Evotutkimuksen huippua?

http://yle.fi/uutiset/tutkimus_universumi_voi_romahtaa_koska_tahansa_-_tai_sitten_ei/6985117

Näin eksaktiako tiede onkin? Ja sitten ivataan kreatistista katsomusta!
4111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta tuossahan ei väitetä, että tuo tapahtuma olisi millään tavoin varmasti tapahtuva asia. Ja syytkin mainitaan. Se on skenaario joka nykytietämyksemme valossa on kenties mahdollinen. Juttu sinänsä on vanha.

Lohdullista on myös se, että loppu olisi niin nopea ettemme huomaisi edes sitä emme kä saisi ennakkovaroitusta joten viimeisen hetkeen saakka voisimme olla levollisin mielin.

Evotutkimuksen huppua tuo ei ole kun ei ole sitä lainkaan. Sinä päivänä kun opitte erottamaan kosmogian evoluutiosta lupaan syödä vanhan hattuni.

Äänestä
  • Ja jos oletetaan, että skenaario on tosi, se on oikeassa niin siltikään ei ole mahdollista ennustaa tuota tapahtuvaksi tai tapahtumattomaksi kvanttimekaniikan satunnaisluonteen vuoksi. Selvää kuin pläkki.

    Äänestä

Mä kannatan tuota teoriaa. Se on selittänyt mielestäni sen, mitä tapahtui ennen alkuräjähdystä...ja miten maailma "loppuu" jälleen kerran ja miten se jatkuu siitä eteenkin päin. Tuo teoria on kuin hengittäminen. Sisään ja ulos. Laajentuminen ja luhistuminen. Sitähän tuo ei selitä, että mistä pirusta kaikki on alkanut. Miten kaikki alkoi ihan ensimmäisellä kerralla ja mistä kaikki tuli. Onko tuo sitten faktaa? Eihän se ole faktaa, kun sitä ei ole todistettu. Uutisessa sanottiinkin, että tutkimus vain vahvistaa teoriaa.

Tiede on kuitenkin siitä lohdullsista, että tuollakaan uutisella ei lähdetä käännyttämään ihmisiä kristinuskoon tai mihinkään uskoon...Tosin, eiköhän joku hihhuli vedä tuosta taas jonkinlaisen maailmanlopun ennustuksen. "Maailma luhistuu, oletko valmis???"

Äänestä
  • Tosin, eiköhän joku hihhuli vedä tuosta taas jonkinlaisen maailmanlopun ennustuksen. "Maailma luhistuu, oletko valmis???"

    Tuo voi olla ainoa seuraus maailman menoon tuosta uutisesta. Ylen uutinen jättää kertomatta mm. sen, että tuo näkemys voi kumoutua heti jos alkeishiukkasten ominaisuuksista löytyy jotakin uutta tai löytyy uusia alkeishiukkasia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunhan kysyn kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/tutkimus_universumi_voi_romahtaa_koska_tahansa_-_tai_sitten_ei/6985117

Näin eksaktiako tiede onkin? Ja sitten ivataan kreatistista katsomusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu