Nakutus

626 2.0 -90 mazdan venat nakuttaa käynnistettäessä,nakutus kestää jopa pari minuttia. Ovat kuulemma pikeytyneet. Onko muuta mahdollisuutta, kuin purkaa yläkerta ja vaihtaa uutta kamaa tilalle? Samoin öljynkulutus on melko mahtava n.1l per.1000 km. Onko öljyrenkaat kuoleentuneet,vai olisiko vika ohjurien kumeissa? Autolla ajettu 260000km.
5718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No voithan sä vaihtaa ne hydrauliset välyksensäätimet jos haluat mutta varaudu että ne tulee maksamaan noin 30e kappale. Mutta vois olla parempi että vaihtaisit aluksi nuo ohjurin kumit niin se voi ainakin hillitä tuota öljyn syöntiä ja Jos mä muistan oikeen niin ne välyksen säätimet voi purkaa ja puhdistaa mutta en ole varma. mulla nakutti kans tuo -89 626:nen mutta vaihdoin öljyiksi MOBIL 1 5W-50 niin parin vaihtokerran jälkeen nakutus loppui lähes kokonaan.

Äänestä
  • Kiitti mazdalogi.Mä olen koittanut useita öljyjä, mutta kaikki ne häviää koneesta yhtä sutjakasti, Mobil 1 ylivoimaisesti nopeimmin.Mutta eipähän tarvitse öljyjä vaihtaa kovin usein, kunhan kaataa uutta koneeseen ja vaihtaa suodattimen n.10000km välein.Eikä millään merkillä ole nakutus vähentynyt.Ei siitä äänestä kuulemma tarvitse huolestua ei siitä kone hajoa.

    Äänestä

  • Högi kirjoitti:

    Kiitti mazdalogi.Mä olen koittanut useita öljyjä, mutta kaikki ne häviää koneesta yhtä sutjakasti, Mobil 1 ylivoimaisesti nopeimmin.Mutta eipähän tarvitse öljyjä vaihtaa kovin usein, kunhan kaataa uutta koneeseen ja vaihtaa suodattimen n.10000km välein.Eikä millään merkillä ole nakutus vähentynyt.Ei siitä äänestä kuulemma tarvitse huolestua ei siitä kone hajoa.

    Joo eihän se konetta hajota mutta on se aika veemäinen naputes. tuli vaan mieleen kun kerran kans piruuttani kyselin noista välyksen säätimistä niin oli niissä kova hinta ja vielä mun olis pitänyt vaihtaa kaikki 16 Kpl, olis tullut aika kalliiksi! Jos sä nyt kokeilet aluksi vaihtaa ne venttiilivarren kumit niin voithan sä kokeilla purkaa varovasti yksi sellainen säädin ja katsoa mitä se on syönyt, tuskin kovin monimutkainen rakenne. Jos sen vaan saa auki niin sitten ne kannattais pestä jossain bensassa tai polttoöljyssä.

    Äänestä

En tiedä oletko jo ehtinyt purkamaan konetta.
Yksi monesti hyvin toimiva keino olisi tehdä Forte-moottorin puhdituskäsittely: aine laitetaan vanhan öljyn sekaan, konetta käytetään hiukan korotetuilla tyhjäkäyntikierroksilla noin 20-30 minuuttia. Sen jälkeen öljyt ja suodatin vaihdetaan. Puhditusaineen ollessa koneessa autolla ei saa ajaa.

Öljyksi kannattaisi kokeilla Valvolinen MaxLifeä.

Äänestä
  • konetta vielä. Olen kysellyt tuosta Forte- pesusta, ja siitä on kahdenlaisia mielipiteitä. Toisten mielestä se on hyvä vaihtoehto, vaikutus vain ei ole kovin pitkäaikainen. Toiset taas ovat sitä mieltä, että piki ja noki liuetessaan tukkii pienimmät öljykanavat, joten sen jälkeen voi olla edessä isompi remontti. Nyt kokeilen teboilin 15-50 mineraaliöljyä, kun noi synteettiset häviää tosiaan n.1l/1000km. Mikä ei kuulemma ole vielä huolestuttava määrä, tosin omasta mielestäni se on kyllä melko kova. Remontin hinnalla ostaa vähän pirusti öljyä, ja kun auto ei savuta eikä merkkaa reviiriään, niin taidan katsoa vielä ainakin talven yli

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Högi kirjoitti:

626 2.0 -90 mazdan venat nakuttaa käynnistettäessä,nakutus kestää jopa pari minuttia. Ovat kuulemma pikeytyneet. Onko muuta mahdollisuutta, kuin purkaa yläkerta ja vaihtaa uutta kamaa tilalle? Samoin öljynkulutus on melko mahtava n.1l per.1000 km. Onko öljyrenkaat kuoleentuneet,vai olisiko vika ohjurien kumeissa? Autolla ajettu 260000km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu