Evotutkimuksen huippua?

kunhan kysyn

4

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta tuossahan ei väitetä, että tuo tapahtuma olisi millään tavoin varmasti tapahtuva asia. Ja syytkin mainitaan. Se on skenaario joka nykytietämyksemme valossa on kenties mahdollinen. Juttu sinänsä on vanha.

      Lohdullista on myös se, että loppu olisi niin nopea ettemme huomaisi edes sitä emme kä saisi ennakkovaroitusta joten viimeisen hetkeen saakka voisimme olla levollisin mielin.

      Evotutkimuksen huppua tuo ei ole kun ei ole sitä lainkaan. Sinä päivänä kun opitte erottamaan kosmogian evoluutiosta lupaan syödä vanhan hattuni.

      • Ja jos oletetaan, että skenaario on tosi, se on oikeassa niin siltikään ei ole mahdollista ennustaa tuota tapahtuvaksi tai tapahtumattomaksi kvanttimekaniikan satunnaisluonteen vuoksi. Selvää kuin pläkki.


    • Mä kannatan tuota teoriaa. Se on selittänyt mielestäni sen, mitä tapahtui ennen alkuräjähdystä...ja miten maailma "loppuu" jälleen kerran ja miten se jatkuu siitä eteenkin päin. Tuo teoria on kuin hengittäminen. Sisään ja ulos. Laajentuminen ja luhistuminen. Sitähän tuo ei selitä, että mistä pirusta kaikki on alkanut. Miten kaikki alkoi ihan ensimmäisellä kerralla ja mistä kaikki tuli. Onko tuo sitten faktaa? Eihän se ole faktaa, kun sitä ei ole todistettu. Uutisessa sanottiinkin, että tutkimus vain vahvistaa teoriaa.

      Tiede on kuitenkin siitä lohdullsista, että tuollakaan uutisella ei lähdetä käännyttämään ihmisiä kristinuskoon tai mihinkään uskoon...Tosin, eiköhän joku hihhuli vedä tuosta taas jonkinlaisen maailmanlopun ennustuksen. "Maailma luhistuu, oletko valmis???"

      • Tosin, eiköhän joku hihhuli vedä tuosta taas jonkinlaisen maailmanlopun ennustuksen. "Maailma luhistuu, oletko valmis???"

        Tuo voi olla ainoa seuraus maailman menoon tuosta uutisesta. Ylen uutinen jättää kertomatta mm. sen, että tuo näkemys voi kumoutua heti jos alkeishiukkasten ominaisuuksista löytyy jotakin uutta tai löytyy uusia alkeishiukkasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      335
      3370
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      465
      3122
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2140
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1610
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      194
      1492
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1233
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1212
    8. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1130
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1127
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe