miksi jeppe juo

openmies

Miksi opettaja kuntaan mahtuu poikkeuksellisen paljon hissuttelijoita?

22

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepen poika

      Tilastoja?

      • jepenpojanpoika

        eiköhän sama prosentti kuin muistakin ammateista


      • hehe-ei-vastaan

        hehe, eipä mulle ole tullut vastaan yhtäkään. Tehköön kotonaan kukin mitä lystää.


    • Hissunkissunvaan

      Mitä tekemistä hissutelulla on minkään juoman kanssa?

      • heikkiheihei

        Samaa mieltä. Jos rankan päivän päälle hissutteluu pullon laatu punkkua niin ei sillä ole mitään tekemistä juomisen kanssa.


      • *?*
        heikkiheihei kirjoitti:

        Samaa mieltä. Jos rankan päivän päälle hissutteluu pullon laatu punkkua niin ei sillä ole mitään tekemistä juomisen kanssa.

        Etkö oikeasti ymmärtänyt, mitä "hissutella" tarkoittaa?


    • hissutellem

      hissutella = tasainen mielihyvä hakeminen viiniä tasaisesti naukkaillen

    • gorillas

      Äidinkielen mekot täällä taas tarttuu jokaiseen pilkunpaikkaan. Keskustelun aloittaja on varsin oikeassa..opettajat ovat kesäterassien vakio kalustajia.

      • Tissuttaja

        Raskas työ, raskaat huvit.


      • Cor-erektion
        Tissuttaja kirjoitti:

        Raskas työ, raskaat huvit.

        Valju työ, valjut huvit.


    • jallukola

      Pienellä palkalla ei saa muuta kun pullon punaista. Sillä sitte turrutetaa päätä illasta toiseen. Aamulla poolopusero päälle ja eikun jeesustelemaan. On se rankkaa.

    • Kokemusta on

      Opetustyö on vaativaa ja rankkaa, opetti sitten lapsia, nuoria tai aikuisia. Ryhmien vetäminen on aina vaativampaa kuin yksilötyö ( siis esim. yhden ihmisen kerrallaan ohjaaminen). Palkkahan ei vastaa tätä vaativuutta.
      Lisäksi opetustyö sisältää paljon toistoa ja kymmenen opetusvuoden jälkeen ei välttämättä sisällöltään ole tarpeeksi kiinnostavaa/haastavaa älykkäälle ja pystyvälle yliopistokoulutuksen saaneelle henkilölle. Toki tuntisuunnittelulla voi paljon vaikuttaa työ vaihtelevuuteen, opetusmateriaalia ja tehtäviä vaihtelemalla. Mutta vuosi toisensa jälkeen asiasisältö tietty pysyy ytimeltään ihan samana.

      Opettajia ei paljoa myöskään harrastusryhmissä näy (varsinkin yläkoulu/lukion opettajia). Eipä paljon työpäivän jälkeen jaksa. Jos alkaa tissutella kantsii miettiä työn vaihtoa. Ei kannata hukata elämäänsä alkoholiin.

      • vladimirri

        Synkkä yksinpuhelu..


    • innom 111

      Meidän naapurin ukko on erityisope akka äikän ope. Ja nyt täytyy sanoa että hissuja molemmat. Ja jeesustelijoita pahemmasta päästä.

    • Ihmettelen vain

      Keskustelun osanottajilla ei näy tuo suomen kieli olevan hallussaan.

      Sotkevat autuaasti verbit "hissutella" ja "tissutella".

      Osaavatko edes jörniä?

      • tissuttelijamyös

        Taas löytyi osaava kukkamekko verbejä vertailemaan. Relaa ämmä..


      • kossuttelija
        tissuttelijamyös kirjoitti:

        Taas löytyi osaava kukkamekko verbejä vertailemaan. Relaa ämmä..

        Juuri näin. Luulisi olevan rankkaa tuo netinkin lukeminen kun pitää pilkkujen paikkoja etsiä..


      • helinälilu
        kossuttelija kirjoitti:

        Juuri näin. Luulisi olevan rankkaa tuo netinkin lukeminen kun pitää pilkkujen paikkoja etsiä..

        Ei täällä voi äidinkielen opettajat kirjoitella. Niiden äly ei riitä kahden numeron yhteenlaskuun jota lopussa tarvitaan.


      • Die Finnische Sprach

        Minulla myös ottaa pahasti silmään, jos kirjoitellaan ihan miten sattuu. Siitä tulee sellainen käsitys, että kirjoittaja itsekään ei pidä sanottavaansa millään tavoin tärkeänä. Yleensä en edes viitsi lukea loppuun lyhyitäkään kirjoituksia, jotka ovat kovin huonoa kieltä.

        Ilmeisesti eivät nämä sankarit osaa edes jörniä. Se voi tietysti ajan myötä koitua maamme hyväksi, kun geneettisestä kartasta heikoimmat osaset häviävät.

        En ole äidinkielenopettaja, olen harrastelijakielitieteilijä ja tekstintekijä.


      • kokoomus
        Die Finnische Sprach kirjoitti:

        Minulla myös ottaa pahasti silmään, jos kirjoitellaan ihan miten sattuu. Siitä tulee sellainen käsitys, että kirjoittaja itsekään ei pidä sanottavaansa millään tavoin tärkeänä. Yleensä en edes viitsi lukea loppuun lyhyitäkään kirjoituksia, jotka ovat kovin huonoa kieltä.

        Ilmeisesti eivät nämä sankarit osaa edes jörniä. Se voi tietysti ajan myötä koitua maamme hyväksi, kun geneettisestä kartasta heikoimmat osaset häviävät.

        En ole äidinkielenopettaja, olen harrastelijakielitieteilijä ja tekstintekijä.

        Jaaha.. Selvä PS.


      • open mies ja ps
        kokoomus kirjoitti:

        Jaaha.. Selvä PS.

        Niin eikös suuri osa opettajista ole persuja..


    • juoppodemari

      Älkäähän nyt viitsikö. Ketjusta voisi päätellä että opettajat ovat juoppoja persuja. Sillä on joukossa muitakin. Onhan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      95
      1822
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      243
      1800
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1393
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      69
      1067
    5. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      11
      955
    6. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      941
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      938
    8. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      938
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      892
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      39
      875
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (70) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja