Kunta mukaan pankkitoimintaan

Hieman ihmetyttää kunnan lähteminen mukaan pankkitoimintaan.
Toisaalta kun lukee kenelle lainat menee niiin se miksi ei taas ihmetytä alkuunkaan.
Eli kunta lainaa rahaa KontU:lle kahden hankkeen aikaista lainaa muutamia kymmeniä tuhansia? Ehdoista ei toki kerrottu julkisesti.

No ei hän toisaalta tuokaan ihmetytä jos ja kun ELY-keskukselta riittää hankerahaa myönnettäväksi AH stadionin kalustukseen ja ilmeen kohottamiseen?

KontU siis taas tekee kaiken veronmaksajien rahoilla, ensin lainaa kunnalta taas toinen puolirahasta ELY:ltä. Maksaa lainan sitten pois jollain avustiksella minkä saa kunnalta.

Kunnan elinkeinotoimintaa parhaimmillaan.
13164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Joopa joo, samassa pöytäkirjassa näyttää siltä, että kunta ottaa taas lisää lainaa ja toki maksaa siitä korot yms.

Mutta toki laina KontU:lle on korotonta ja kulutonta..???
Kuka näitä ehtoja neuvottelee ja miksi myös tätä kautta annetaan tukea yhdelle ja samalle urheiluseuralle.
Saavatkohan muutkin kunnassa olevat urheiluseurat kysymällä korotonta lainaa hankkeille, jos vaikka palkkaavat seuratyöhön edes sen ensimmäisen palkatun henkilön.

Lisäksi ihmettelen, että kuka pysyy enää kirjoilla AH-stadionin rahoituksesta kokonaisuudessaan ja sen omistussuhteista. Kunta rakentaa, ELY-keskus tukee, Maakuntaliitto tukee, urheiluseura hankkeiden kautta investoi kalusteisiin kunnan rahoilla jne. jne. Taisipa kunnan omassa talousarviossa olla myös kalustamiseen budjetoitu jotain. Ja kenen maalla nämä kaikki on Mestarinikkarienko?

Niin tyypillistä poliitikkojen "huttua", johon kaadetaan miljoonia ja taas miljoonia, ilman vastinetta. Rahaa menee 100 x enemmän kuin ikinä tulee.

Joku vielä ihmettelee miksi kuntatalous ja valtiontalous sakkaa?

Äänestä
  • Ei tietenkään ole tarkoituskaan, että pystyttäisiin seuraamaan rahan menon suuruutta.
    Ennen kuntavaaleja pari valtuuston ah-puolueen nokkamiestä todisteli Karjalaisessa että eihän stadioniin ole mennyt kuin muutama sata tuhatta!!!!

    Kymmenkunta vuotta sitten itse ampumahiihtäjien johto totesi että siihen mennessä stadioniin oli mennyt yli viisi miljoonaa! Ja siihen kun lisätään kunnan "oma" työ ja viimeisen kymmenen vuoden aikana pannut miljoonat , niin nähdään karkeasti missä mennään.

    Hämäys, harhautus ja suoranainen valehtelu kuuluvat oleellisesti ampumahiihtäjien ja heidän tukijoidensa taktiikkaan rahan lypsämisessä.

    Äänestä

No,eikös näiden kontu-tunkioveljien homman pitäny mennä konkkaan,ei vaan taia mennä,rahoitusta näkyy löytyvän,mutta ei nämä tontut usko ettei se kannata,vaikka joulu olisi tulossa vai tuoko pukki ylimääräistä rahaa?

Äänestä

Eniten ihmetyttää miten kunta pystyy tekemään tietoisesti kuluerän ilmaisella lainalla. Miksi ei käytetty kunnan takuuta pankkilainalle, jolloin muuta maksettavaa ei olisi tullut kuin tämä lainan takaisinmaksu, kun KontU ei sitä pysty maksamaan. Nyt tulee tonnien tappio korkokuluina ja muina maksuina, kunta ei rahaa ilmaiseksi saa. Olisi ollut reilua muita urheiluseuroja kohtaan ottaa lainasta edes korkokulut.

Äänestä

Pari vuotta sitten pidettiin mc-kisat.
Haapala kehua retosti että katsojia oli yli 20.000. Mutta edelleen Haapalan mukaan vain puolelta perittiin pääsymaksu! Miksi? Ennen näkemätöntä huolimattomuutta? Osaamattomuutta? Vai valetta?
Nyt olisivat ne pääsylipputulot näköjään tarpeen.
Kymppikin per lurjus tekisi 100.000euroa.

Äänestä

Ihmetyttää kun ampumahiihdon MM-, MC-,SM-kisat ovat aina Karjalaisen, kunnan ja KontU:n mukaan erittäin menestyksellisiä ja kävijöitä kisoissa on ollut vaikka kuinka paljon.

Miksi sitten vuosittain aina tarvitaan lisää tukia, lainoja ja kunta maksamaan sähköt yms. jos kerran tämä kilpailuliiketoiminta on niin kannattavaa??

Selvittäisikö joku tämän ikiliikkujan reseptin, siis ikuisen rahan tarpeen suurista tuloista ja hyödyistä huolimatta.

Karjalaisella on niin monta asiaan vihkiytynyttä toimittajaa ja taitaa olla joku ihan päätoiminen, joten jospa vaikka joku sieltä aloittaisi.

