kannataako rakoventiilit asennutaa ikkunoiden karmiin vai onko humpuukia kellään kokemuksia. saako niillä hyvän ilmanvaihtuvuuden aikaan.
rakoventiili
jukkis3
14537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vetoa, melua, ehkä pölyäkin. Rikkoontuvia muoviosiakin.
Kyllähän siitä ilma kulkee, se nyt kuitenkin on reikä seinässä, vaikka onkin siis pokassa. Itellä suurin ongelma melu, aiemmin se ei paljoa häirinnyt. Ja veto on tosiasia. On niissä suodattimet pölyä varten. Ne pitäisi vaihtaa vuosittain. Ketään en tiedä, joka olisi vaihtanut, yleensä se ravitään pois.
Niettä omasta kokemuksesta sanoisin, net on saatanasta. Vanha systeemi, korvausilmaa tiivisteiden raoista paljon parempi.
Kannattaisi kokeilla korvausilman saantia seuraavasti jos on erillinen tuuletusikkuna: eli otetaan tuuletusikkunan yläosan tiivisteestä noin 10 cm pätkä pois keskiosalta, tällöin ilmaa tulee siitä raosta.
Kuinka paljon rakoventtiili nostaa asunnon (kiinteistön) lämmityskustannuksia?
ihan VITUSTI
En oikein tiedä mikä on rakoventtiili, mutta kyllä tiiviissä talossa korvausilmaventtiileita tarvitaan.
Jos rakoventtiilllä tarkoitetaan systeemiä, jossa ilma kiertää ikkunalasien välistä niin en laittaisi. Ikkunat likaantuvat myös sisäpuolelta hetkessä ja kun en ikkunoiden jatkuvasta pesusta tykkää..
Ikkunan päälle karmiin, seinään... Jos on tuuletusluukut pikkikkunoiden paikalla, niin niiden yläosa on varmaan helpoin paikka asennuksen kannalta ja hyvä paikka muutenkin. Pikkusen sijoittaisin ja laittaisin ulkolämpötilan mukaan (ilman sähköä) säätyvät termostaattiventtiilit. Maksavat hieman enemmän, mutta käytännössä toimivat mukavasti ilman jatkuvaa kiinni-auki säätelyä.
Mitä ihmeen kiinni-auki säätelyä ja jotain ulkolämpötilan mukaan säätyviä, kyllä sitä ilmaa täytyy sisälle vaihtaa jatkuvasti ihan saman verran olkoon ulkona sitte mikä keli hyvänsä.
Kunnollisesta tuloilma venttiilistä tulee 20c ilmaa vaikka ulkona olis -30c kyllä siitä on lähdettävä.
Mitä järkeä tuoda huoneilmaa lämpimämpää ilmaa venttiilistä? Sehän jää katonrajaan pyörimäään herkästi. 2-3 astetta huoneilmaa viileämpää, niin hyvä on.
No niihän toi onkin huoneilmaa viileämpää kun huoneilma on 22-23c ettäs tiedät ja miten ihmeessä se uusi ilma voi jäädä katonrajaan pyörimään kun asunnosta poistuu kuitenkin ilmaa jatkuvasti, meinaatko että katonrajaan muodostuu valtava ylipaine kun kaikki uusi ilma jää sinne pyörimään ja lattian rajaan tulee hirmuinen alipaine kun ilmaa poistuu, mietippä sitä.
Termostaattiventtiili siksi, että..
Oletko koskaan huomannut, että ilma vaihtuu sitä tehokkaammin, mitä isompi on sisä- ja ulkolämpötilan ero? Jos et ole, niin avaapa ulko-ovi kunnon pakkasella, ehkä huomaat eron kesäkeliin verrattuna.
Termostaattiventtiili toimii niin, että se pyrkii vaihtamaan ilmaa yhtä paljon lämpötilaeroista huolimatta. Sillä pyritään siis juuri siihen, kuten kirjoitit: "kyllä sitä ilmaa täytyy sisälle vaihtaa jatkuvasti ihan saman verran olkoon ulkona sitte mikä keli hyvänsä"
Sellainen perus-narustavedettävä venttiili pidetään yleensä talvella kiinni. Tai kiinni on väärä sana, koska siinäkin on perussäätö, jolla venttiili saadaan olemaan hivenen auki. Vain kesäkelissä, tai poikkeustapauksissa siihen naruun tarvitsee koskea ja avata venttiiliä isommalle.
Ikkunan päällä olevissa säleikössäkin on usein jonkinmoinen säädettävä luukku. Ainakin meidän aiemmassa asunnossa oli. Talvella pienemmälle ja kesällä täysin auki, mutta ei toimi automaattisesti.
Alkuperäinen kysyjä ei varmaankaan tarkoittanut kunnollista lämmitettävää tuloilmalaitetta, vaan yksinkertaista tuloilmaventtiiliä. Siis sellaista, joita on alkuperäisasennuksena vallankin 80-90 luvun taloissa joka huoneessa.
Aiemmin rakennetuissa venttiilit on yleensä unohdettu ja ilma vaihtuu, jos vaihtuu hallitsemattomasti ihan muista raoista.
Myöhemmin rakennetuissa taloissa on lähes poikkeuksetta koneellinen tulo ja poisto lämmön talteenottoineen.
Kaikki suoraan ulkoa kylmän ilman tuovat venttiilit ovat hanurista, mutta mielestän termostaattiventtiili on niistä toimivin. Ja tämä ihan omasta kokemuksesta.
Huoneilma on 19-21 asteista. Kunnollinen tuloilmaventtiili on katonrajassa. Myös poistot ovat katonrajassa. Kun tulo on liian lämmintä, se siirtyy tehokkaasti katonrajaa pitkin poistoon.
Vai voiko olla niin, että kaikilla ei ole ihan samoja tarpeita? Hmm... Ei. Kyllä sinulla vain on liian kuuma sisällä. Lattialämmitystä pienemmälle!
No nythän ne suomalaisen ilmanvaihdon ongelmat löytyi ilmaa vaihdetaan vain katonrajassa kun tulo ja poistoventtiilit ovat katonrajassa niin ihmekös tuo ettei ilma vaihdu puolessa välissä huonetta puhumattakaan lattianrajasta.
Ja toinen ongelma heti perään tuloilmaa kuristetaan ja poisto vaan vetää entistä paremmin ongelmana alipaineen lisääntyminen ja ei tarvi enään ihmetellä mikä ilmanlaadussa mättää.
tai sitten sinulla on liian kylmä. mikä hevetin 19-21 astetta johan siinä perse jäätyy penkkiin kiinni! meillä 24-25 astetta ja vähempää ei missään nimessä. kunnolla kun takat lämmittää niin jopa 30 astetta helposti.
!930 luvun taloissa on ilmanvaihtoventtiili melkein katon rajassa. Ainoa hankaluus on suodattimen vaihto.
Melkein sata vuotta sitten oli ilmanvaihtoasiat kuitenkin paremmin suunniteltu kuin nykyiset ikkunaventtiilit. Eikä ikkunaventtiiliin voi edes laittaa tiheää suodatinta.