Eli hommasin Telewellin 3G HSPA mokkulan ja sen kaveriksi saman firman TW-3G reitittimen. Nettiliittymä on Saunalahden 3G.
Yhteys toimii normaalisti tikun yhteysohjelmalla kun laite on kiinni koneessa. Mutta tuon reitittimen kanssa en saa nettiä toimimaan. Kaikki selaimen avulla reitittimeen tehtävät asetukset ovat mielestäni ohjeiden mukaisia. Seuraavat seikat on myös huomioitu:
- mokkula pakotettu UMTS/HSPA -tilaan
- Pin-koodin kysely pois käytöstä
- APN: internet.saunalahti
Kokeilin määrittää asetuksia niin ohjatulla toiminnolla kuin manuaalisestikin.
Yhteyden muodostaminen 3G-verkkoon näyttäisi kyllä onnistuvan ja mokkulan sininen valo palaa tasaisesti. Reitittimen hallintasivuilla ilmoitetaan "yhteys muodostettu" tms.
Selaimella saa siis yhteyden reitittimeen RJ-45 piuhaa pitkin (LAN), mutta miksi nettiyhteys ei tule tietokoneelle asti. Windowsin (Vista) verkon hallinnassa on OK yhteys reitittimelle (tosin lukee "Tuntematon verkko") mutta siitä internetiin päin näkyy punainen rasti. WLANia en ole edes kokeillut, ensin pitää saada tuo reitittimen ja tietokoneen välinen LAN -yhteys toimimaan.
RJ45-kaapelin ollessa kytkettynä koneeseen, tulee vähän väliä myös ilmoitus "Uusi laite löydetty" ja että Internet Gateway Device tarvitsee ohjainohjelmiston tms. Tarvitseeko reititin muka jonkun ajurin vai voiko vika olla Windowsin verkon asetuksissa, palomuurissa tai jossain muussa?
Perhana että alkaa hermot mennä tämmöisen säätämisen takia. Laitteen pikaopas antaa ymmärtää asennuksen olevan simppeliä ja niin minäkin luulin, vaan toisin kävi.
Jos jollakulla on kokemusta/tietämystä vastaavasta ongelmasta, niin olisin kiitollinen neuvoista.
Telewell 3G mokkula + TW-3G + Saunalahti
5
419
Vastaukset
- tumpelo-87
Lisäystä edelliseen...
Kokeilinpa nyt myös tuota WLAN -yhteyttä ja sain sen toimimaan - ainakin osittain. Aluksi näytti hyvältä, mutta sitten nettiyhteys pätkähti tietokoneelta poikki. Katkaisin Windowsissa langattoman lähiverkkoyhteyden ja yhdistin uudestaan, mutta internet -kuvaketta ei enää ilmaantunut. Kummallista kyllä, samaan aikaan WLAN -yhteys toimi älypuhelimellani mainiosti.
Eniten minua kuitenkin kummastuttaa, miksi en saa tietokoneeseen nettiyhteyttä Ethernet -kaapelin kautta (siis RJ45 tietokoneen ja reitittimen välillä). Jos kaapelin kytkee ja reitittimessä on virrat päällä, Windows ilmoittaa:
"Windowsin on asennettava ohjainohjelmisto seuraavalle laitteelle: Internet Gateway Device"
-> valitsin vaihtoehdoista "Paikanna ja asenna ohjainohjelmisto"
Eikä tuota ohjelmistoa sitten kumminkaan löydy mistään...?
Täytyi lopulta taas kytkeä mokkula suoraan koneeseen jotta pääsin nettiin, pah! :/ - fyhuijkolpäålkj
Tuliko mukaan mitään reitittimen Client -ohjelmistoo CD-levyllä tms., vaikka kyllä pitäisi toimia verkkopiuhalla ainakin...siis pitäisi.
- fyhuijkolpäålkj
Ja sitten kun mallista ei oo tietoo, onko valmistajan sivuilla jotain mitä pitää ladata.
Myöskin UPnp vaikuttaa. - tumpelo-87
fyhuijkolpäålkj kirjoitti:
Ja sitten kun mallista ei oo tietoo, onko valmistajan sivuilla jotain mitä pitää ladata.
Myöskin UPnp vaikuttaa.Mukana tuli CD-levy, mutta siinä oli vain joku käyttöopas ja ohjattu asennus -toiminto (vastaava mikä löytyy reitittimen hallintasivulta). Windows ei löytänyt ko. levyltä mitään asennusohjelmaa.
Tuossa linkissä samanmallinen reititin:
https://telewell.fi/fi/tuote/3g4glte-tuotteet/TW3Greititinmallib/tw-3g-reititin-b-802-11-wlan-300mbps-uusi-malli
- fyhuijkolpäålkj
Voi olla monestakin kiinni....
Verkkojohto irti reitittimen ja koneen väliltä jos pelkällä wlanilla yrittää.
Verkkoasetuksista ottaa "pois käytöstä" sen koneen oman verkkokortin silloin kun yrittää wlanilla.
Ehkä jopa tuntuu siltä että se ei osaa valita kumpaa se käyttää.
Ja nettitikku on kyllä tuettujen laitteiden listalla.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-vista/using-internet-gateway-device-discovery-and-control
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 67698Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3683Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3540- 40501
- 36495
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17495Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489