Luin alempana viestejä ja kysyisin sinulta miten venytit,kuntoutit polveasi,että saatoit istua kantapäillesi?Minulla on puolitoista vuotta sitten leikattu etur.side oli kokonaan poikki.Kuntouttanut olen ahkerasti ohjeiden mukaan istuminen on "tuskaa".
urheilijalle
eturistiside
1386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heippa! Päätin vastata sillä tiedän tilanteesi! minulta leikattiin kierukka ja eturistiside 3-4 vuotta sitten. Sain hyvät kuntoutus ohjeet fysioterapeutilta ja kävin säännöllisesti "kuntoutuksessa". Uskoisin, että sinä et ole venyttänyt polvea tarpeeksi..eli laitat jalan suoraksi, otat varpaista kiinni ja nosta ylöspäin (jalka suorana koko ajan). Tällä tavoin arpikudoksen pitäisi venyä ja elastisuus paranee. En muista muita venyttelyliikkeitä. Niitä kannattaisi kysellä fysioterapeutilta.
Tuo sinun puolitoista vuotta kuullostaa aika pitkältä ajalta..muistaakseni itsellä meni vähemmä aikaa, että pystyin istumaan kantapäillä. MUTTA: muistan, että siihen meni kyllä aikaa!! ja välillä oli sellanen olo, että en enää ikinä istu kantapäillä..:/ Kyllä se siitä sitten.