Telewell 3G mokkula + TW-3G + Saunalahti

tumpelo-87

Eli hommasin Telewellin 3G HSPA mokkulan ja sen kaveriksi saman firman TW-3G reitittimen. Nettiliittymä on Saunalahden 3G.

Yhteys toimii normaalisti tikun yhteysohjelmalla kun laite on kiinni koneessa. Mutta tuon reitittimen kanssa en saa nettiä toimimaan. Kaikki selaimen avulla reitittimeen tehtävät asetukset ovat mielestäni ohjeiden mukaisia. Seuraavat seikat on myös huomioitu:

- mokkula pakotettu UMTS/HSPA -tilaan
- Pin-koodin kysely pois käytöstä
- APN: internet.saunalahti

Kokeilin määrittää asetuksia niin ohjatulla toiminnolla kuin manuaalisestikin.

Yhteyden muodostaminen 3G-verkkoon näyttäisi kyllä onnistuvan ja mokkulan sininen valo palaa tasaisesti. Reitittimen hallintasivuilla ilmoitetaan "yhteys muodostettu" tms.

Selaimella saa siis yhteyden reitittimeen RJ-45 piuhaa pitkin (LAN), mutta miksi nettiyhteys ei tule tietokoneelle asti. Windowsin (Vista) verkon hallinnassa on OK yhteys reitittimelle (tosin lukee "Tuntematon verkko") mutta siitä internetiin päin näkyy punainen rasti. WLANia en ole edes kokeillut, ensin pitää saada tuo reitittimen ja tietokoneen välinen LAN -yhteys toimimaan.

RJ45-kaapelin ollessa kytkettynä koneeseen, tulee vähän väliä myös ilmoitus "Uusi laite löydetty" ja että Internet Gateway Device tarvitsee ohjainohjelmiston tms. Tarvitseeko reititin muka jonkun ajurin vai voiko vika olla Windowsin verkon asetuksissa, palomuurissa tai jossain muussa?

Perhana että alkaa hermot mennä tämmöisen säätämisen takia. Laitteen pikaopas antaa ymmärtää asennuksen olevan simppeliä ja niin minäkin luulin, vaan toisin kävi.

Jos jollakulla on kokemusta/tietämystä vastaavasta ongelmasta, niin olisin kiitollinen neuvoista.

5

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tumpelo-87

      Lisäystä edelliseen...

      Kokeilinpa nyt myös tuota WLAN -yhteyttä ja sain sen toimimaan - ainakin osittain. Aluksi näytti hyvältä, mutta sitten nettiyhteys pätkähti tietokoneelta poikki. Katkaisin Windowsissa langattoman lähiverkkoyhteyden ja yhdistin uudestaan, mutta internet -kuvaketta ei enää ilmaantunut. Kummallista kyllä, samaan aikaan WLAN -yhteys toimi älypuhelimellani mainiosti.

      Eniten minua kuitenkin kummastuttaa, miksi en saa tietokoneeseen nettiyhteyttä Ethernet -kaapelin kautta (siis RJ45 tietokoneen ja reitittimen välillä). Jos kaapelin kytkee ja reitittimessä on virrat päällä, Windows ilmoittaa:

      "Windowsin on asennettava ohjainohjelmisto seuraavalle laitteelle: Internet Gateway Device"

      -> valitsin vaihtoehdoista "Paikanna ja asenna ohjainohjelmisto"

      Eikä tuota ohjelmistoa sitten kumminkaan löydy mistään...?

      Täytyi lopulta taas kytkeä mokkula suoraan koneeseen jotta pääsin nettiin, pah! :/

    • fyhuijkolpäålkj

      Tuliko mukaan mitään reitittimen Client -ohjelmistoo CD-levyllä tms., vaikka kyllä pitäisi toimia verkkopiuhalla ainakin...siis pitäisi.

      • fyhuijkolpäålkj

        Ja sitten kun mallista ei oo tietoo, onko valmistajan sivuilla jotain mitä pitää ladata.

        Myöskin UPnp vaikuttaa.


      • tumpelo-87

    • fyhuijkolpäålkj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      99
      9520
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4947
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      52
      4647
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2398
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1622
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      44
      1444
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      55
      1374
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      49
      1311
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1296
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1272
    Aihe