Turussa on ollut tänä vuonna vilkasta kirkosta eroamista. Johtuukohan Kari Mäkisestä, joka antaa uskovaisille lausuntoja homoavioliittoja vastaan ja julkisuudessa puoltaa niitä. Sen ajatuksista ei kukaan saa selvää.
Parempi erota koko kirkosta.
http://eroakirkosta.fi
Sen tein.
-
Parempi erota koko kirkosta.
http://eroakirkosta.fi
Sen tein.
-
Vastaukset 79
Vanhimmat
Hyvä Turku. Esimerkillistä. Tulevatko tampereen metsäläiset perässä?
Raha jumalaksi vaan kaikille. Kumarra sitä kolmasti päivässä. Vakuutusyhtiön vaihdollakin tienaa saman.
Kun eroaa kirkosta, vaihtaa sekä vakuutusyhtiötä että sähköyhtiötä, niin tienaa jo kolminkertaisesti.
Sori, Tampere näyttää tässäkin turkkulaisille suuntaa. Perässä tulette, mutta ihan hyvin tulette. Ja se on hienoa.
Oikeaan suuntaan ovat molemmat menossa!
Aiheeseen lisää tulta varmasti Kari Mäkisen kommentti, ettei hän usko enää Raamattuun. Mies ei siis mole kristitty, vaan kuuluu huuhaa-porukkaan, joilla kaikilla on omat mielipteensä pyhistä asioista.
Raamatun kunnioittaminen ja toisaalta Raamattuun uskominen kirjaimellisesti ovat 2 ihan eri asiaa.
Mutta sitähän ahdasmielinen ei tajua.
Nythän porukat liittyvät uudelleen kirkkoon vähän ennen joulua kovimmatkin ateistit pehmenevät.
Pääsi on pehmennyt kun moisia typeryyksiä päästelet.
Uskonnolisuus on kuolemassa.
Pyyhi tomut päältäsi,sillä Taivaassakin iloitaan.Ei kirkkojen vaivais ukot jumalia ole,ei niitä tule matkia.
Käy kirkossasi nyt. Vältät Jouluruuhkia.
Jos ihmiset olisivat viisaita he eroisivat kokoomuksesta.
Kirkko ja ateismi eivät mitenkään liity yhteen, edes ajattelussa. Kirkkoon kuuluu paljon ateisteja. Kirkkoon kuuluu vain harvoja uskossa olevia.
Tämäkin asia jo käsitetään oikein. Kirkkokansa ja uskovaiset eivät voi tulla toimeen keskenään.
Kirkkokansa uskoo Lutheriin. Uskossa olevat uskovat Jeesukseen. Aika oleellinen ero.
On aika herätä todellisuuteen.
Lutherin ansioiksi luetaan vääriä asioita!
Suomalaisten yleinen, mutta virheellinen tieto on mm., että Luther antoi meille kansankielisen Raamatun. Tätä tietoa meille opetettiin koulussa. Se oli valhetietoa. 1 Timot. 6:20-21. Nyt tuo jo ymmärretäänkin laajoissa piireissä oikein.
Luterilaisen Suomen historia on kirjoitettu kansankirkosta käsin. Sitä taustaa vasten käsitämme, miten Lutherin mahtavuutta on yritetty nostaa pönkittää valheiden avulla.
Luther ei antanut ihmiskunnalle kansankielistä Raamattua!
Kreikankielisestä Septuagintasta käännettiin Raamattuja kansankielelle jo 100 luvulla jKr.
Jo niin varhain kuin neljännellä vuosisadalla jälkeen Kristuksen Raamattua alettiin kääntää koptiksi ja etiopiaksi. Myös 400 luvulta jKr syntynyt syyrialainen käännös (Pesitta) oli kansankielinen Raamattu (arameaksi). Ensimmäinen pysyvän aseman saanut raamatunkäännös on Versio Vulgata. Se syntyi munkki Hieronymuksen kääntämänä vuonna 405 jKr. Sitä käännöstä Luther käytti noin tuhat vuotta myöhemmin oman saksannoksensa lähteenä.
Piispa Vulfila käänsi Raamatun goottien kielelle jo 300 luvulla jKr. Se on ensimmäinen germaaniselle kielelle tehty käännös.
