Miksi Saab 95 ei käynnisty ?

J O M

Ostin lokakuun lopussa vm. 2001 95:sen (n. 177 000 km) ja jo muutaman päivän kuluttua auto ei käynnistynyt. Virrat tulevat normaalisti kun avaimesta kääntää, mutta startatessa mitään ei tapahdu. Ei minkäänlaista ääntä startista eikä kone tietysti sitten inahdakkaan. Kylmänä auto ei tätä ole kertaakaan tehnyt ja aina kuitenkin n. puolen tunnin odottelun jälkeen starttaa normaalisti. Näin on nyt käynyt varmasti kymmenisen kertaa ja auto on ollut kahdesti tämän takia eri korjaamoissa. Autoon on vaihdettu nyt starttimoottori ja maakaapeli sekä asennettu kytkin jolla herätevirta ohjataan suoraa startiin, mutta sekään ei auta. Monitoiminäyttö on rikki, joten mahdollisesta vikailmoituksesta ei saa selvää. Onko kellään kokemuksia tällaisesta? En tiedä voisiko vika liittyä jotenkin ajonestoon, mutta mitään muuta ei itselle enää tule mieleen.

10

7623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihdettu on

      Kampiakselin asentotunnistimen-anturi on viallinen jos ei lämpimänä lähde mutta jäähdyttyään lähtee.Tyypillinen ongelma näissä 9-5 ja 9-3 saabeissa.
      Osa ei paljoa maksa kysy vaikka metro-autosta tai pro car servicestä(toimittaa matkahuollolla). joku asiansa tunteva korjaamo vaihtaa osan nopeasti, ainoana huomioitava on se että koneen tulee olla viileä jotta osaan uskaltaa mennä käsiksi

      • vaihdettu on

        Lisätään tähän vielä, että kannattaa tiedustella saabclub-foorumilta näitä ennen kuin lähtee turhaan osia vaihtelemaan.Autollasi on ajettu juuri sen verran että tietyt osat alkaa oikuttelemaan ja ne tunnistaa oireista nopeasti.
        Sieltä löydät mm-ohjeet miten saat monitoiminäytön kuntoon ym.Tällaiset moottorivikailmoitukset( jos tulee) eivät kyllä näy siinä sid-näytöllä vaan check engine symbolilla mittaristolle josta sitten voi tech-2-lukijalla selvitellä.
        Tämä sinun kyseinen vika ei aina vilauta check engineä, mutta osa vaihtoon


      • pyörittäisi kyllä

        "startatessa mitään ei tapahdu. Ei minkäänlaista ääntä startista eikä kone tietysti sitten inahdakkaan."

        Asentoanturi ei mykistä starttimoottoria.


      • saabisti..
        pyörittäisi kyllä kirjoitti:

        "startatessa mitään ei tapahdu. Ei minkäänlaista ääntä startista eikä kone tietysti sitten inahdakkaan."

        Asentoanturi ei mykistä starttimoottoria.

        No ensin tulee mieleen irronnut akunkenkä ja sen jälkeen virtalukon pohja. Ihan kuin useimmissa vanhoissa autoissa.


    • J O M

      Kiitos vinkeistä palstalaisille. Sen verran vielä että kun auto tekee tenän, kuuluu jostain päin keskikonsolista ikäänkuin releen räppäämistä pois ja päälle. Täytyykin tuo akun kenkä tarkistaa ja ottaa vähän enemmän selvää tuosta asentoanturista.

      • yks vaan

        Asentoanturin vika tuskin ihan ensimmäisenä on tällä hetkellä kyseessä jos kerran edes startti ei pyöri.


      • kondensaattori
        yks vaan kirjoitti:

        Asentoanturin vika tuskin ihan ensimmäisenä on tällä hetkellä kyseessä jos kerran edes startti ei pyöri.

        Akun / latauksen kunto? Ajatko paljon pätkäajoa kaupungissa, tällöin akku ei välttämättä lataudu riittävästi. Defan akkulaturi jelppaa tässä ongelmassa :-)


    • J O M

      Vika köytyi virtalukosta. Kiitokset kaikille ja Hyvää Joulua

    • pena11

      missähän päin toi asentotunnistin siaitsee omassa 9-5 sessa on tommoinen lämpimänä ei käynnisty vika

    • Svenskgille

      Saabeihin ei tule koskaan vikaa, tämä on provo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17140
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4766
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      135
      3004
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe