Mulla edellisen mallin Avensis 1.8 koneella. Nyt kun vuoden ajellut, niin kyllä ohjaus harmittaa. Etenkin maantiellä talviaikaan ei mitään ohjaustuntumaa. Ratista saa pitää kiinni tarkasti koko matkan ajan. Onneksi suurin osa kaupunkiajoa, mutta kyllä ohjaus ärsyttää jo ihan kehäteillä.
Muuten ei mitään pahaa sanottavaa autosta.
Paraniko nykyiseen Avensikseen ohjaus selkeästi vai pitääkö katella muuta merkkiä seuraavaksi?
Muuten ei mitään pahaa sanottavaa autosta.
Paraniko nykyiseen Avensikseen ohjaus selkeästi vai pitääkö katella muuta merkkiä seuraavaksi?
Vastaukset 58
Vanhimmat
Miksi et käy koeajolla?
Kaikissa muunmerkkisissä oikeissa autoissa ja ligier ja kymco mopoautoissa on tunnokkaampi ohjaus kuin missään avessa.
Minua se suorastaan vi*uttaa.
mistä noita provoilijoita ja niihn vastaavia "pikkupoikia" riittää?
Ei kannata syyttää provoilusta. Itsellä ollut Avensis kohta 4 vuotta ja auto on muuten hyvä mutta se ohjaus. Mikä ihme niillä vinosilmillä on ettei osata/haluta tehdä siedettäviä ajo-ominaisuuksia.
Kohta on auton vaihto ajankohtaista, mutta merkki vaihtuu, ellei jotain uutta mullistavaa ohjaukselle tehdä.
En ole uusimpia aveja ajanut, mut taitaa olla sit huonontunut tuo ohjaus.
Mulla oli kaks farkku-avensista perätysten tuossa vuosituhannen vaihteessa(eli kauan kauan sitten) ja olivat kyllä todella hyviä ja jämäköitä ajaa.
Tuntuma oli todella hyvä ohjauksen olematta kuitenkaan liian raskas.
Olisko sit tuo syynä, että tehostaja vaihtui remmikeventäjästä sähköiseksi jossain vaiheessa..?
Ostakaa BEEEEEEE ÄMMMMMMMMMM WEEEEEEEEEEE
sillä pääsee ohjaus on hyvä vaikka pikkulillillä
BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
ÄMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
WEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE RULES 4EVA
Itsellä ollut avensis 2006 mallin,ja myös uudempi 2011 malli.Kyllästyin autojen huonoon ajettavuuteen ja vaihdoin Mersuun.Nyt on alla sellainen auto jota on ilo ajaa.Avensista en enää laita.
Onko mesesi vekselivetoinen?
Ei kun takavetoinen.
Hyvä Teemu-Petteri oikein hienoja e-kirjaimia, nyt kyllä tavauslankku ja isin tietsikan näppis ovat menneet sekaisin, pyydä äidiltä apuja jos kakki on jo vaipassa.
Kirjoittajan älykkyysosamäärän paljastaa mielestäni erittäin hyvien tiettyjen piirien - yleensä amiksesta valmistuneiden tai siellä opiskelevien - käyttämä ilmaisu:
"LAITTAA AUTO"
Esimerkiksi: Laiton tossa viime viikolla kakslitrasen Vectran.
Eiköhän auton laittajat ole tuolta Oulun yläpuolelta.
"Mulla edellisen mallin Avensis 1.8 koneella. Nyt kun vuoden ajellut, niin kyllä ohjaus harmittaa. Etenkin maantiellä talviaikaan ei mitään ohjaustuntumaa. Ratista saa pitää kiinni tarkasti koko matkan ajan. "
Olet saanut tutustua tyypilliseen japanilaiseen ohjaustuntumaan. Tuttu ilmiö. Muistelen, että Nissanilla on joskus ollut muutama malli, jotka eivät hoiperrelleet. Muutama.
Kyseessä siis ominaisuus, eikä vika.
Jostakin syystä myyntitykeillä japanilaisia aika vähän. Olisiko yksi tärkeimpiä syitä se, että paljo ajaminene tarkoittaisi japsin kanssa paljoa veivaamista. Eli ne myyntitykit, jotka valitsevat itse autonsa, helposti sivuuttavat japsit.