Armenialaiset ja georgialaiset saivat kansankielisen Raamattunsa 400 luvulla jKr. Sloveenit ja böömiläiset 800 luvulla jKr.
Lisäksi ennen Lutherin saksankielistä käännöstä oli olemassa kansankieliset Raamatut mm. saksalaisilla, englantilaisilla, hollantilaisilla, ranskalaisilla, espanjalaisilla, sekä islantilaisilla ja tanskalaisilla. Ruotsin kielinen ensimmäinen Raamattu oli 1300 luvulla syntynyt Mooseksen kirjojen käännös.
1400 Luvulla Raamattu oli käännetty jo yli 30. kielelle. Tuosta Raamattujen runsaasta tarjonnasta Lutherin oli helppo alkaa Raamatun kopiointityönsä.
Mitä kansa olisi Raamatun sisällöstä ymmärtänytkään.Tuskin heidän jokapäiväistä leivänsaantia raamatussa selkokielellä opastettu?
Kirkonvero oli ainoa syy, miksi minä aikoinaan "erosin kirkosta". Enhän minä siihen mitenkään koskaan "kuulunut" olekaan. Kasteen yhteydessä joskus viime vuosituhannen puolivälissä tietoni sinne annettiin.
Kirkonveroa on peritty jokaisesta palkastani vuosikymmeniä.
Työnanataja taloudellisista ja tuotannollisista syistään minutkin pihalle potkaisi.
Mitä teki kirkko?
Otti tästä pienestä työttömyysrahastanikin oman osuutensa. Järkyttävää.
Taloudellisista syistä siis lopetin kirkonveron maksamisen!
Onko tällaista niin vaikea ihmisten ymmärtää? Siis ihmisten.
Ymmärrystä on, mutta ei täyttä = Täyttä ymmärrystä vailla.
Jumalalla, Jeesuksella eikä Lutherilla ole tämän asian kanssa mitään tekemistä.
Ikää sinulla on n. 500 vuotta, mutta kirkollisveroa ehdit maksaa vain kymmeniä vuosia. Aika vähällä olet päässyt.
Toimeentulotukea saa vastaavasti enemmän.
Olet samalla aaltopituudella!
Erosin kirkosta rahan tähden, mutta myös kirkon valheellisuuden tähden. En voi uskoa mm. lapsikasteen taikavoimaan.
Joulun ilouutinen.
Tänä vuonna tulee täyteen 50 000 kirkosta eronnutta. Ja vauhti lisääntyy.
Tämä sivusto, http://www.eroakirkosta.fi on tuonut uskonnonvapauden lähemmäs ihmistä. Mitä helpompi on erota kirkosta, sen paremmin uskonnonvapaus toimii.
Siinäpä niitä hyviä uutisia märehdittäviksi koko jouluksi.
Turku ensimmäisenä kaikessa hyvässä ja pahassa.
Huomenna sen lopputuloksen tietää. Mutta jo nyt on kirkosta eronneita kertynyt tälle vuodelle noin 53 000 . Se on suuri joukko. Että ei ole enää ihan huuhaasta kysymys. On menossa suuri mullistus. Kirkkorakennuksia on jo myynnissä, kun heillä ei ole varaa niiden ylläpitämiseen.
23599 liittynyt kirkkoon ja kastetut lapset päälle.
http://www.liityhetikirkkoon.com/
Lasten mielipidettä vaan ei ole kysytty.
Vakuutusyhtiön vaihdollakin tienaisi enemmän kuin tuon. Ja jos haluaisi oikein säästää luopuisi osuuskaupassa ja siirtäisi ostokset siihen L-alkuiseen. Säästäisi 20 %. Tai jos kilpailuttaisi sähköyhtiön joka vuosi niin säästöä tulisi. Mutta jos oikeasti valitsee jumalakseen rahan pitää olla halua isompaan tienestiin eikä rippusten säästöön.
Kiitos Jumalalle! Vuonna 2013 erosi kirkosta 55 745 henkilöä. Eikö tämä jo itsessään kerro, että ihmiset ovat todella heräämässä todellisuuteen?
On väärin liittää kirkkoon pikkulapsia, joilta ei vielä voida kysyä, jos he itse tahtovat liittyä. Kirkkoon liittyminen pitää olla vapaaehtoista.
Tänä vuonna saamme entistäkin suuremman joukon irti harhaopista.
http://www.eroakirkosta.fi
Kunnioitettava juttu.
On halveksittavaa enää kuulua kirkkoon, jossa kaikenmaailman pedofiilipapit jylläävät ja peittelevät toistensa rikoksia.
En jaksa uskoo, et Turku eroaa kirkosta. Nyt, ku aloin oikee miettii, ni mahtaaks kaupungit edes kuulua kirkkoon.
Muta ei hätää. Uskontotyhjiötä ei ole luvassa, sillä hyvin lähitulevaisuudessa muslimit enemmän kuin täyttävät kirkosta eronneiden jättämän aukon.
Höpö höpö. Lutkulahkolaiset yrittää pelotella että ihmiset muuttuu islamistiterroristeiski jos eroavat kirkosta. Faktahan on se että uskonnot ovat kuolevaa perinnettä. Mitään uskontotyhjiötä ei todellakaan ole olemassa.
Joo, varustaudu heittään burkha naamalles ja sitä rataa.
Ei suames sen jälkeen naiset enää saa sanoo mielipidettään.
Teet niikkun ukkos sanoo. Ja maksat veros. Se on saletti.
Suut kiinni.
****** oli häikäilemätön ja sotaisa. Hänen elämänkertansa mukaan hän osallistui itse 27 taisteluun ja määräsi kannattajansa suorittamaan 38 ryöstöretkeä. Pelkästään Banu Quraiza -heimon joukkomurhan yhteydessä ****** mestasi 600–900 vangitsemaansa quraizalaismiestä. Heidän kaulansa hakkautettiin poikki Medinan torin läheisyydessä ****** kaivauttamilla kaivannoilla.
****** , jolla oli 13 vaimoa ja lisäksi tuntematon lukumäärä ryöstöretkiltä sotasaaliiksi kaapattuja jalkavaimoja, oli yhdynnässä lempivaimonsa Aishan kanssa tämän ollessa vasta 9-vuotias ja leikkiessä vielä nukeilla.
****** pitävät ****** täydellisen ihmisen kuvana ja hänen elämäntapojensa tavoittelu kuuluu keskeisenä osana ****** ideologiaan.
Turussa pitäisi kirkon antaa tapporahat rosvoista ja ilmaiset kirkko tiatterit kahvineen Homoista voisi Kirkko vääntää Homosylttyä lettujen väliin palan painikkeeksi ja sankaruudeksi Raamatun Sanojen väärentelyistä kansankirkossa.
Mä liityin uudestaan kirkkoon ja minusta tuli iloinen kirkollisveron maksaja.
Erosin kirkosta jo aiemmin. Mutta en eronnut Jeesuksesta. Tulin uskoon muutama vuosi sitten. Sen perusteella erosin kirkosta.
Nyt on uskovien seurakuntayhteys kunnossa.
Loppujen lopuksi, ei se luterilainen kirkko kauaa maailmanhistoriassa toiminutkaan. vain noin 500 vuotta. Seurakunta taas on toiminut jo 2000 vuotta.
Oli jo aikakin kirkon loppua.
Hienoa keskustelua. Aivan uutta aihealuetta meidän turkulaisten eteen. Niin, vaikka olemmekin nyt kirkosta eronnut kaupunki.
Kunpa koko Suomi eroaisi kirkosta! Sitä toivon.
Kirkko on kaatumassa kovaa vauhtia.
http://www.eroakirkosta.fi
Tänä vuonna tulee kaikkien aikojen ennätys. Ihmiset eroavat kirkosta massoittain. Mutta samalla niin sanotut "vapaat suunnat" kasvavat. Uskonto menettää merkitystään. Mutta oikeat uskovaiset lisääntyvät.
rehellistä uskoa kunnioitan.
Uskovaiset hupenee.... Uskontomuoti alkaa hiipua.
