Tilanne on se että asunnossa on muovimatot.
Jos laitan parketin niin nouseeko asunnon arvo?
Jossakin vaiheessa ajettelin myydä asunnon niin tämä olisi sitä kuuluisaa stailausta, ja hintaa vähän ylöspäin.
Jos laitan parketin niin nouseeko asunnon arvo?
Jossakin vaiheessa ajettelin myydä asunnon niin tämä olisi sitä kuuluisaa stailausta, ja hintaa vähän ylöspäin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei nosta eikä ole stailausta vaan remonttia.
Kyllä nostaa ainakin 250 € neliötä kohti.
Kyllähän se hinta nousee. Voi nousta jopa enemmän, kuin mitä tuollaiseen pintaremppaan kuluu rahaa, jos teet sen itse. Lisäksi myyminen voi olla helpompaa. Toisaalta monessa kohteessa laminaatti ajaa saman asian (huomattavasti halvemmalla). Riippuu ihan siitä, millaisia ostajia haetaan.
Parkettihan on suhteellisen edullista, 20-30 eurolla neliö saa jo jotain. Laittaminen on yksinkertaista ja nopeaa, kunhan työkalut löytyvät.
Tietysti, jos aiot vielä muutaman vuoden tuossa asua ja vain arvonnousun takia olet parkettia laittamassa, niin laita vasta sitten kun olet myymässä.
Siis...
onko kyse laminaatista tms uivasta parketista vai tarkoitatko aitoa alustaan liimattua "umpipuu"parkettia ?