Omistan 3g -reitittimen, ja olen satunnaisesti käyttänyt Nintendo 3ds -laitetta verkossa kyseisen reitittimen läpi WPA2 -suojauksella.
Luin netistä kyseisen suojauksen murtamisesta, ja toistaiseksi olen käyttänyt kyseistä verkkoyhteyttä vähän, joten kukaan ei ole todennäköisesti vielä murtautunut siihen.
Murtautumiseen tarvitaan käsittääkseni authentication key, jonka saa vaikka lähettämällä nopean palvelunesto -hyökkäyksen uhrin koneelle, jonka jälkeen tämän täytyy käynnistää katkennut nettiyhteys uudelleen. Sen jälkeen saa keyn, jonka jälkeen pitäisi murtaa salasana. Vaikka hakkeri saisikin tiedot minulta, minulla on pitkä salasana, jonka murtamiseen vaaditaan brute -forcea, eli se ei ole mikään yleiskielellinen sana, jota voisi löytyä sanalistoista.
Olen ollut langattoman reitittimen kanssa lyhyitä toveja verkossa, joten todennäköisesti kukaan ei ole murtautunut siihen, mutta kysymykseni onkin, kannattaisiko siirtyä käyttämään kotikannettavallakin pelkkää langatonta nettiä WPA2- suojauksella ja vaihtaa salasana aika -ajoin?
Tosin tämäkään ei poissulje sitä, että jos koneellani on keylogger, niin joku voi saada salasanan vaihdon yhteydessä kirjoittamani uuden salasanan haltuunsa.
WPA2
0
159
Luetuimmat keskustelut
- 100812
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361750Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38576- 63548
- 30546
- 45533
- 66526
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48517Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27512En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.24511