Taas uusi pedofgiliatapaus kirkossa.
http://www.hs.fi/sunnuntai/Lestadiolaisjohtaja antoi hyväksikäyttäjän välttää poliisin/a1388813055746
Vuoden ensimmäinen pedofiliauutinen kirkosta kuului jo viiden päivän jälkeen. Kirkon suurimman herätysliikkeen eli lestadiolaisten johtaja Olavi Voittonen suojeli toista lestadiolaismiestä, joka oli käyttänyt seksuaalisesti hyväkseen omia lapsenlapsiaan. Sairasta, täysin sairasta...
Kirkko rahoittaa lestadiolaisia. Lopeta sinä kirkon rahoittaminen osoitteessa https://eroakirkosta.fi/
On korkea aika erota pedofiliakirkosta.
Jos eroaa rahan vuoksi kirkosta ei sellainen asia kuin lapsen asema saakkaan häiritä. Koveta sydämesi kunnolla. Palvo rahaa ja tarkista tilisi joka päivä. Et taida olla oikein kunnolla kuolettanut sieluasi.
Kirkko palvoo rahaa päällimmäisenä sekä nyt huutaa parkuu jäsenkatoaan.
Katselkoon peiliin kaikenmaailman Paarmat Räsäset ja Mäkiset miksi ihmiset ovat saaneet koko puulaakista tarpeekseen.
Höpö höpö. Kirkko tekee tod paljon diakoniatyötä köyhien ja vähävaraisten parissa,
on toimintaa ja on ruokailuja sekä leirejä. Myös ruokakuponkeja kun toimeentulo-
tuki ei riitä.
Opettja: Voitteko nähdä Jumalan? Oppilaat: Emme. Opettaja: Voitteko koskettaa Jumalaa? Oppilaat: Emme. Opettaja: Sitten ei ole olemassa mitään Jumalaa.
Eräs oppilas kohottaa kätensä ja kysyy: Opettaja, voitteko nähdä aivonne? Opetteja: En. Oppilas: Pystyttekö koskettamaan niitä? Opettaja: En. Oppilas: Sitten teillä ei ole mitään aivoja.
Mulla on mri kuvaus levykkeellä ja voin katsella aivojani vaikka joka päivä.
Saatko sinä sen jumalan jonnekin dokumentoitua?
Olisin kiinnostunut tietämään jos siinä onnistut.
Teillä riittää näitä joka lähtöön mutta mitään todellisuuspohjaista asiaa ei tule.
"Opettaja, voitteko nähdä aivonne? Opetteja: En. Oppilas: Pystyttekö koskettamaan niitä? Opettaja: En. Oppilas: Sitten teillä ei ole mitään aivoja. "
Onko opettajalla kenties näkymättömät aivot? Mikäli hänellä on normaalit aivot, on ne nähtävissä helposti.
Lekalla päähän niin saattaa näkyä. Syyriassa ja muuallakin islamistit tekee noita tarkastuksia aika tiheään.
Kyl se ny sit vaa nii o.
No olipa puhe kerrankin ymmärrettävää,
ja vieläpä turkulainen puhuja. Jep.
Kyllä taitaa olla totta, että Turku eroaa kirkosta.
http://www.eroakirkosta.fi
Tuo puhe edesauttaa sitä.
jaksatko vielä
En minäkään mikään huippuuskovainen ole, mutta periaatteesta haluan tukea kirkkoa, koska sen loppuessa koko Suomi on täynnä moskeijoita. SItä en haluaa.
Vasta, kun Suomen lakia muutetaan, siten, ettei uskon varjolla voi harrastaa kaikkea kummallista, voi kirkosta eroamista harkita.
Kirkko on hyvä vastapaino kaikelle paskalle, jota telkkaarista tulee koko ajan.
T. Uskon johonkin suurempaan, en vain tiedä mikä se on. Varmasti ei Allah!
Aika raju sanoma kirkkoja vastaan oli tuossa puheessa Mutta kristittynä olen samaa mieltä. Ehkä asian voisi sanoa lempeämmin.
Kyl määki sit.
Videon puhe oli minulle uutta tietoa.
Olen oppinut vain koulun uskontoa. Se on ollut tätä evankelisluterilaista. Video tuntuu johdonmukaiselta. Meneekö Suomessa läpi, sen aika näyttää.
Puhe synnytti erilaisen olon.
Turku on kohta vapaa kaupunki. Sitä odotellessa autetaan kanssaihmisiä irti kirkosta.
Hesarin juttu tässä linkissä:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1390187758891
”Kristillisen opin mukaan ihminen on synnistä johtuen nykyisessä luonnollisessa olotilassaan matkalla kohti ikuista kärsimystä, jota nimitetään kadotukseksi, mutta hän voi pelastua uskomalla Jeesukseen Kristukseen, joka on valmistanut pelastuksen ilmaisena lahjana sijaisuhrillaan, kuolemallaan ja ylösnousemuksellaan.
Jossain kristinuskon tulkinnassa pelastuksen katsotaan yleensä koskevan vain ihmisen aineetonta sielua tai henkeä. Raamatun terminologiassa sielu viittaa kuitenkin - myöhemmästä kielenkäytöstä poiketen - ihmiseen kokonaisuutena. Kristilliseen pelastusoppiin kuuluukin usko ruumiin ylösnousemukseen uutena kirkastettuna ihmisenä.
Kristillistä pelastuskäsitystä voi luonnehtia kokonaisvaltaiseksi: pelastus koskee koko ihmistä ja tapahtuu yksin Jumalan armosta ilman ihmisen omia ansioita. Pelastuksen saa jokainen ottaa vastaan”
Tänään maanantaina alkoi nimien keräys uuteen kansalaisaloitteeseen, jolla vaaditaan kirkon erottamista valtiosta. Sen mukaan lainsäädäntöä pitäisi muuttaa niin, että valtionkirkosta luovutaan ja valtio olisi jatkossa kaikkien vakaumusten suhteen puolueeton.
”En odota, että eduskunta rientää heti muuttamaan lakeja. Mutta tästä pitäisi pystyä keskustelemaan asiallisesti”, sanoo aloitteen takana olevan Vapaa-ajattelijoiden liiton puheenjohtaja Petri Karisma.
”Onko valtionkirkon asema perusteltu enää nykypäivänä, kun uskonnottomien määrä on jo ylittänyt miljoonan rajan?”
Lainsäädäntö suosii Suomen evankelis-luterilaista kirkkoa sekä ortodoksista kirkkoa monin tavoin. Ne ovat julkisoikeudellisia yhteisöjä, eli niiden katsotaan olevan osa julkista valtaa.
Valtionkirkkojen etuoikeudet loukkaavat liiton mukaan muiden uskontokuntien jäseniä sekä erityisesti niitä, jotka eivät kuulu mihinkään uskontokuntaan.
”Perustuslain mukaan ihmisiä ei saisi syrjiä vakaumuksen perusteella. Ihmisillä on myös uskonnon ja omantunnon vapaus. Muu lainsäädäntö ei vastaa näitä hienoja periaatteita”, Karisma perustelee.
Uskonnollisen vakaumuksen pitäisi aloitteen tekijöiden mielestä olla yksityisasia. Kaikkien uskonnollisten vakaumusten tulisi saada yhdenvertainen kohtelu, minkä vuoksi valtion pitäisi olla puolueeton niiden suhteen.
Aloitteessa kyseenalaistetaan muun muassa valtionkirkkojen verotusoikeus. Verojen kantamisesta huolehtii valtio ja verot kerätään ennakonperinnässä muiden verojen yhteydessä. Juhlapyhät on säädetty kirkkolaissa, eikä eduskunta voi niitä muuttaa ilman kirkolliskokouksen suostumusta.
Kirkon jäsenillä pitäisi aloitteen mukaan olla oikeus kieltäytyä uskonnon opetuksesta kouluissa ja valita sen sijaan elämänkatsomustieto.
”Jos sinulta kysytään, mitä puoluetta äänestät, ei sitä tarvitse kertoa. Mutta koulussa kaikkien pitää kertoa uskonnollinen vakaumuksensa, ja sen pohjalta valitaan uskonnon opetus”, Karisma ihmettelee.
Aloitteen tekijät pitävät kyseenalaisena myös kirkoille ja uskonnollisille yhdyskunnille avioliittolaissa myönnettyä vihkimisoikeutta, jota uskonnottomien yhdistykset ja rekisteröimättömät uskonnolliset yhdyskunnat eivät saa.
Julkisen vallan tulisi lopettaa uskonnon harjoittaminen niin kouluissa ja päiväkodeissa kuin eduskunnan, armeijan ja yliopistojen tilaisuuksissa.
Aloitteessa vedotaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen tulkintaan uskonnonvapaudesta. Sen mukaan ihmisellä on oikeus olla paljastamatta uskonnollista vakaumusta tai sellaisen puuttumista.
Kello 14:ään mennessä allekirjoituksia oli kertynyt noin 350. Niitä tarvitaan puolen vuoden aikana vähintään 50 000, jotta aloite etenee eduskunnan käsittelyyn.
http://www.eroakirkosta.fi
Kävin allekirjoittamassa tämän vuoden parhaan vetoomuksen.
Mutta sivulle tunnistautuminen on tosiaan liian vaikeaa. Siihen kaatuu monen tuhannen ihmisen allekirjoitus.
Kysymyksessä on siis Yhdenvertainen Suomi - kansalaisaloite uskonnollisen ja vakaumuksellisen yhdenvertaisuuden puolesta:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/707
Hieno, kaunis ja vilpitön aloite ihmisyyden puolesta. Ja ripauksen yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Kannatan ja allekirjoitettu on!
Minulle tunnistautuminen verkkopankkitunnuksilla oli todella helppoa ja luonnollista. Yksinkertaiset ja toimivat sivut kerrankin.
Ja linkki ohjaa edelleen eroamaan helposti kirkosta.
http://www.eroakirkosta.fi
Ei maksa mitään, vaan rahaa alkaa kertyä .
Olen ateisti
Kuules poju. Mensassa on jäsenenä vain älykkäitä ihmisiä.
Ja allekirjoittaa samalla aloite kirkon aseman muuttamisesta euroopan ihmisoikeustuomioistuimen suositusten mukaiseksi. Suosittelen.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/707
VAPAAKSI USKONNOISTA !
Sinun on turha miettiä, mikä uskonto olisi oikea ja mahdollisesti sinulle sopiva !!! -
Et tarvitse ollenkaan uskontoa. Suhteesi Jeesukseen ratkaisee pääsysi Taivaaseen. Hän sovitti syntisi Golgatan ristillä 2000 vuotta sitten. - Jeesus kärsi, vuodatti viattoman verensä ja kuoli sijaisuhrina meidän syntisyytemme sovitukseksi. ”Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi..” Jes. 53:5. / Kuolemansa jälkeen Jeesus nousi ylös kuolleista. Hän on siis elävä Henkilö, ei uskonto tai pelkkä uskonnollinen ideologia.
Voit omin sanoin pyytää Häneltä syntisi anteeksi. Ja Hän lupaa näin: ”Sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos!” Joh. 6:37.
jeesus oli nössö, muhammad on idolini
Up
Ja linkki ohjaa edelleen eroamaan helposti kirkosta.
http://www.eroakirkosta.fi
Samantien on hyvä allekirjoittaa kansalaisaloite Yhdenvertainen Suomi, niin saadaan kirkko omakseen ja valtio omakseen, kuten Euroopan ihmisoikeustuomioistuin suosittaa ja Norja teki juuri.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/707
Allekirjoitettu. Jotain asialle pitää Suomessa tehdä ja onhan aloitteessa paljon hyvää.
Erosin kirkosta niin kovaa
Tänään erosin. Ja allekirjoitin samalla.
Taas erosin
Teit viisaasti!
Ihmiset alkaa tajuta tarvitaanko kirkkoa välttämättä vai voisiko joku muu taho hoitaa ne vähäiset tehtävät. Vielä ihan ilman jatkuvia tarinoita satuolennoista.
Minäkin rohkenin. Huojentavaa!
Mitä se puhe jostain videosta oli? En löytänyt täältä mitään videota.
Katsoin, että se oli poistettu, poistatettu? Miksi ylläpito ei tarkista poistamiaan viestejä, että onko niissä jotain sopimatonta. uskovat suinpäin jotain valittajaa, joka pyytää poistamaan viestin mutu tuntumalla
Tarkkaavaisuutta valvojat!