Äänestä
  • Kuka on vastuussa kunnalle koituvasta rahallisesta tappiosta, onko kunnan laillista ottaa itselleen lainaa, maksaa korot ym kulut ja antaa rahat urheiluseuralle. Täällähän on niin viisaita että voisivat selvittää...Nythän kisojen tekninen avustus, aiempina vuosina 75 000 on piilotettu jonnekin, ei näy investointisuunnitelmassa, tuki varmaan jostain kautta maksetaan.

    Äänestä

  • ah-ihanaa kirjoitti:

    Kuka on vastuussa kunnalle koituvasta rahallisesta tappiosta, onko kunnan laillista ottaa itselleen lainaa, maksaa korot ym kulut ja antaa rahat urheiluseuralle. Täällähän on niin viisaita että voisivat selvittää...Nythän kisojen tekninen avustus, aiempina vuosina 75 000 on piilotettu jonnekin, ei näy investointisuunnitelmassa, tuki varmaan jostain kautta maksetaan.

    Sen teknisen tuen 75.000€ maksaa maakuntaliitto, oli ja Karjaialsen jutussa aiemmin tällä viikolla, siis taas kerran loppukädessä me veronmaksajat..

    Näiden nykyisten poliitikkojen vallassa ollessa homma jatkuu.

    Ihmetyttää ettei ketään haittaa esimerkiksi se että joillain kouluilla ei ole varaa hankkia opetusvälineitä säästösyistä, vaikka toisaalla syydetään näin turhaan marginaalisen lajin kilpailujen ylläpitämiseen miljoonia. Loppukädessä samoja veroeuroja. Myös ne kuuluisat EU-tukieurot on meidän veroeuroja jotka vaan käyvät kierrokset Brysselissä ja osa jää matkalle.

    Äänestä

Ajatelkaapa jos ei rakennettaisikaan noita stadioneita ja palkattaisi Haapaloita vaan se raha käytettäisiinkin urheilun tukemiseen ja jos halutaan niin huippu-urheilijoiden tukemiseen.

Sillä rahalla saisi useammankin meidän huippu AH-naishiihtäjät ammunnan kuntoon kisatilanteissa ja olisivat niillä korkeimmilla sijoilla maailman huipputasolla mihin on oikeasti mahdollisuuksia.

Nyt rakennetaan seiniä ja maksetaan palkkoja eläkeläiselle sellaisia summia joista urheilijat vain haaveileivat. Heitä kyllä käytetään sitten mannekiineina ja esineellistetään AH-stadionin aikaansaannoksina...mitä he eivät itse asiassa ole!

Parempaa mainosta Kontiolahti ja Pohjois-Karjala saisi jos logot olisi pipossa palkintopallilla MM-tasolla useammin.

Äänestä

Tuonkin eläkeläisen palkat sos. kuluineen ja muine kuluineen tekee ainakin 100.000 euroa/vuosi.Siis yli miljoona 10 vuodessa. Meneekö hänen palkkansa suoraan kunnasta eli se ei näkyisi ampumahiihtoon annetuissa rahoissa.

Ja karmeinta on kun hän kehuu lehdessä homman olevan pelkästään hänen harrastuksensa.
Kukapa ei harrastaisi noilla liksoilla (hyvän eläkkeen päälle).

Äänestä

Kannattaa varmaan lukea myös aiempia KH:n pöytäkirjoja.
Kunnanhallitus on aiemmin myöntänyt korotonta lainaa myös mm. Maisemakylien Vellikello ry:lle, joka rakenti päiväkodin osin Leader rahoituksella jokunen aika sitten Kontiolahdella, oliko Mönnissä?
Ja eikös esittelytekstissäkin sanottu, että vuonna 2002, kunnanvaltuuston päättöksellä, kunta voi myöntää hankeaikaista lainaa. Nämä siis myönnetään sen pohjalta, että hakija on saanut kohteelle Leader-rahoitusta.
Onko lukutaidossanne vikaa, minäkin jopa maalaisjärjellä tämän ymmärsin ;)

Toivottavasti teillä löytyy Joulun aikana jokin muukin paikka, kun tämä Suomi24, vai onko eläm siirtynyt kokonaan tänne?

Äänestä

Eikö tälle humpuukille saada loppua!

Äänestä
  • Ei saa. Valitettavasti se vaan jatkuu, kiitos valtuustomme mikä rahat jakaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelijä kirjoitti:

Hieman ihmetyttää kunnan lähteminen mukaan pankkitoimintaan.
Toisaalta kun lukee kenelle lainat menee niiin se miksi ei taas ihmetytä alkuunkaan.
Eli kunta lainaa rahaa KontU:lle kahden hankkeen aikaista lainaa muutamia kymmeniä tuhansia? Ehdoista ei toki kerrottu julkisesti.

No ei hän toisaalta tuokaan ihmetytä jos ja kun ELY-keskukselta riittää hankerahaa myönnettäväksi AH stadionin kalustukseen ja ilmeen kohottamiseen?

KontU siis taas tekee kaiken veronmaksajien rahoilla, ensin lainaa kunnalta taas toinen puolirahasta ELY:ltä. Maksaa lainan sitten pois jollain avustiksella minkä saa kunnalta.

Kunnan elinkeinotoimintaa parhaimmillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu