Lapsi pahoinpidelty, raaka teko, kukahan tekijä

Kaikenlaisia sikoja sitä onkin olemassa.. Onkohan ko lapsi määrätty sosiaalitoimen selvitysten perusteella mielisairaalle äidille..


Vaatteeton ja pahoinpidelty 2,5-vuotias löytyi hylättynä Kirkkonummelta

13.12.2013 17:37 Päivitetty 13.12.2013 18:01 0

Helsingin Sanomat :

Pelkissä vaipoissa ollut pieni poikalapsi on löydetty hylättynä pusikosta Kirkkonummen Masalassa. Lapsen löytymisestä kertoi ensimmäisenä Iltalehti.

Lapsen kasvot olivat löydettäessä ruhjeilla. Poliisi tutkii tapausta törkeänä pahoinpitelynä.

Löytöpaikan lähistöllä asuva poika löysi itkevän, noin kaksi- ja puolivuotiaan lapsen perjantaina kolmen jälkeen iltapäivällä Framnäsin urheilukentän huoltorakennuksen takaa.

Iltalehden ensimmäisenä tavoittama lapsen löytäjä on löytöpaikan lähellä asuva 17-vuotias Mikael Sundberg. Hän kertoo HS:lle, että vaikutti siltä, että poika oli piilotettu huoltorakennuksen taakse.

"Olin palaamassa työharjoittelusta kotiin, kun kuulin itkua. Löysin lapsen kentän huoltorakennuksen takaa portaiden vierestä peiton päältä makuulta pelkissä vaipoissa", Sunberg kertoo.

"Lapsella oli kuivunutta verta kasvoissa ja ruhjeita ja naarmuja eri puolilla kehoa. Soitin hätäkeskukseen, ja paikalle tuli neljä poliisiautoa ja ambulanssi."

Ilma oli erittäin viileä, Sundberg kertoo. Ilmatieteen laitoksen mukaan Masalassa oli lapsen löytöhetkellä nollakeli.

Vielä on epäselvää, kuinka pitkäksi aikaa lapsi oli hylätty. Hänellä on saattanut olla löydettäessä alilämpöä.

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MASALA89

      Tämä on todella surullista ja kaiken lisäksi Kirkkonummen seurakunta lomattaa näitä lapsia ja nuoria auttavia henkilöitä, kaiken lisäksi ilman YT -neuvotteluja.

      Eli apua tarvitsevat saavat kirkolta entistä huonommin apua.
      Minne meidän kirkollisverot oikein menevät, esim tämän tapauksen henkilöiden auttamiseen mielummin kuin raskaiden organisaatioiden ylläpitoon.
      Toivottavasti lapsi saa hyvää apua ja syyllistä rangaistaan rankalla kädellä, mulle ei noin nuoren lapsen pahoinpitely (tai kenenkään) vaan mene jakeluun.

      • vastuullisuutta

        .

        Etävanhemman vastuuseen kuuluu myös työnhaku, jos ei ole, ja elatusavun säännöllinen ja riittävä maksu.


      • hiake valk
        vastuullisuutta kirjoitti:

        .

        Etävanhemman vastuuseen kuuluu myös työnhaku, jos ei ole, ja elatusavun säännöllinen ja riittävä maksu.

        Justiinsa niin. Jos sitä vaan ajelee valkoisella pakettiautolla päivät pitkät ja rustaa kanteluita ja valituksia yökaudet, niin eihän sellainen peli vetele.


      • von Lagerbom
        hiake valk kirjoitti:

        Justiinsa niin. Jos sitä vaan ajelee valkoisella pakettiautolla päivät pitkät ja rustaa kanteluita ja valituksia yökaudet, niin eihän sellainen peli vetele.

        Eiköhän se "valkoinen pakettiauto" pörräile siellä ugissa, minulla ei ole sellaista pakettiautoa ollutkaan. Jos taas viittaat profiilikuvassa olevaan autoon niin se on Pontiac-merkkinen tila-auto, ei Hiace.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe