia kunnan budjetista.
Täysin kestämätön tilanne.
Valtionavut leikkaantuvat ja veroja joudutaan nostamaan.
Polvijärvi on tähän asti pärjännyt juuri suurten valtionapujensa varassa.
Karu tulevaisuus odottaa jo oven takana.
Polvijärven verot nousee tulevaisuudessa rajusti
11
313
Vastaukset
- Mielivaltaako
Tulevaisuus on kieltämättä karu, verot nousee, väki vähenee, paikkakunta näivettyy kaikintavoin niin kuin muutkin Joensuun alueen pikkukunnat.
Näin tulee käymään jos Polvijärvi jatkaa itsenäisenä tai liittyy suunnitelmien mukaan Joensuuhun... - Verot nousee rajusti
Polvijärven valtionapuleikkaus noin 800- 900 tuhatta euroa. Nostetaan veroprosenttia 2 % sillä saadaan hetken helpotus, mutta ei uusia palveluita joita kaivattaisiin.
Arvoisat virkamiehet miten nyt suu pannaan?- 6+1
Kaikki tämä taantuma tapahtuu Polvijärvelläkin mutta vaan paljon myöhemmin kuin naapuri paikkakunnilla joiden talous on ollut vuosikymmeniäkin kuralla huonon taloudenhoidon seurauksena. Polvijärvellä on kuntapalvelut kunnossa eikä rahaa ole upotettu turhuuksiin (kaivoshanke, ym. vastaavat).
- Verot ylös
Verot nousee aivan pian. Sumutus ei jatku loputtomiin.
- 3 + 15
Outokumpulaisena näkisin, että Polvijärven eräs vahvuus voisivat olla kylät. Teillä on paljon eläviä kyliä kouluineen ja muine pikkupalveluineen. Sotkuma tietenkin kärjessä. Pohtikaa sitä, kannattaisiko näitä kyliä markkinoda hieman isommin, ainakin Joensuun seudulla, ehkä kauempanakin. Käsittääkseni Suomessa on paljon ihmisiä, jotka haluaisivat elää eloisissa ja idyllisissä pikkukylissä.
- Kopukkakärrit
Ei hevoskärri aika pelaa eikä myöskään palaa. Ei koskaan.
Saamme varautua rajuun verojen nousuun Polvijärvellä.
Aluksi 2 % ja jatkoa seuraa. Mutta missä ovat kuntalaisten palvelut???? Ne laahaavat hevoskärriajassa. - Tuhmia ovat
Ei mitään palveluja ja verot vain nousee.
Tuhmuus huipussaa. - 2% alkuun
2% alkuun
- oktietoa
Vuosi 2015 rupeaa verot nousemaan ja seuraavina vuosina enempi. Taisi olla kunnan talous liikaa tukeutunut valtiontuloihin ja valtio leikkasi niitä. Veroherrat, arvasit ihan nappiin kirjoituksessasi, näin käypi.
- työtä ja hyvinvointi
Nyt on Ruvaslahden ostokeskus pantava heti toimeksi. Siitä saamme verorahoja ja muutkin hyvinvointia. Kunta voisi rakentaa sen ja vuokrata.
- huolestunut täti
Otetaan tännehii somaliloita niillähän Lieksahii korjas kukkarosa.
Asutetaan ne tyhjiin kouluihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1475438Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris742767Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259