Laittaa on pohjalaisten murretta.Yleinen sanonta jos ostaa esim.auton.Terv.mersuun vaihtanut.ps.ei ole Mersuni vekselivetoinen.Käteisellä vaihdoin.Viiskymppisellä on jo lompsa kunnossa toisin kuin teillä pikkupojilla.
Eikös laittaa ole sama kuin asettaa ja panna?
ei ole laitapa sanat toiseen lauseeseen,
isä asetti sian kuoliaaksi
isä pani sian kuoliaaksi
Laitapa nokian-renkaat alle, hiljenee ja huojunta häviää.
Alkuperäisillä kiekoilla ei tee mitään. Nastarenkaat niinikään huonontaa ohjausta, suosittelen kitkoja.
Älkää missään nimessä laittako Kitkoja Aveen, sitte se vasta mahdoton on, vetelee ties minne ..
Avessa 2012 kitkat ja multidrive-s hyvin pelaa yhteen.
Jos tosin ajaa ympäri vuoden kitkoilla en voi suositella, mutta pakkaskaudella ok :-)
Ei muuten vetele uusi Ave Nokian kitkoilla. Kaikkiin autoihin kitkat ei sovi, mutta Aveen sopii!! Saa muuten olla hyvät nastalliset että Noksun uusille kitkoille pärjää pidossa. Suurimmissa kaupungeissa riittäis että taksit ja muu julkinen liikenne ajelee nastoilla, meille muille riittäisi kitkat. Pysyisi tietkin paremmassa kunnossa.
Asiaa puhut! Menee miten sattuu.
Renkaspaineet ovatten a ja ö sanoi piirimyyjäkin.
Huoltamispälikkö oikein neuvoi kätestä pitäen meidän mamma (kun sillä on vielä kortti ja mulla ei).
Siinä avesniksessa pitää olla hiukan vajailla paineilla renkaat 1.7 tajkana ja 1.85 etessä niin menee suoraan paremmin. Ainua on että raskaampi paikallaan käännellä mutta eikös autolla olla liikkeellä tavallisesti. Muuten mennyt hyvin mutta jarrupaloja ja etuvaloja saatu korjata moneen kertaan eikä autolla ajettu kun 87 tuhatta. Sama huoltomestari sanoi että jarrupalat kuluu kun se ajon vakavoituslaite jarruttelee omia aikojaan ja on tavallista muissakin autoissa kuin toijotisa.
Sivutuuli kyllä ottaaa aikalailla mutta pysyy tiellä kun on tarkkana eikä hurjastele.
Uusi Avensis on maantiellä hiljainen ja suuntavakaa kulkija. Tämän ovat todenneet mm. Tekniikan Maailma ja kaikki Avensiksen todelliset omistajat. Joka muuta väittää (esim. tässä yläpuolella) ei ole uudella Avensiksella itse ajanut, pelkkää panettelua.
Uuden aven 2012-13 romaniassa tehdyt good year-merkkiset alkuperäiset kesärenkaat on aivan onnettomat. Kun vaihdoin ne Nokialaisiin melu vaimeni ja ajo vakautui. Auto on ilmeisen herkkä rengastyypeille ja rengaspaineille, kokeile ensin laskea rengaspaineita 1,8-1,9 bariin alkuperäisestä 2,2-2,3 barista.
Tarkistuta myös aurauskulmat ovat saattaneet muuttua kuoppaan / routamonttuun ajon seurauksesta.
Nastarenkaat tekivät 2009 uusikoppaisesta lavesta evottoman ajettavan, nykyisessä 2012 automaatti avessa kitkat toimivat paremmin.
Toytotan Ajettavuus ja ohjaus kuitenkin paranee alkuperäispaineita nostamalla......
-En tiedä, mitä valmistaja on ajatellut noita MINIMIPAINEITA suositellessaan, mutta siksi siellä KÄYTTÄJÄN KÄSIKIRJASSA on oikein MINIMIPAINEET annettu MYÖS ajonopeuksilleYLI 160km/h ja noilla suositteilla Avensis onkin ihan kelpo ajoettava myös 80-100km/h nopeuksissa!
:-) muka huoltomies :-)
Turha syytellä renkaita tai paineita, ei se tekele siitä mihinkään parane. Muissa autoissa ei renkailla ja paineilla ole suurtakaan merkitystä, miksiköhän?
Kaikissa autoissa renkaat vaikuttavat ajotuntumaan samoin niiden profiili ja hintaluokka. Vai väitätkö että pinnatut talvikiekot on yhtä hyvät kuin uudet testivoittajat?
Höpö höpö puheita "mitään parane" miehellä, ajokokemus taitaa rajoittua clerasil-tuubin puristeluun?
Kuules poju, ajokokemusta on yli 40 vuotta. Ei nyt puhuta mistään nuukien Tojopappojen suosimista pinnatuista "talvikiekoista" vaan uusista renkaista. Kyllä se syy huonoon ajettavuuteen löytyy sieltä Tojo-logon takaa.
Renkaat ovat ajamisen a&o moottoripyörällä yli45 vuotta ajaneena ja edelleen hengissä tiedän mistä puhun. Autossa sama juttu vaikka ei niin määräävä kuin moottoripyörissä. Huonoilla renkailla voidaan pilata hyvänkin auton ajo-ominaisuudet. Kun on autolla 60tkm vuodessa tienpäällä oppii arvostamaan kunnon rengastusta niin talvella kuin kesällä.
Täällä mutu-tuntumalla heittelevät ovat yleensä hormonimyrskyssä rämpiviä nuoria joilta puuttuu tieto mutta elämänkokemusta on ainakin 50v edestä.
Jokainen ajaa sillä autolla mikä kulloinkin on tarpeen, hyvä niin valikoimia löytyy.
Hyvän NÄKÖINEN rengas ei välttämättä ole ajo-ominaisuuksiltaan kovin kaksinen.
Suosittelen kokeilemaan tällekin 40-vuotta autonratissa hintahaitarin yläpäässä olevia renkaita, saattaa olla pienoinen yllätys.
Jos Tojot on noin tarkkoja rengastuksesta niin sittenhän niihin on olemassa vain tasan yksi vaihtoehto kesä- ja talvirenkaiksi ja niihin vielä tarkat ilmanpaineet. Miksei missään ole sitä kerrottu vieläpä maahantuojan toimesta. Kymmenet tuhannet omistajat pohtivat asiaa turhaan.
Itselläni on avensis m.2009 2.0 diesel farmari. Ohjaus aluksi vaivasi, mutta nyt siihen on tottunut. Entisessä autossa oli kotimaiset kitkat. Olin silloin jo tyytyväinen renkaisiin. Nyt avensiksen alla on Michelin kitkat. On sanottava, että näin hyviä renkaita ei minulla ole koskaan ennen ollut, eivät edes edelliset kitkat nastoista nyt puhumattakaan. Näillä ave kulkee suoraan ja hiljaisesti. Ne myös vierivät kevyesti. Avensis on kansan auto ja hyvä sellainen. Ne eivät ole halpoja autoja, ja sellaisen omistaminen herättää aina kateutta. Viikko sitten oli jossakin lehdessä maininta saksalaisen TYV:n tekemästä tilastosta katsastuksessa havaituista vioista eri automerkeillä. AVE siinä komeili keulilla vähävikaisimpien joukossa. Se on karua tekstiä. Miettikää mitä jatkuva korjaaminen puhumattakaan siitä mitä moottorivaurioiden korjaus maksaa. Toyota ei ole turbomoottoreihin vielä lähtenyt mukaan. Osaamisesta tuskin on kysymys. Toyotalla on automaattilaatikko, josta olen kuullut pelkkää hyvää. Tosin kallis, mutta muuten hyvä. Autoa hankkiessa järjen käyttö kannattaa.
Siis kaikki hankkimaan Aveen Michelinin kitkarenkaat.
"Toyota ei ole turbomoottoreihin vielä lähtenyt mukaan"
Mikäs siinä sinun dieselissä sitten on, oletko poistanut koko turbon?
Mitäs tekemistä tuolla vuodatuksella viattomuudesta on aloituksen kanssa?
Ongelmana ei ole henkilöauton dieselit vaan bensaturbot. En halua mainita merkkiä, mutta ongelmia on ollut eräällä merkillä ihan tarpeeksi. Kitkoilla 75% voisi ajaa ilman suurempia ongelmia. Maantiet säästyisivät, eikä mitään menetettäisi. Silloin ei kylläkään voi ajaa pimeässä lumisateessa ylinopeutta edellä ajavan peräpäässä kiinni ja voi vielä myöhästyä viisi minuuttia työpaikalta. Kansantaloudellinen hyöty kuitenkin olisi valtava.
" jarrupalat kuluu kun se ajon vakavoituslaite jarruttelee omia aikojaan ja on tavallista muissakin autoissa kuin toijotisa. "
Jaa, vai niin, no, minulla ajonvakautus on viimeisen 2 vuoden aikana joutunut puuttumaan ajooni tasan 1 kerran, liukkaassa liikenneympyrässä Tampereen lähellä.
Elikkä ei kulu jarrupalat sen takia.
Voi helevatti ku minnäi vaihoin tuollaseen missä on sähköistetty tehostus niin tunnoton se on mutta erittäin hyvä ja tarkka , vua ollii siinä vahaan hydraalipumpun tuottamaa apuun hirveä muutos , ja se ollii parempaan päin .
No jopas täällä puhutaan alhaisista paineista !! Alkaa polttoaine maistua jos pudotetaan alle 2,2 kilon paineita,.No uudella Anjoviksellä en paljoa ajanut, mutta äkkiä huomas että ohjauksessa ei ole mitään tuntoa keskialueella .ja Kitkat ei ainakaa sopinu hieman vanhempaan Anjovikseen,Ja jännä kun Piirimyyjä aika tuttu tosin sanoi että Aven takapään pyöränkulmat aiheuttaa noita ongelmia.
Olin toyota avensis vani.... puollustelin kans ohjausta aina kun niin moni ilkkui ,,sehän harmitti mutta lopulta se oli tunnustettava , kyllä se piruvie vetelee niin ,että käsi väsyy.... vaihdoin BMW,hen ja piti tietenkin maksaa paljon väliä ,mutta ei kaduta,,,,nyt nauttii joka kilometristä vaihdoin 09v aven 08 BMW 316 e90 Kyllä haisoo autolle.
Nää ovat aina olleet löysää kamaa, kun ei mee katsaaksikaan, niin sitten alkaa jo vanhuus vaivata. Älä välitä, vaikka poliisit puhalluttaa, töitä ne vaan tekee.
Suomalainen autolehti vertaili tojotan nykyistä ja edellistä mallia ja totesivat että kehitystä ei ole tapahtunut täm' on autoalan ammattilaisten toteamus ei minun joka ei olekoskaan koeajanut tojotaa
Lähde?
Lehti on Tuulilasi no 15 2013 sivu74 ja tässä ihmeteltiin huonoa ohjausta ja suuntavakautta ja seuraava malli omaa samat ominaisuudet
Itselläni on ollut citikkaa, pösöjä, chevyjä, fordeja, volkkareita ja nyt viimeksi pari avea. 2009 uusikoppaisen 1.8 vaihdoin 2012 automaatti aveen kesällä.
Ajo-ominaisuuksissa 2009 ave vastasi pehmeydeltään Citroen C5, muutenkin tuntuma oli samanoloinen. 2012 malli on hiljaisempi kuin 2009, kovempi jousitus kuin 2009 mallissa ajotuntumaltaan kuin ford mondeo.
Jostain syystä 2012 on varustettu Good Year kesäkumeilla jotka on valmistettu romaniassa. Ovat umpionnettomat kaikilla ajo-ominaisuuksien alueilla.
Jos olette ostamassa 2013 avea tarkistakaa ettei siinä ole noita romanialaisia suksia ja jos on vaatikaa vaihtamaan nokialaisiin, auto muuttuu aivan täydellisesti.
Ei vetelyä ei heilunta ei puskemisia ei vesiliirtoja ei rengasmelua ja yllätys yllätys tunnoton ohjauskin paranee.
Aven uusimmassa mallissa (facelift) ohjaus pistettiin vielä uusiksi. Tuulilasi ei verrannu siihen malliin, vaan tämän nykyisen mallin ensimmäiseen versioon.
Mulla oli alla Goodyearin Effifient Gripit ensiasennusrenkaina. Olivat tosi mukavat ja hyvät ajettavat, mutta eivät kestäneet kuin 20 000 km. Ensi kesäksi taidan ostaa Kumhot. Ainakin ne kestää saman verran eikä ajettavuuskaan ole ihan huono.
Tuota, tuota.....
Mulla on myös Goodyearin Effifient Gripit ja kyllähän ne melko kuluneet ovat ensimmäisen kesän jälkeen, kilometreja niille kertyi 18600....laitan vielä keväällä alle (nuuka)......
Se, että väität niitä "tosi mukavat ja hyvät ajettavat" kauhistuttaa kyllä minua.....
-jos nuo on hyvät, niin kuinka meluisat ja huonot ovatkaan 17":t jotka kestävät 30tkm?
Misukat täällä samoilla kilometreillä. Kuluneet vajaa kaksi mm. Samaa vauhtia jos kuluminen jatkuu niin menee vielä kaksi kesää hyvin.
Kannattaa uskoa mainosmiehiä että muut ovat misukkaa paremmat mm kestävyys. Ex Avessa renkaat ( mic ) kesti 62 tkm. Nuuka kaveri olisi ajanut niillä vielä 6 tkm.
Talvirenkaana nokialainen on ainakin huono. Onko joku parempi? Ehkä Contit?
Jos Michelinit miellyttää niin laita talvirenkaiksikin Michelinit
Ex-Avessa käytin ensin Nokian kitkoja, mutta viimeiset oli Michelinin kitkat.
Erot:
-ajettavuus ja suuntavakaus menee selvästi Misukoille
-lumipito menee Nokialle, muuten tasavertaiset
-melu ja kestävyys myös samaa luokkaa
Nyt viikko ajeltu uudella autolla Contin kitkat alla. Hyviltä tuntuvat ainakin paljaalla mutta liukasta ei täällä etelässä ole vielä ollut. Kesärenkaiksi sain Misukat, mallia en tullut tarkemmin katsoneeksi
Aiempi kokemus Michelin talvi ristiriitaisia. Primeraan ei sopinut ollenkaan. Johonkin euroautoon kävi mainiosti, esim MB E, Mondeo tai C5.
Tiedän, kitkat on hyvät. Tosin olen sen verran huono ajaja että haluan nastat.
Misukkojen huono talvisoveltuvuus on tiedossa autoliikkeilläkin. siis jos ei toimi.
Hinnan puolesta erot om pieniä, luokkaa 150 sarja.
Ehkä toi tosi mukavat oli liikaa sanottu, mutta ainakin hyvät ajettavat. Ja mulla on noi 17 tuumaiset.
Ostakaa Plymouth
Eikös omistajat joudu maksamaan, että pääsevät romuista eroon?
Olisit ostanut 2-litraisen. Siinä ohjaus on priimaa eli hydraulinen. Niissä on tunto tallella.
No kylläpäs taas on paskanjauhajia viestiketjussa , älkää hyvät ihmiset laittako PASKAA näille palstoille sillä menee pilalle koko hieno ajatus palstojen tarkoituksesta. ja mitä aven ohjaukseen tulee niin sähköinen ohjaustehostin ja renkaat ovat suurin syy huonoon ajettavuuteen. Toki auto on sivutuuliherkkäkin mutta sillä kuitenkin ajaa ja on varmatoiminen. Ylläpitokaan ei kukkaroa rasita.
Faceliftissä ohjaus ja alusta muuttui kokonaan. Nyt on aivan muiden autojen tasalla, rattikin pieneni ja ohjausvälitys tiheni, hiukan mikroautomainen alkaa jo olemaan.
Tuntuma ajossa ei ole vielä parhaiden tasolla, mutta suuntakorjausta ei tarvi tippaakaan, ei urissa eikä muutoinkaan. Ilmeisesti yksilöeroja myös esiintyy, tai olisko renkaat sitten, edellinen 2011 yksilöni oli surkea ajettava, säätivät takuusen 2krt ei parantunut, tää 2014 on tosi hyvä. Nokian 7:t alla.
Minä taas en huomannut faceliftissä mitään eroja vanhaan malliin ajettavuudessa. Molemmat mallit ihan riittävällä tasolla, tosin renkailla saattaa olla väliä, huomasin sen esittelyautoa ajaessani, jossa Bridgestonet ja vetelivät ihmeellisesti, nyt GoodYearit ja ihan ok.
Ajoin 6 vuotta tietä hakevaa 1.8 avensista ja "ihmettelin", sitten tarkastin auraus kulmat ja säädin ne. A vot on hyvä ajella. Kitkoilla(ei No Kia) ajellut 20 talvea.