Canonin filmikalustoa

Vanha filmikuvaaja

Minulla on pari Canonin filmirunkoa ja puolenkymmentä ihan ok tason lasia. Onko niille enää markkinoita? Ne ovat olleet käyttämättöminä vajaat kymmenen vuotta ja nyt tekisi mieli palauttaa entinen harrastus hankkimalla digirunko ja muutama lasi. Kuulin, että sovitteella saisin fd optiikan uuteen runkoon, mutta ei taida kannattaa. Kannattanee vaihtaa koko setti pois, jos niillä olisi vaikka jotain arvoa jollekin. Itse en enää palaa filmikauteen.

2

172

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halpaa kuin saippua

      Kyllä niillä jonkin verran kiertoa yhä on, ihme kyllä! Rahallinen arvo lasketaan kuitenkin lähinnä kympeissä, ei missään satasissa.

      Sain kolmisen vuotta sitten hävitetyksi Canon AE-1-rungon ja siihen käypää lasitavaraa suunnilleen suurkiitokseen verrattavaa summaa vastaan.

      Katso vaikka täältä

      http://www.kameratori.fi/browse/

      mitä alan dealerit pyytävät ostavilta asiakkailtaan erilaisista fotorekkuleista . Jaa hinnat kahdella, niin tiedät suunnilleen, mitä he ovat valmiita ostossa hyvittämään. Hyvitys voi olla vähän parempi ostaessasi sopivaa kamaa tilalle. Jos taas jotakin tyyppiä on jo valmiiksi useampia kappaleita hyllyssä, putoaa mielenkiinto hankkia samanlaisia lisää ja ostotarjoushinta laskee vastaavasti.

      • NEXISTI

        Minä kyllä säilyttäisin nuo Canon FD objektiivit ja ostaisin esim jonkun Sonyn NEX digikameran (tai Olyn/Panan vastaavan). Siihen kun nuo FD:t saa helposti kiinni adaptereilla ( alk n 20 € eBaysta). Lisäsksi manuaalitarkennus on helppoa focus peaking/manual assist toiminnoilla NEXissä. Noiden manuaaliobjektiivien arvo on nousussa johtuen juuri noiden peilittömien digijärkkäreiden lisääntyvistä myyntiosuuksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1299
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1222
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      79
      678
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      608
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      26
      604
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      495
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      489
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      472
    Aihe