Hei!
Pitäisi saada joulupakettiin oikeat piuhat tämän laitteen kanssa!
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/1185/cvngc/WD-My-Book-Live-3-TB-verkkokovalevy#tab-product-reviews
Tuossa paketissa ei kai ole piuhoja, tiedän Cat-luokituksista, mutta en
millainen johto on oltava, jotta gigabitin wlan-modeemin ja läppärin sekä tuon verkkolevyn välillä data siirtyy nikottelematta?
Olen epävarma, tarvitaanko yksi vai kaksi erilaista piuhaa, että verkko saadaan luotua. Myös kotimodeemi vaihdetaan tässä joulun alla, nyt vielä tuo vanha 10/100mt ZyXelin Wlan modeemi.
Riittääkö vanha ethernet-piuha, jotta uuden wlan-modeemin ja läppärin välille saadaan yhteys? Vai pitääkö siihenkin olla uusi ja nopeampi johto?
Ja sitten tuosta Nas-levystä tulee johto jonnekin..( nyt aivot jo niin solmussa.. ) wlan-modeemiin vai läppäriin.. ja siinä kai se johdon nopeus -cat-luokitusarvo on tärkeä, ettei ole liian hidas ja data junnaa hitaan piuhan takia.
(pari vuotta sitten yritettiin kotiverkkoa samalla levyllä, mutta silloin tuo vanha modeemin tuli tulpaksi eikä varaa uuden vaihtoon samalla kertaa ollut, joten hieman hajua tuosta verkon luomisesta, mutta en meinaa enää muistaa..)
Kiitos jos joku osaisi ohjata oikeaan suuntaan!
Millaiset johdot, jotta Wd My Book Live toimii nopeasti?
Nopeat piuhat?
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741094
- 691024
- 47952
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104948- 51895
- 49694
- 32674
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536