Roun appia kaisloihin

Kovasti monet kehuvat, että roud apilla lähtee kaislat, mutta eipä lähtenyt! laimensin pullon ohjeen mukaan (tiiviste) Missä vika?? Eikä sitten mitään höpinöitä saastuttamisesta! Maajussit ko. ainetta levittelee merenkin ranta-alueilla kuutiokaupalla!
18401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Se tiiviste pelittää paljon hitaammin kuin valmis tökötti. Siis jos pelittää. Tämä on oma havaintoni.

Äänestä
  • Onko kokemusta, onko pelittänyt?

    Äänestä

"Eikä sitten mitään höpinöitä saastuttamisesta! "

Pakko on höpistä, vesistöjen likaaminen kemikaaleilla on laitonta. Purjeveneessä viemme aina ämpärissä pesuvedet maihin ja annamme kaislojen olla. Kyllä itämeressä kaislatonta rantaa riittää, ainakin purjehtijalle.

Äänestä
  • No mulla nyt ei satu olemaan kumpaakaan, ei purjevenettä eikä kaislatonta rantaa.

    Äänestä

Siis jos sä tarkoitat niitä kaisloja jotka kasvaa vedessä, niin voin sanoa että et niitä millään RoundUpilla saa hengiltä, ei mitään mahdollisuutta.

Äänestä
  • Mihin perustat väitteesi?

    Äänestä

Käytän Rounduppia pihalla mutta en missään tapauksessa veden äärellä. Tappaa kalat ja muut lähialueella vaikka kaislikot voi hyvin.
En haluaisi syödä järvestäni kalaa jos joku siellä häärää Roundupin kanssa. Se siis hajoaa maahan mutta vedessä ei ihan samalla tavoin.

Kaislikot pitää niittää läheltä maan pintaa, kerran tai kaksi kesässä. Ehdottomsti pitää kerätä jätteet pois vedestä.
Itse nypin vähäiset ruo'ot ihan käsin ja kahlaamalla, lähtee hyvin juuriakin. Joskus käytän talikkoa apuna niin lähtee tosissaa isoja juuria mukaan ja jatkossa tunkee vähemmän kasvustoa.

Äänestä

Sitä rounduppia ei varmaankaan saa tarpeeksi kaisloihin, kun niistä on niin paljon veden alla. En kyllä muutenkaan laittaisi veteen, minkä järven rannalla asut?

Äänestä
  • Meren rannalla asustelen.

    Äänestä

  • Maajusseille maksetaan siitä että kylvävät myrkkyjä järviin ja meriin. Kyllä minäkin ainakin myrkytän jos haluan jamitä haluan. Omatpa on rahani kuiteskin.

    Äänestä

  • Mökkiläinen saimaalt kirjoitti:

    Maajusseille maksetaan siitä että kylvävät myrkkyjä järviin ja meriin. Kyllä minäkin ainakin myrkytän jos haluan jamitä haluan. Omatpa on rahani kuiteskin.

    sitten uit ja otat saunavedet siitå myrkkymössöstä. ajattele vähän

    Äänestä

Suomessa ei ole kaislikoita , ainoastaan ruovikoita, tärkeää vähän sivistää

Äänestä
  • Olet oikeassa, sivistäppä vähän lisää, mitä eroa on kaislikolla ja ruovikolla? Miten ne erottaa toisistaan, toisaalta ei sillä tunnistamisella ole niin väliä, jos ne kerran kaikki on ruokoa.

    Äänestä

Laita "öljypuomit" kaislojen ympärille.

Kaada 5 litraa jotain moottoriöljyä veteen.

Odota viikko ja kaislait on kuollu.

Kaada pari litraa fairyä veteen niin öljy menee pohjaan.

A vot sie! Toimii!

Äänestä
  • oho!!

    Äänestä

Meillä oli ennen kaislikkoranta mutta ei purjevenettä,nyt on purjevene mutta ei kaislikkorantaa.Kyllä toi myrkky tappaa mutta on hidasta .Hyvä on myös ruohotrimmeriin saatava pensasleikkuri sillä ajelee isotkin alueet nopeesti, kaisla on katkottava veden alta jolloin se tukehtuu.

Äänestä
  • Mielelläni olisin kanssasi samaa mieltä, mutta lueppa mitä kokemuksia on niittämisestä ja kaislojen tukehtumisesta. Sitäpaitsi tuollainen kaislan niittoon tarkoitettu trimmeri maksaa n.500€, roundappi on pikkusen halvempi keino. Halpa ja heikkotehoinen trimmeri ei sankan kaislikon niitossa kestä kuin hetken ennen kuin leikkaa kiinni tai retkahtaa jostain muualta. Kunnollista ja kalliimpaa trimmeriä ei kyllä kauheasti kannata meressä liotella.

    Äänestä

http://www.roundup.fi/turvallisuus/viranomaisten-hyvaksyma/

"Roundup on haitallinen vesieliöstölle, joten älä koskaan ruiskuta Roundupia vesistöön tai rantojen vesikasveihin."

Töissä meitä kiellettiin laskemasta Roundup jäänteitä viemäriin. Ne on parempi kaataa maahan paikkaan, josta se ei kulkeudu vesistöön.

Mutta mitäpä näistä. Onhan sekin ihan normaalia, että syntyy kaksipäisiä vasikoita, elämää se vain on. Ei sekään haittaa jos pikkuhiljaa kalat vähenee kun ruokaeliöt vähenee. Pienet mutaatiotkaan tulevaisuudessa ei aiheuta kuin pientä ihmettelyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan ihmeissään kirjoitti:

Kovasti monet kehuvat, että roud apilla lähtee kaislat, mutta eipä lähtenyt! laimensin pullon ohjeen mukaan (tiiviste) Missä vika?? Eikä sitten mitään höpinöitä saastuttamisesta! Maajussit ko. ainetta levittelee merenkin ranta-alueilla kuutiokaupalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu