Mitä, vai ei mitään tekemistä "lavatanssien" kanssa?
http://www.suomenlavatanssicup.com/index.php?action=info
Eikö tämä "lavatanssi" perustu melko paljon parinvaihtoon, eli kilpaillessa tarvis joka piisin jälkeen vaihtaa daami/herra.
Eikös tommonen "lavatanssi" ole lähinnä kilpatanssia?
Tanssitaan saman parin kanssa, harjoitukset ja kilpailut.
Osaava herra vie daamia kuin daamia näyttävästi kuvion kuin kuvion,samaten osaava daami seuraa herraa kuin herraa, tulee sieltä minkälaista kuvioo tahansa.
http://www.suomenlavatanssicup.com/index.php?action=info
Eikö tämä "lavatanssi" perustu melko paljon parinvaihtoon, eli kilpaillessa tarvis joka piisin jälkeen vaihtaa daami/herra.
Eikös tommonen "lavatanssi" ole lähinnä kilpatanssia?
Tanssitaan saman parin kanssa, harjoitukset ja kilpailut.
Osaava herra vie daamia kuin daamia näyttävästi kuvion kuin kuvion,samaten osaava daami seuraa herraa kuin herraa, tulee sieltä minkälaista kuvioo tahansa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Numero selkään ja hakuriviin.
Eikö lavatanssikilpailun t u o m a r e i t a kuuluis olla nimenomaan nämä tanssivat herrat ja daamit. Ne antais joka kappaleparin jälkeen arvosanan.1-10.
Esim. arvostelis kuinka mielyttävän tanssin kaveri tarjos, kuinka helppo oli seurata/kuinka kevyesti daami seuras ym. tanssin jutut.?
Seuraavat kappaleet tanssittas jo uuden, mahdollisesti tuntemattoman kaverin kanssa.
Mielestäni tämä on "lavatanssia"
Daami vois saada pisteen jos puntissa värähtää. Daamilta saattas saada säälipisteen, isonmasta vehkeestä useanmankin.
Hyvästä keskustelusta piste, tai asiattomasta höpinäsrtä menis viimeinenkin piste.
Pisteet jaettas siten kuin vastapeluri sen tanssin kokee, ei niin kuin ulkopuolinen sen näkee.
Lavatansseissa tanssitaan parille, ei tuomareille.
Numeroilapun paikka on rinnassa.
Lavatanssikilpailut olisi voinut jättää aloittamatta. Syitä on monia kuten tässkin ketjussa on huomattu. Silti lavoilla saa mielestäni tanssia niin hienosti ja monipuolisesti kuin osaa ja haluaa.
"Osaava herra vie daamia kuin daamia näyttävästi kuvion kuin kuvion,samaten osaava daami seuraa herraa kuin herraa, tulee sieltä minkälaista kuvioo tahansa."
Tätä minä en usko. Edes ylimpien tasojen kursseilla ei tanssi onnistu kaikkien kanssa, vaikka kaikilla olisi tuhat harjoitustuntia takana. Onnistuakseen aina hyväkin viejä joutuu välillä laskemaan tasoaan tai jopa käyttämään vääräoppista tekniikkaa.
Haluttin tai ei, lavoilla on aina kilpailua saada huomiota itseään kiinnostavilta tanssijoilta, tavalla tai toisella.
" Osaava herra vie daamia kuin daamia näyttävästi kuvion kuin kuvion, samaten osaava daami seuraa herraa kuin herraa, tulee sieltä minkälaista kuvioo tahansa. "
Enempi tanssineet tietävät todellisuuden eli : Osaava herra vie jonkun kuvion näyttävästi osaavan daamin kanssa, kun ovat sitä ensin pitkään ja sitkeästi harjoitelleet.
Tosi.
Tarkoitin lähinnä, joka taitaa parhaiten "lavatanssin" salat, sais eniten niitä pisteitä vastapelureilta. Eli näiltä kenen kanssa tanssii, kenen tanssi-illasta haluu tehdä nautinnollisen.
Nythän ne "pisteet" jaetaan esim, kenen tanssiasento on tilaa vievin (tämäkin raamikas asento ei edes kuulu lavatanssiin, ainakin tarvii niitä käsiä ja kyynärpäitä välillä laskea että mutkin mahtuu tanssiin)
Alottaja
Seinäjoella ollut vuosikymmeniä samat voittajat lahjottu Tuomari läks ilmavoimiin voittajat vaihtuu kumma kun täys kökkö ukko lahdesta voitti aina ,,saas näkee mitenkä nyt lahjotaan tuomaristo?
lahdessa kyrmyniska vääntäjät
fyysisenä urheiluna taitaa kuitenkin olla viimeisiä lajeja missä
ei käytetä hormooneja, piristeitä ehkä ja ehdottomasti särkylääkkeitä.
Seurannut! Ei pidä paikkaansa jopa bädit kauppaa hormooneita ja wiagraa tanssi elviksille
Mitäs sitten vaikka kauppaavat onko pakko ostaa
Äinään Mies ota wiagraa