miksi jeppe juo

Miksi opettaja kuntaan mahtuu poikkeuksellisen paljon hissuttelijoita?
22507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tilastoja?

Äänestä
  • eiköhän sama prosentti kuin muistakin ammateista

    Äänestä

  • hehe, eipä mulle ole tullut vastaan yhtäkään. Tehköön kotonaan kukin mitä lystää.

    Äänestä

Mitä tekemistä hissutelulla on minkään juoman kanssa?

Äänestä
  • Samaa mieltä. Jos rankan päivän päälle hissutteluu pullon laatu punkkua niin ei sillä ole mitään tekemistä juomisen kanssa.

    Äänestä

  • heikkiheihei kirjoitti:

    Samaa mieltä. Jos rankan päivän päälle hissutteluu pullon laatu punkkua niin ei sillä ole mitään tekemistä juomisen kanssa.

    Etkö oikeasti ymmärtänyt, mitä "hissutella" tarkoittaa?

    Äänestä

hissutella = tasainen mielihyvä hakeminen viiniä tasaisesti naukkaillen

Äänestä

Äidinkielen mekot täällä taas tarttuu jokaiseen pilkunpaikkaan. Keskustelun aloittaja on varsin oikeassa..opettajat ovat kesäterassien vakio kalustajia.

Äänestä
  • Raskas työ, raskaat huvit.

    Äänestä

  • Tissuttaja kirjoitti:

    Raskas työ, raskaat huvit.

    Valju työ, valjut huvit.

    Äänestä

Pienellä palkalla ei saa muuta kun pullon punaista. Sillä sitte turrutetaa päätä illasta toiseen. Aamulla poolopusero päälle ja eikun jeesustelemaan. On se rankkaa.

Äänestä

Opetustyö on vaativaa ja rankkaa, opetti sitten lapsia, nuoria tai aikuisia. Ryhmien vetäminen on aina vaativampaa kuin yksilötyö ( siis esim. yhden ihmisen kerrallaan ohjaaminen). Palkkahan ei vastaa tätä vaativuutta.
Lisäksi opetustyö sisältää paljon toistoa ja kymmenen opetusvuoden jälkeen ei välttämättä sisällöltään ole tarpeeksi kiinnostavaa/haastavaa älykkäälle ja pystyvälle yliopistokoulutuksen saaneelle henkilölle. Toki tuntisuunnittelulla voi paljon vaikuttaa työ vaihtelevuuteen, opetusmateriaalia ja tehtäviä vaihtelemalla. Mutta vuosi toisensa jälkeen asiasisältö tietty pysyy ytimeltään ihan samana.

Opettajia ei paljoa myöskään harrastusryhmissä näy (varsinkin yläkoulu/lukion opettajia). Eipä paljon työpäivän jälkeen jaksa. Jos alkaa tissutella kantsii miettiä työn vaihtoa. Ei kannata hukata elämäänsä alkoholiin.

Äänestä
  • Synkkä yksinpuhelu..

    Äänestä

Meidän naapurin ukko on erityisope akka äikän ope. Ja nyt täytyy sanoa että hissuja molemmat. Ja jeesustelijoita pahemmasta päästä.

Äänestä

Keskustelun osanottajilla ei näy tuo suomen kieli olevan hallussaan.

Sotkevat autuaasti verbit "hissutella" ja "tissutella".

Osaavatko edes jörniä?

Äänestä
  • Taas löytyi osaava kukkamekko verbejä vertailemaan. Relaa ämmä..

    Äänestä

  • tissuttelijamyös kirjoitti:

    Taas löytyi osaava kukkamekko verbejä vertailemaan. Relaa ämmä..

    Juuri näin. Luulisi olevan rankkaa tuo netinkin lukeminen kun pitää pilkkujen paikkoja etsiä..

    Äänestä

  • kossuttelija kirjoitti:

    Juuri näin. Luulisi olevan rankkaa tuo netinkin lukeminen kun pitää pilkkujen paikkoja etsiä..

    Ei täällä voi äidinkielen opettajat kirjoitella. Niiden äly ei riitä kahden numeron yhteenlaskuun jota lopussa tarvitaan.

    Äänestä

  • Minulla myös ottaa pahasti silmään, jos kirjoitellaan ihan miten sattuu. Siitä tulee sellainen käsitys, että kirjoittaja itsekään ei pidä sanottavaansa millään tavoin tärkeänä. Yleensä en edes viitsi lukea loppuun lyhyitäkään kirjoituksia, jotka ovat kovin huonoa kieltä.

    Ilmeisesti eivät nämä sankarit osaa edes jörniä. Se voi tietysti ajan myötä koitua maamme hyväksi, kun geneettisestä kartasta heikoimmat osaset häviävät.

    En ole äidinkielenopettaja, olen harrastelijakielitieteilijä ja tekstintekijä.

    Äänestä

  • Die Finnische Sprach kirjoitti:

    Minulla myös ottaa pahasti silmään, jos kirjoitellaan ihan miten sattuu. Siitä tulee sellainen käsitys, että kirjoittaja itsekään ei pidä sanottavaansa millään tavoin tärkeänä. Yleensä en edes viitsi lukea loppuun lyhyitäkään kirjoituksia, jotka ovat kovin huonoa kieltä.

    Ilmeisesti eivät nämä sankarit osaa edes jörniä. Se voi tietysti ajan myötä koitua maamme hyväksi, kun geneettisestä kartasta heikoimmat osaset häviävät.

    En ole äidinkielenopettaja, olen harrastelijakielitieteilijä ja tekstintekijä.

    Jaaha.. Selvä PS.

    Äänestä

  • kokoomus kirjoitti:

    Jaaha.. Selvä PS.

    Niin eikös suuri osa opettajista ole persuja..

    Äänestä

Älkäähän nyt viitsikö. Ketjusta voisi päätellä että opettajat ovat juoppoja persuja. Sillä on joukossa muitakin. Onhan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


openmies kirjoitti:

Miksi opettaja kuntaan mahtuu poikkeuksellisen paljon hissuttelijoita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu